Zavrieť

Porady

Zvlášť DP typ A a typ B

Poraďáci, známy sa ma spýtal: čo by sa stalo, keby som si podal daňové priznanie zvlášť zo závislej činnosti (požiadal by o ročné zúčtovanie zamestnávateľa) a zvlášť zo živnosti.

Ide mu o to, aby jeho zamestnávateľ neprišiel na to, že podniká. Myslí si, že by si potom našiel nejaký dôvod na prepustenie. Podotýkam, že by nepodnikal v tom istom alebo podobnom smere ako zamestnávateľ.

Povedala som mu, že to nepôjde, lebo daňové priznanie sa podáva za tú istú osobu ako celok, a zamestnávateľa nemusí požiadať o ročné zúčtovanie (zamestnávateľa nemusí zaujímať, či mám aj nejaké iné príjmy). Veď to je na báze dobrovoľnosti zamestnanca.

Je také niečo možné, alebo sa nemýlim.

Občas ma udivuje, čo všetko ľudí napadne. A otázka, čo môžem a čo nie, býva občas tiež na mieste. Ja im len poviem, že môžu všetko, čo sa im len zachce. Otázne je ako sa na to budú pozerať patričné úrady.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Mne sa raz stalo, že kolegyňa si podala žiadosť o ročné zúčtovania. Až keď som ho urobila, mi povedala, že mala aj iné príjmy. Tak po dotaze na DÚ si urobila opravné daňové priznanie. Ale ona nepodnikala,. Myslím, že to nie je pre človeka čo podniká vhodné riešenie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To je nejaký starostlivý zamestnávateľ, keď konroluje, či si u neho dáva zamestnanec robiť ročné zúčtovanie .
    Keby sa ho aj spýtal na dôvod, môže mu povedať, že prenajíma garáž .
    Prax je taká, že ak si niekto dá urobiť RZ u zamestnávateľa, považuje sa toto za riadne daňové priznanie. Ak potom podá B-čko z titulu iných príjmov, považuje sa toto za opravné, resp. dodatočné. Do osobitných záznamov napíše vysvetlenie pre správcu dane.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Mne to príde tiež divné, ale zaujímal ma váš názor. Mne osobne to príde zbytočné a zamestnávateľ vôbec nemusí vedieť, že mám aj iné príjmy. Len som nevedala, či môže jedna osoba podať dve daňové priznania.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Tiež som stretol s takýmto prípadom. zamestnanec, popri tom SZČO, požiadal o RZ u zamestnávateľa a mne už iba dal RZ ako prílohu k DP typu B. Mne na DÚ vyriešili prípad tak, že výsledok RZ sa uviedlo do DP typu B ako nedoplatok, resp. preplatok. Nemuseli sme podávať opravné, a ani podané nepovažovali za opravné priznanie, resp. dodatočné.

    Zvlášť DP typ A a typ B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.