Zavrieť

Porady

NADOBUDNUTIE DHM VLASTNOU PRÁCOU

Firma stavia vodnú elektráreň dodávateľským spôsobom aj vlastnou prácou.
Nakupujeme rôzny materiál / cement, piesok, skrutky, príruby atď....
Ako sa správne účtuje tento materiál rovno na 042A alebo na 501A a na konci obdobia previesť na 042 ?
Vodováhy, vŕtačky, vrtáky,miešače - dávam do nákladov na 501.
a čo s prácou zamestnancov, účtujem na 521A a na konci obdobia preúčtujem na 042 - do konca roka nebude kolaudácia.
Váš názor ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Mal by sa zachovať princíp prvotných nákladov, čiže odporúčala by som vytvoriť analytiku na príslušných 500-vkových účtoch a na konci roka vyaktivovať náklady 042/624. Po kolaudácii celú hodnotu nabehnutých nákladov na 042 zúčtujeme na príslušný majetkový účet 021/042 trebárs.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Len by som chcel pripomenúť, že súčasťou vlastných nákladov by mala byť aj výrobná réžia, prípadne aj časť správnej réžie (§ 25 ods. 4 písm. c) bod 2 zákona o účtovníctve) ktorá súvisí so zhotovením.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Našla som v Poradcovi - pripájam, kalkulka vďaka. Mudroš prosím o vysvetlenie, čo myslíš výrobnou a správnou réžiou ?
    Konkrétne doklady mám na :
    1 cement, piesok,železo, klince, skrutky atď
    2 mzdy zamestnancov + odvody
    3 cestovné náhrady, cesty firemného vozidla - preprava zamestnancov
    4 náklady spojené s využívaním firemného bagra,tatry - PHM

    toto všetko zaúčtujem 501, 521 / 211
    a na konci obdobia spravím aktiváciu 042 / 624
    po kolaudácii 021 / 042
    alebo je iný názor?

    ps. nepripájam prílohu, má inú koncovku, nedá sa mi pripnúť

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Sú tzv. réžijné náklady - výrobná réžia a správna réžia. Každý by mal do svojej kalkulácie ceny tieto náklady určitým percentom zahrnúť. Teda mudroš správne podotkol, že by si mala vyčísliť aj nejaké percento réžijných nákladov.
    Napr. správna réžia - v skratke povedané náklady na vedenie účtovníctva, telefóny, mzdy THP, odvody na tieto mzdy a pod.
    Výrobnú réžiu si musí každý vedieť odčleniť sám, takže to je takto ťažko hovoriť. Väčšinou sa réžia určuje po skončení roka a prepočítava sa na nejakú rozvrhovú základňu napr. mzdy. Ale môže to byť aj niečo iné. Je to dosť rozsiahla téma. Tak asi takto v skratke povedané.
    slnecnicalenka
    ciastocne nesuhlasim.. spravna rezia by vstupovala do vlastnych nakladov na DHM len v pripade ak by zhotovenie DHM presiahlo dobu jedneho roka. co sa tyka vyrobnej rezie, viem si predstavit okolnosti za ktorych ani to nemusi vstupit do obstaravacej ceny (napr. ked vsetok materialovy vstup kupuje firma sama a vsetku pracu a organizaciu robi dodavatelskym sposobom ina firma)

    NADOBUDNUTIE DHM VLASTNOU PRÁCOU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.