Zavrieť

Porady

spätné priznanie starobného dôchodku

Dobrý deň, zamestnanec mi predložil rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku. Dôchodok je priznaný od 05.01.2021, na rozhodnutí, ktoré mi doručil je dátum 19.4.2021. Chcela by som , prosím, vedieť, či mám opravovať výkazy do SP za apríl, alebo si len opravím odvody od 01.05.2021? Nejako sa to za apríl prepočítava? napr. od 01.4.do 18.4. plná výška odvodov a od 18.4. do 30.4. vylúčené invalidné a poistenie v nezamestnanosti. Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    April opravujes, prepocitavas od 19.4..

    Od 1.1.2020 vstúpila do platnosti novela, na základe ktorej musí zamestnávateľ upravovať odvody pre dôchodcu odo dňa, kedy bolo vydané rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku.
    https://www.socpoist.sk/poradna-lay/...ium=all&page=1
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuza 74 Ivka, prosím ťa, a ako prepočítam vymeriavací základ: 1612,07(HM) /22(počet prac.dní) x 18 (od.01.4.do 18.4.) +1612,07/22x 10(od 19.4. - 30.4), ALEBO: 1612,07/30 (počet kalendárnych dní)x18 + 1612,07/30x 12?? Ďakujem.
    zuza 74 Delím počtom pracovných dní alebo kalendárnych? V prvom riadku som myslela 1612,07/22x12.
    Mila123 kalendárne dni použijete, pracovné dni sa nepoužívajú v takých prípadoch....
    zuza 74 ďakujem.
    misoft
    Je to podraz zo strany štátu.
    Má nárok na dôchodok, je mu vyplácaný, resp. doplatený, ale ako zamestnanec odvádza ako nedôchodca, pričom ako dôchodca by niektoré odvody neplatil, alebo v zníženej sadzbe. Takže sa stane, že ako poistenec štátu (zdrav. poist.) za neho platí štát a zároveň do doby, než mu dôjde lajstro, platí ako zamestnanec - teda zdrav. poist. je zaplatené 2x. Lenže on z toho má veľké ****. To isté by sa asi týkalo i soc. poistenia. Dôchodok priznaný (teda by nemusel platiť soc. poistenie) ale ho platí, lebo štátna organizácia si "dala načas". Veď len teraz rozhodnutia dostávajú s meškaním 3-6 mesiacov.
    Je to bordel a vych*canosť štátu.
    (Môj názor a pohľad na vec.)
    Kysel presne tak, treba akýmkoľvek spôsobom dopĺňať štátnu kasu.
    Mila123 ale toto poukazovanie nepomáha ......prepáčte ale predpokladám, že nerobíte účtovníčky, preto lebo ak som do teraz musela opraviť mzdy 3 roky spätne, lebo si (majú na to nárok) zamestnanec spätne požiadal o SD, tak by ste neboli nadšení.....mne táto úprava zlepšila vykazovanie poistného, prepočty a ak je to správne, či spravodlivé to na mne nezáleží.......
    tigy A to ešte keď príde spätné priznanie invalidného dôchodku (takže aj oprava výkazov do ZP) a pre zmenu si ešte dá "načas" aj zamestnanec, kým to oznámi zamestnávateľovi (resp. upozornila nás ZP, že jej nesedia výkazy, zamestnanec nepokladal za dôležité to vôbec oznámiť)
    Jana Motyčková Je to síce pomoc pre účtovníčky, ale normálny a korektný systém by bol, keby po priznaní dôchodku si to SP sama prepočítala a preplatky vrátila.
    Mária27 Sociálka to tak aj robí. Raz som upozornila, že dôchodkyňa nemá platiť tieto sumy, zamestnávateľ to nahlásil sociálke. Tá niečo vrátila priamo zamestnankyni a niečo jej vrátil zamestnávateľ (asi ešte neodvedené). Ako to robia účtovníčky vo výkazoch, to už neštudujem.
    veronikasad Dusan, zase trepes. Dôchodca pracujuci na prac.zmluvu platí zdr.poistenie aj po priznaní star.dochodku.
      zbaliť

    spätné priznanie starobného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.