Zavrieť

Porady

Oprava starého roku

Dobrý deň,
pri dokončovaní roku 2020 som zistlila nedostatky v roku 2019 - nezaradený majetok do DM po výdaji zo skladu a poistky za auta zaevidované ako VOZD pred ich zaplatením. Môžem otvoriť starý rok, doplniť majetok a opraviť chyby? Alebo majetok zaradím už v roku 2020 a ocením ich reálnou hodnotou....ale s poistkami neviem čo.*
Robím hlavne podvojné účtovníctvo a pri tomto občasnom prechode na jednoduché účtovníctvo sa mi to pletie.
Vopred ďakujem za radu.
6 komentárov     zbaliť
Mila123 ten majetok, bol nakúpený a aj zaplatený v roku 2019? kedy boli poistky zaplatené, v roku 2019?
Denisa187 Majetok bola vlastný výroba. Ide o jalovice, ktoré už dospeli. V roku 2019 som ich vyradila zo skladu a zaradila do DM, ale nejakým nedopatrením som ich asi vymazala. Najprv som myslela, že iba neprešli do roku 2020, no nakoniec som zistila, že nie sú ani v roku 2019. Pritom ešte pri inventarizácii roku 2019 tam boli. Proste ich chcem zaradiť teraz, tak sa chcem poradiť či je lepšie do min. roku alebo stačí tento s reálnou cenou. Čo sa týka poistiek, ide o PZP a havarijnu poistku, ktoré neboli zaplatené v roku 2019, čiže mali byť VNZD, ale dala som ich do VOZD. A v roku 2020 dokonca zanikli, takže neviem čo s tým.
Mila123 k poistkám.....ak vám prišiel predpis, tak v JU neúčtujete (nebol pohyb peňazí), max. mala patriť poistka do evidencie záväzkov a tie nie sú daňovými výdavkami, teda do PD nič......a ku hovädám.....(neúčtujem vôbec SHR, či družstvá, ani psov...nič.) ale v JU ak je niečo v sklade (okrem IM) tak je vo výdavkoch......teda neviem, nepoznám účtovanie SHR a základného stáde, vyradenie, či zaradenie)
Denisa187 Jáááááj. Áno, poistky mám v záväzkoch. Takže stačí ak poistky vyrovnám v záväzkoch s poznámkou že zanikli alebo cez interný doklad nejako? Ešte som zánik poistky v JÚ neevidovala. O zvieratá radšej napíšem na finančnú správu.
Mila123 ale v úvode píšete , že poistky máte evidované ako VOZD, trochu je to zamotané, pretože ak neboli zaplatené v roku 2019, ako sa vám ich podarilo dať do VOZD, cez ID? inak sa nedá....
Denisa187 Nie nie, ja som sa pomýlila. V programe som mala otvorených viac okien a zle som sa pozrela. Poistky sú iba nevyrovnané v záväzkoch. Stále mám problém preprogramovať si v hlave, že robím JÚ. Celý rok robím PÚ a potom na mesiac-dve si to vymením a taký šalát v tom mám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.