Zavrieť

Porady

Služobné vozidlo na súkromné účely a zdaňovanie 1% z OC

Dobrý deň.
Osobný automobil bol zakúpený v 12/2020. V 11/2021 ho ide firma poskytnúť zamestnancovi aj na súkromné účely.
Za každý kalendárny rok treba vstupnú cenu ponížiť o 12,5%.
Keďže všetky príklady a aj usmernenie finančnej správy som našiel také, že bolo kúpené v januári, tak si iba chcem potvrdiť, že v 11/2021 už budem o 12,5% znižovať, nakoľko auto síce nemá fyzicky ešte rok, ale už je to v poradí 2. kalendárny rok, v ktorom bolo zaradené do používania.
Uvažujem správne?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tigy Znamená to, že sa toto zníženie uskutočňuje vždy len k 1.1.?

    Toto vysvetlenie ma teraz zaskočilo, lebo v prvom bode pokynu je napísané, že v prvom roku (nepíšu kalendárnom) sa platí zo vstupnej ceny a potom v priebehu ďalších 7 kalendárnych rokov postupne znižuje... vždy som to chápala tak, že ide o celé roky t.j. 12 mesiacov, čiže dokopy 8x12 mesiacov od zaradenia...

    Keby išlo o auto zaradené do evidencie napr. teraz v decembri a zamestnanec ho dostane v januári 2022, tak už platí 1% zo zníženej ceny?
    Nandrolon Podľa mňa áno. Spomína sa iba kalendárny rok, nie technický...
    avalik tigy, akych 12 mesiacov? v zakone je uvedene: "... počas ôsmich bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania..."
    tigy Veď práve, to som vždy chápala tak, že ide o osem plných rokov, nie napríklad ako som písala vyššie v príklade, kde by to bolo 7 rokov a 1 mesiac...

    Asi som to celé chápala zle, ale logicky som to brala, že sa tá cena znižuje po celom roku od zaradenia, dokonca mám tabuľku rozpočítanú na 8 rokov, aby som nezabudla, kedy znížiť cenu...
    Nandrolon A hlavne netreba zabúdať, že k cene sa pripočítava aj DPH, vidím, že to tu nikto nespomenul...
    tigy To viem, DPH tam mám zarátanú, len to počítanie rokov ma prekvapilo...
    avalik tigy, asi ta myli DzMV, kde sa pocita sadzba dane vzhladom na mesiace
    tigy Môže byť, moja chyba, že hľadám logiku tam, kde podľa všetkého nie je... akurát to teraz budem musieť spätne opraviť od začiatku roka
      zbaliť

    Služobné vozidlo na súkromné účely a zdaňovanie 1% z OC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.