Zavrieť

Porady

Prenájom bytu podľa § 6, ods. 3 ZDP

DD, mám otázku, za rok 2019 bol byt prenajatý do 01 03 2019 - 31 10 2019, potom od 01 01 2020 - trvá dodnes. Pri vyúčtovaní spotreby energií a služieb sa bral do úvahy odpočet z nameraných hodnôt z meračov (voda, plyn , elektrina). Tieto preddavky sa v roku 2019 brali na vedomie iba za interval prenájmu, t. j. 8 mesiacov. Ročné vyúčtovanie energií od spoločnosti je počítané za 12 mesiacov. Ale keďže byt nebol dlhodobo voľný, spotreba meraných energií pred prenájmom bola nulová (skoro nulová). Otázka: napr.
VSE: spotreba elektriny za rok 2019 ...............................100,- €
preddavky: .................................................. .....................120,- €
preplatok:........................................ ....................................20,- €
ale vo výdavkoch r. 2019 (§ 8,ods. 3 ZDP) bola suma.......80,- € (za 8 mesiacov prenájmu)
do výdavkoch dostanem iba cez ID rozdiel 20,-€ v roku 2020, doklad o vyúčtovaní prichádza v roku 2020 .......

a ešte spotreba tepla na ÚK, keďže nedokážem spočítať koľko reálne mohli
nájomníci spotrebovať od 01 03 2019 - 31 10 2019, spočítala som to tak, že u nás je vykurovacie obdobie do 15 05 a začína 15 09 , teda 3 mesiace počas intervalu prenájmu bola vykurovacia sezóna, tak ročné náklady na teplo ÚK som delila 7 mesiacmi (VS) a ako spotrebu nájomníkov som dala 3 mesiace, ale ako zaplatené preddavky som počítala plných 8 mesiacov.......tu som vypočítala vysoký preplatok......preplatok priznám v príjmoch § 6, ods. 3 ale ten znížim % , ktorým som znížila pomerom príjmov a oslobodených súm v roku 2019. Je to tak správne?
ivka70 a preplatky najomnikom nevracias?
Mila123 rada by som aj vrátila, ale nie je to moje nájomné, mám iba jeden byt a bývať musím niekde......riešim klienta , v zmluve majú, že preplatky im ostávajú, nedoplatky zaplatí nájomnca (zmluva je robená cez realitku )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    ber môj príspevok iba ako informáciu. Jedného času som narazil na výpočet (zarátavanie) spotreby tepla za jednotlivé mesiace. Ber to iba ako zaujímavosť - či to vieš použiť - netuším. Pomerné množstvá z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov

    Vykurovanie

    január 19 %
    február 16 %
    marec 15 %
    apríl 9 %
    máj 1 %
    jún 0 %
    júl 0 %
    august 0 %
    september 1 %
    október 8 %
    november 14 %
    december 17 %
    Mila123 Dakujem, prepočítam, dokonca som netušila, že existuje Vyhláška MH SR pod č. 240/2016 Z. z........vrelá vďaka......

    Prenájom bytu podľa § 6, ods. 3 ZDP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.