Zavrieť

Porady

Preradenie na novu pozíciu

Dobry den prajem,
Vo firme pracujem 13 rokov na dobu neurcitu. Podal som ziadost o preradenie na novu poziciu zo zdravotnych dovodov a dolozenym lekarskym posudkom. Zakon urcuje v takychto pripadoch lehotu preradenie do 15 dni zo strany zamestnavatela. Nizsie cele znenie, ktore som poslal.
Moja otazka: Mozu mi pocas tych 15 dni ponuknut novu poziciu s 3 mesacnou vypovednou lehotou a tym so mno vybabrat ? Dakujem za akekolvek info.
Pekny den.

"V mojom prípade*NIE zamestnávateľ*končí so mnou pracovný pomer,*ale JA*na základe ustanovenia:
V zmysle § 69 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

Z komentárov k Zákonníku prácu k tomuto ustanoveniu pritom vyplýva, že lekársky posudok musí jednoznačne deklarovať, že zamestnanec nemôže ďalej vykonávať svoju prácu bez vážneho ohrozenia zdravia, čo predložený a v prílohe pripájaný lekársky posudok bez akýchkoľvek pochybností spĺňa. V tejto súvislosti možno poukázať aj na rozsudok Najvyššieho súdu SR číslo 3Cdo 150/2005 (55/2006 ZSP), z ktorého vyplýva, že zdravotnú spôsobilosť na prácu pre účely pracovnoprávnych vzťahov posudzuje a posudok o zdravotnej spôsobilosti vydáva ošetrujúci lekár zamestnanca."
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak ti ponúkne novú pozíciu, nedáva ti výpoveď s VD. Máš to trocha pomýlené. Ty ale, ak ťa nepreradí, môžeš okamžite skončiť PP, tam už VD nie je. Rovnako aj on , ak nemá pre teba vhodnú pozíciu, môže dať výpoveď podľa §63 ZP.
    Naposledy upravil Tweety : 25.03.21 at 08:52
    Limak987 Ok Tweety, dakujem, ved o to mi ide aby na mna nenasili nejaku " búdu" a presne ako pises, som potreboval pocut/mat v tom jasno. ????

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nova pracovna pozicia nemoze byt podmienovana vypovedou.
    V pracovnej zmluve sa nic nemeni, len pracovna pozicia.

    Rozdiel medzi okazmitym skoncenim PP a vypovedou zo strany zamestnavatela ale je.
    Ak okamzite skoncis PP ty (kvoli nepreradeniu), mas narok na dvojmesacnu nahradu mzdy.

    Ak ti da z tohto dovodu zdr.stavu vypoved zamestnavatel, mas narok na vypovednu dobu + odstupne.

    Tu vypoved ti zamestnavatel moze dat pocas tych 15 dni, ma na to vsetky podklady od teba. Nie je to ale ponuknuta nova pozicia.

    zze/2001-311/63/1/c/
    Naposledy upravil ivka70 : 25.03.21 at 13:22
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Limak987 ivka70,
    dakukem za Tvoju rekaciu. No ja ziadam Odstupné 10-mesačné v zmysle:

    V mojom prípade*NIE zamestnávateľ*končí so mnou pracovný pomer,*ale JA*na základe ustanovenia:

    V zmysle § 69 ods. 1 písm. a)
    ivka70 Ano a potom plati aj odsek (4) par. 69, presne to, co ti pisem, narok na 2 mesacnu nahradu mzdy.

    § 69
    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

    10 mesiacov, to by si musel preukazat, ze ide o chorobu z povolania .... to nepises, ze by si mal, pises len o zdravotnych dovodoch, pre ktore ziadas preradenie
    Limak987 Som ani nevedel, ze existuju ludia, co maju zaujem tieto veci riesit a radit cudzej osobe. ???????? Nikdy som sa o to nejako hlbsie nezaujimal, 13 rokov bez prerusenia mam/mal som pracu. Mam znameho pravnika pre pracovne pravo a ten mi poradil nasledovne:

    V zmysle § 69 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

    Z komentárov k Zákonníku prácu k tomuto ustanoveniu pritom vyplýva, že lekársky posudok musí jednoznačne deklarovať, že zamestnanec nemôže ďalej vykonávať svoju prácu bez vážneho ohrozenia zdravia, čo predložený a v prílohe pripájaný lekársky posudok bez akýchkoľvek pochybností spĺňa. V tejto súvislosti možno poukázať aj na rozsudok Najvyššieho súdu SR číslo 3Cdo 150/2005 (55/2006 ZSP), z ktorého vyplýva, že zdravotnú spôsobilosť na prácu pre účely pracovnoprávnych vzťahov posudzuje a posudok o zdravotnej spôsobilosti vydáva ošetrujúci lekár zamestnanca.
      zbaliť

    Preradenie na novu pozíciu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.