Zavrieť

Porady

odpisy a predajňa

Chcela by som sa poradť, môj podnikateľ podniká vo vlastnom objekte vloženom do majetku fir./je SZČO a účt. v JÚ. Ide nadstavovať podkrovie a postupne mi nosí bloky a faktúry stavebný materiál, nakoľko to robí svojpomocne. Ja som si vytvorila zvláštny účet kam všetky tie bloky účtujem, DPH odpočitujem hneď a základ je neovpl.zákl.dane. Je vydané riadne stav.povolenie.Chcem vedieť či až po koludácii navýšim cenu budovy ktorá sa odpisuje.Alebo v koncoročnej uzávierke?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    marcik
    Chcela by som sa poradť, môj podnikateľ podniká vo vlastnom objekte vloženom do majetku fir./je SZČO a účt. v JÚ. Ide nadstavovať podkrovie a postupne mi nosí bloky a faktúry stavebný materiál, nakoľko to robí svojpomocne. Ja som si vytvorila zvláštny účet kam všetky tie bloky účtujem, DPH odpočitujem hneď a základ je neovpl.zákl.dane. Je vydané riadne stav.povolenie.Chcem vedieť či až po koludácii navýšim cenu budovy ktorá sa odpisuje.Alebo v koncoročnej uzávierke?
    Hodnotu budovy navýšiš až po kolaudácii, a aj odpisovať začneš až potom. Zatiaľ by som vytvoril samostanú kartu na evidovanie týchto výdavkov.

    marcik je offline (nepripojený) marcik

    stale v práci marcik
    Ja som to aj tak zatiaľ vyriešila že mám samostatný účet/stavba/ a tam dávam tie bloky a DPH odpočitujem hneď.Ďakujem ! Teším sa každému názoru a odpovedi na moju otázku!

    Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

    Martinbiro
    dobry den
    som SZC mam jednu otazocku, idem stavat dom ( na byvanie ) a chcem sa spytat ci je mozne tuto stavbu domu a naklady snim spojene nejakym sposobom vllozit do vydavkov. Totizto teraz byvam v panelaku a tam mam aj sidlo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Martinbiro
    dobry den
    som SZC mam jednu otazocku, idem stavat dom ( na byvanie ) a chcem sa spytat ci je mozne tuto stavbu domu a naklady snim spojene nejakym sposobom vllozit do vydavkov. Totizto teraz byvam v panelaku a tam mam aj sidlo.
    Podľa môjho názoru by sa dalo dať do nákladov (cez odpisy) dostať túto stavbu v tom prípade, keby to nebola výstavba rodinného domu, ale polyfunkčného resp. výrobného priestoru.

    A samozrejme treba uvážiť, že podľa charakteru podnikanie je obhájiteľné výstavba budovi. Lebo napr. účtovník - živnostník ťažko obháji výstavbu budovi na účely kancelárie, keĎ nadbytočné priestory nebude prenajímať.

    Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

    Martinbiro
    smith
    Podľa môjho názoru by sa dalo dať do nákladov (cez odpisy) dostať túto stavbu v tom prípade, keby to nebola výstavba rodinného domu, ale polyfunkčného resp. výrobného priestoru.

    A samozrejme treba uvážiť, že podľa charakteru podnikanie je obhájiteľné výstavba budovi. Lebo napr. účtovník - živnostník ťažko obháji výstavbu budovi na účely kancelárie, keĎ nadbytočné priestory nebude prenajímať.

    ved to ja yb som mal len cast na podnikanie

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Martinbiro
    ved to ja yb som mal len cast na podnikanie
    V tom prípade po kolaudácii by sa mala tá časť, ktorá by sa využívala na podnikanie vyňať z bytového fondu a preklasifikovať na priestory na podnikanie. V tom prípade by sa dal uplatňovať náklady na prevádzku tej časti domu. Ale počas stavby ako vyčleniť z nákladov tú pomernú časť to neviem.

    Inak som v tej istej situácii. Už staviam RD, na budúci rok sa stahujeme, a jedna miestnosť bude kancelária (tak je navrhnutý celý dom, so samostatným vchodom do tej "kancelárie). Náklady na tú miestnosť nepremietam do nákladov, nakoľko stavbu financujem z hypoúveru, ktorý som bral ako občan a nie SZČO.

    Martinbiro je offline (nepripojený) Martinbiro

    Martinbiro
    smith
    V tom prípade po kolaudácii by sa mala tá časť, ktorá by sa využívala na podnikanie vyňať z bytového fondu a preklasifikovať na priestory na podnikanie. V tom prípade by sa dal uplatňovať náklady na prevádzku tej časti domu. Ale počas stavby ako vyčleniť z nákladov tú pomernú časť to neviem.

    Inak som v tej istej situácii. Už staviam RD, na budúci rok sa stahujeme, a jedna miestnosť bude kancelária (tak je navrhnutý celý dom, so samostatným vchodom do tej "kancelárie). Náklady na tú miestnosť nepremietam do nákladov, nakoľko stavbu financujem z hypoúveru, ktorý som bral ako občan a nie SZČO.

    Ja len zacinam preto sa informujem o moznostiach

    Milan777 je offline (nepripojený) Milan777

    Milan777
    Dobrý deň Vám všetkým,

    v časopise "Dane a účtovníctvo v praxi" číslo 11/2006 je uvedený príklad, kde zubná lekárka podnikajúca vo vlastnom rodinnom dome, ktorého časť - v tomto prípade 25% využíva ako ordináciu a čakáreň pre pacientov.
    V rámci výdavkov je uvedená položka:

    Pomerná časť odpisov rodinného domu = 200000,- SK x 25% = 50000,- SK

    Zaujímalo by ma, ako sa dostali k cifre 200000,- SK, a ako je túto položku možné podložiť relevantnými dokladmi. Predpokladám, že na rodinný dom bol vypracovaný znalecký posudok, ktorý slúžil na stanovenie hodnoty stavby a 200000,- SK je jeho ročný odpis (predpokladám pri 25-ročnom odpisovaní).

    V prípade, že je potrebné vyňatie časti stavby z bytového fondu, je nutné, aby bola stavba riešená tak, aby bolo jednoznačné, ktorá časť sa používa na podnikanie a ktorá nie.
    Je k takémuto prípadu vydaná Smernica, alebo iný predpis Ministerstva financií alebo Daňového riaditeľstva?

    Ďakujem za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.