Zavrieť

Porady

Nájde sa nejaký účet?

A úrok z omeškania úveru banke kde účtujete? Na 562 sa nedá, vraj na 544 a 545, ale keď sa na to pozerám, tak tak môžu ísť zmluvné pokuty a penále z omeškania a ostatné pokuty a penále podľa zmlúv - ale, neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch. Tak potom, kam to účtujete?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    su to úroky sankčného carakteru... ja by som to dala na 562-úroky nedaňové.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ja to úctujem na 545 - pripocitatelná polozka k dan.základu. /Prepác nejdú mi mäkcene./

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Neviem, prečo nedaňové? Však je to zmluvne dohodnuté, alebo som zle pochopila otázku?

    zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

    zuzanavo
    Ja som tiež toho názoru, že by nemali byť nedaňové. V zmluve sme sa zaviazali zaplatiť úrok z omeškania. Mýli ma iba to, že podľa ing. Cenigovej sa na 562 neúčtujú úroky z omeškania, lebo sa účtujú na 544 a 545. No a keď sa pozriem na tieto účty - "neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch." Keďže sa vzájomne vylučujú, tak si asi vyberiem hociktorý z nich, ide už len o to či sú daňové alebo nie.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    zuzanavo
    Ja som tiež toho názoru, že by nemali byť nedaňové. V zmluve sme sa zaviazali zaplatiť úrok z omeškania. Mýli ma iba to, že podľa ing. Cenigovej sa na 562 neúčtujú úroky z omeškania, lebo sa účtujú na 544 a 545. No a keď sa pozriem na tieto účty - "neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch." Keďže sa vzájomne vylučujú, tak si asi vyberiem hociktorý z nich, ide už len o to či sú daňové alebo nie.
    Určite ide o daňový náklad, pretože je to vopred zmluvne dohodnuté v zmluve o úvere.
    A úroky bankám aj keď sú zvýšené z dôvodu oneskorenia platby, sa účtujú vždy na účte 562.
    Účet 544 je vymedzený pre úroky z omeškania z bežných obchodných vzťahov, ktoré sú zmluvne dohodnuté na základe Obchodného alebo Občianskeho zákonníka alebo iných obdobných zmlúv.
    Naposledy upravil Martinella : 25.09.06 at 07:00

    Nájde sa nejaký účet?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.