Zavrieť

Porady

Uplatniť si nezdaniteľnú čiastku na daňovníka z dohody aj keď podnikám ako SZČO?

Chcel by som sa opýtať, či si môžem u zamestnávateľa uplatniť nezdaniteľnú čiastku na daňovníka ak podnikám a mám teda aj príjmy zo živnosti.
Teda či si ju môžem u zamestnávateľa uplatniť a čo je pre mňa ako živnostníka výhodnejšie, aj v prípade daňového priznania?
veronikasad aká je mesačná výška dohody ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mozes si ju uplatnit, v DP aj tam musis priznat vsetky prijmy, teda aj tie z dohody.
    Vzdy sa ti oplati neuverovat stat a platit nizsiu dan, aj za cenu toho ,ze budes v DP platit vyssiu.
    To, ci sa ti bude kratit rocna NCZD v DP alebo nie zavisi od tvojich celkovych prijmov. Takze jednoznacna odpoved neexistuje.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    davdi Tak dohoda je od marca a výška preddavku dane 73,23€. Neviem či sa DP píšu aj uhradené preddavky za ZP a SP z dohody?
    veronikasad ano uvádzaju, pri príjmoch podla § 5. Preddavky z dohody su pri uplatnení mesačnej NČZD ?
    davdi Tak ja som to zistil až dnes, že tam mam preddavky, keď mi prišla výplatná páska lebo som im neoznámil pri podpise dohody, že si chcem uplatniť NČZD.
    veronikasad Nič sa nedeje, je na tvojom rozhodnutí, či si mesačnu NČZD uplatníš z dohody alebo nie. Ak budeš platiť preddavky u zamestnávatela, odpočítaš ich v DP od celkovej daňovej povinnosti.
    davdi Takže ak by som si uplatnil NČZD u zamestnávateľa, pri DP by som si mohol už uplatniť NČZD odpočítanú od NČZD uplatneného u zamestnávateľa? Teda aj je NČZD 4 511,43 € a súhrn preddavkou za rok 2021 z tejto dohody bude 732,30 €, tak si ešte môžem uplatniť ten rozdiel ako NČZD?
    ivka70 Ty si v DP upltnis celu rocnu nezdanitelnu cast a zaplatenu dan, platit budes len rozdiel (alebo ti vratia - podla prijmu z podnikania).
    veronikasad V DP si uplatníš celoročnú NČZD, ktorú odpočítaš od suhrnu príjmov z podnikania a zamestnania. Rozdiel zdaníš sadzbou dane 19 alebo 15 % a preddavky zrazené zamestnávatelom z tejto sumy odpočítaš.
    davdi ok ďakujem, takže si to radšej uplatním, asi moja chyba, že som mal upozorniť zamestnávateľa.
    veronikasad O uplatnenie musí žiadať zamestnanec podpísaním tlačiva Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Zrazené preddavky za mesiac marec sa ti nestratia ... Len DP typu B za rok 2021 treba správne vyplniť.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Daň v konečnom dôsledku zaplatíš rovnakú - či si uplatníš teraz NČZD u zamestnávateľa, alebo nie. Ja by som si určite uplatnila (nerada platím niečo dopredu, keď nemusím) . Samozrejme, rozhodnutie je len na tebe

    Uplatniť si nezdaniteľnú čiastku na daňovníka z dohody aj keď podnikám ako SZČO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.