Zavrieť

Porady

Ukončenie pracovného pomeru s tehotnou zamestnankynou

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem ukončiť PP so zamestnankynu, je tehotná, ale zamestnávateľovi to písomne neohlasila. V skúšobnej dobe. Bola nemocensky poistená v posledných 2 rokoch, vznikne hej nárok na materské? Ďakujem
3 komentárov     zbaliť
Veronika R Sama píšeš, že nemáte oznámenie o tehotenstve. Ona to nemusí oznámiť, ale potom sa na ňu neprihliada ako na tehotnú a neplynu jej z toho výnimky a výhody. Preto nevidim dôvod, že skončíte pracovný pomer v skúšobnej dobe. V skušobnej dobe môžeš skončiť pracovný pomer aj s tehotnou, ale musíš presne uviesť dôvod, prečo konči, takže by nebol problém ani vtedy. Stačí si prečítať § 72 zákonníka prace.
Jozef Toman Je pravda, že Zákonník práce vyžaduje na tehotenstvo písomne oznámenie. Bez písomného oznámenia nie je formálne tehotná. Uvediem však názor právneho zástupcu, ktorý by ju zastupoval ak by sa súdila: 1. o jej tehotenstve ste vedeli aj keď formálne to neoznámila, 2. možno sa stretnúť aj s názormi /a tie technicky môžu mať prednosť pred vnútroštátnou právnou úpravou pretože sa odvádzajú z nejakých medzinárodných dokumentov/, že pri tehotnej sa chráni faktický stav /t.j. že je tehotná/ a písomné oznámenie je bezpredmetné.

Existuje jeden starý judikát R74/1966 (možno prekonaný a možno nie) ale ako obhájca by som ho vytiahol: "rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou v dobe, kedy pracovníčka je tehotná, je právne neúčinné, a to bez ohľadu na to, či podnik o tehotestve vedel". A toto by som sa analogicky snažil použiť na skúšobnú dobu. A teraz som si otvoril aj komentár, ktorého som spoluautorom Švec/Toman - Zákonník práce - komentár , Wolters Kluwer, 2019, str. 379, kde je napísané "V aplikačnej praxi je otázne, či zamestnávateľ, ktorý z viditeľných znakov alebo sprostredkovane vie o tehotenstve ženy, ktorá ho neoznámila (napr. z obavy o zamestnanie, nestihla to a pod.), môže robiť kroky, ktoré sú zakázané v prípade tehotnej ženy a sú motivované tehotenstvom. Možno sa domnievať, že aj v tejto situácii by žena mohla mať priznanú rovnocennú ochranu.".

To si musíte vy vyhodnotiť, či prípadne ide o niekoho kto by sa mohol súdiť, apod. Stačí ak sa naozaj bude súdiť /čo skôr nebude/ a preukáže sa, že ste vedeli, že je tehotná a súdca/sudkyňa hneď môže mať "sympatie" pre tehotnú zamestnankyňu, ktorá bola vyhodená /možno aj kvôli tehotenstvu/.
veronikasad P. Toman, ide o ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, nie výpoveď... Tam musi vedieť zamestnávateľ prrukazat, že ukončenie nesúvisí s tehotenstvom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mozete s nou skoncit PP v SD bez udania dovodu, kedze sa za tehotnu zatial nepovazuje.
    Narok na materske v ochrannej dobe jej vznikne, ak porodi do 8 mesiacov od skoncenia PP a splna podmienku apon 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom.
    https://www.socpoist.sk/materske/1293s
    zze/2001-311/40/6
    Naposledy upravil ivka70 : 13.04.21 at 04:20
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katula134 Ďakujem Vám veľmi pekne
    Katula134 Ešte by som sa chcela spýtať k danej zamestnankyni. Zamestnali sme ju 28.3.2019 do 31.12.2020 s tým ze na PN bola od 23.12 3020 do 3.2.2021 a od 4.2.2021 sme ju znova zamestnali ale v inej firme. Počíta sa jej to obdobie ako 2 roky? Keď tam mala PN??? Ďakujem za odpovede.
    ivka70 Nie, ak ide o inu firmu a vznik PP na dobu urcitu.
    Katula134 Čiže nárok na materské jej nevznikne?
    ivka70 Ak mas na mysli 270 dni poistenia v poslednych 2 rokoch, tak tam sa pocitaju dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom bez ohladu na to, ci vzniklo nemocenske poistenie zo zamestnania ci z dobrovolneho poistenia ci poistenia z podnikania.
    To nema so zmenou firmy nic spolocne.
    Nemocenske poistenie pocas PN je v pripade, ze trva PP (u nej teda asi do 31.12.2020 a od 4.2.2021.
    Katula134 Áno mala ukončený PP k 31.12.2020 az do 3.2.2021.Ale stále si nie som istá ci podmienku spĺňa a nárok na materské jej vznikne
    ivka70 kedy ma termin porodu? mal by to byt rok 2021 a cely rok 2020 ma platene nemocenske poistenie .... to je 365 dni, ktore do poslednych 2 rokov pred porodom padnu. Len porodit musi do 8 mesiacov od skoncenia aktualneho PP.
    Katula134 Neviem kedx na termín pôrodu, ale bude to ešte v tomto. Celý minulý rok, teda rok 2020 ma odpracovaný.
    ivka70 V podstate je to jedno, nech je to 31.12.21 potom 2 roky su od 1.1.2020 do 31.12.2021 ... z nich ma 365 dni nemocenske poistenie + to v nojej praci. Cize dni ma dost. Len ten porod do 8 mesiacov, aby porodila v ochrannej dobe, musi stihnut.
    Katula134 To stihne určite, už je asi v 5 mesiaci. Ďakujem ti ivka70 veľmi pekne za rady.
      zbaliť

    Ukončenie pracovného pomeru s tehotnou zamestnankynou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.