Zavrieť

Porady

Počíta sa do vymeriavacieho základu dávky v nezamestnanosti aj obdobie neplateného voľna?

Podľa zákona je "rozhodujúcim obdobím pre výpočet dávky v nezamestnanosti obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, pričom z tohto obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti" (spomína sa tu len PN, OČR ap.)

Akým spôsobom mi ale vyrátajú dávku v nezamestnanosti, keď o ňu požiadam povedzme od mája 2021, pritom od februára do konca apríla 2021 čerpám neplatené voľno (popritom mám stále uzavretú pracovnú zmluvu)? Spomenuté tri mesiace spadajú podľa zákona do obdobia dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie alebo nie? Zákon uvádza: "denný vymeriavací základ sa vypočítava tak, že súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období sa delí počtom dní rozhodujúceho obdobia", ale zahŕňajú sa do počtu dní aj dni neplateného voľna? Čo sa vlastne rozumie pod termínom rozhodujúce obdobie? Po lopate, z akých a koľkých výplat mi vyrátajú výšku mesačnej dávky po 3-mesačnom prerušení práce? Podotýkam, že posledných 25 rokov som bol v kuse zamestnaný a vyplácal som si teda aj poistenie v nezamestnanosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pocas nepl.volna mas poidt.v nezam.prerusene, nepocita sa do doby poisteni
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Clinton Takže výpočet prebieha tak, že priemerný zárobok v predošlých dvoch neúplných rokoch sa delí len počtom odpracovaných dní v týchto neúplných dvoch rokoch? Neuškodia mi tie tri mesiace neplateného voľna a neodzrkadlia sa ako zníženie vymeriavacieho základu?
    ivka70 Tie doby bez poistenia sa nepocitaju (vylucia sa z tych poslednych 2 rokov pre vypocet). Nebudu mat vplyv na vysku vymeriavacieho zakladu.

    Neuskodia, ak splnis podmienku aspon 730 dni poistenia v nezamestnanosti v poslednych 4 rokoch pred evidenciou na UP.
    Ak ju nesplnis, lebo tam bolo aj to neplatene volno, tak ti narok na podporu nevznikne.

    Kedze tvoje zamestnanie trvalo 25 rokov, podmienku urcite splnas, napriek neplatenemu volnu 3 mesiace, cize nebude to mat ziadny vplyv na davku.
    veronikasad Nie priemerný zarobok, ale sucet vymeriavacich zakladov v poslednych 24 kal.mesiacoch sa deli poctom kal.dni bez nepl.volna.
    Clinton ďakujem !!!
    Clinton ďakujem vám obom
      zbaliť

    Počíta sa do vymeriavacieho základu dávky v nezamestnanosti aj obdobie neplateného voľna?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.