Zavrieť

Porady

Podvodom "darovali", vsetok majetok a domy surodencom okrem mna

Moja mama mojim dvom surodencom napisala 12 darovacich zmluv a jednu kupno - predajna zmluva, na vsetky pozemky a domy. Ospravedlnujem sa za terminologiu, v ktorej sa nevyznam na strednej urovni. Len potrebujem poradit! Vsetky pozemky a domy, Nic im nechcem brat, ale nepatri mi tretina?? Z celkovej casti ?? Som invalidna dochodkyna, stara sa o mna syn. Je to vobec legalne? Ked sme traja surodenci a z nicoho vsetko patri zrazu mojim dvom surodencom?
Naposledy upravil marta1963 : 28.10.21 at 15:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Rozhodnutie vašej matky je legálne a nedá sa napadnúť žiadnym právnym predpisom - ( iba ak by bola zbavená svojprávnosti vtedy je možné namietať právny akt )
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelie Čosi tu nie je celkom v poriadku : https://www.porada.sk/t321921-ako-re...esuhlasim.html
    marta1963 Je to ina otazka, ale ano, mala som aj inu otazku. Len ma velmi mrzi, ze po niekolkych mesiacoch musim riesit, este viac intemnejsie a citlivejsie zalezitosti
    marta1963 Cize z etickeho hladiska to nie je spravne!, ale je to legalne?
    Katy a R a čo je na tom neetické? Podľa teba je etické robiť si nárok na matkin majetok? Zober to z druhej strany - matka určite na to nejaký dôvod mala. Keby moja dcéra toto napísala na net - tak veru ... ani radšej nejdem písať ! Ty si tiež môžeš robiť so svojím majetkom to, čo uznáš za vhodné (a nik ti nemôže do toho kafrať).
    A len doplním - že si si aj urobila so svojím majetkom, to, čo si uznala za vhodné (to vieš len ty, že prečo - my tvoje dôvody nepoznáme) - dala si ho matke. Daruje sa nezištne. A prepierať rodinné vzťahy na nete ti ale určite nepomôže ...
    marta1963 Jednoduche vysvetlenie. Nechodim do kostola a nemodlim sa ruzanec!!!, Surodenci ano, zacali sa modlit a pod. cca. pred 2 rokmi, brat mlatil asi 13 rokov zenu a sestra, hm neviem kolko ma deti. Nechcem sudit! Hlavne ide o fundamentalizmus. Modlenie a dookola. Lenze aspon z domu, z ktoreho by som chcela narok, sme postavili mi z byvalym manzelom (to uz je druhy) a ked som bola zivnostnicka, prepisala som ju na nu, teda na moju mamu. Odpoved, preco mi ho nevrati: "Nemodlis sa ruzanec..."
    buchač marta1963 (Dnes 22:08) Lenze aspon z domu, z ktoreho by som chcela narok, sme postavili mi z byvalym manzelom (to uz je druhy) a ked som bola zivnostnicka, prepisala som ju na nu, teda na moju mamu.
    ===================
    Tak toto mi nejak hlava neberie.
    Ono je dobrým zvykom, že rodičia prepisujú majetok na svoje deti a nie naopak.
    Žeby to živnostníctvo nejak súviselo s domom...???

    Ako hanelie spomenula...niečo nie je v porádečku.
    Rodičia (matka) ti nevráti dom, potom ťa vydedí, muž ťa odrbe tiež o dom a pozemok...
    ...nejaká čudná rodina.
    marta1963 Vdaka za odpoved
    hanelie Legálne to je - ale dôvod prečo to urobila možno viete vy, alebo vaši súrodenci
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Akym podvodom?
    Za svojho zivota svojpravny clovek moze so svojim majetkom urobit, co uzna za vhodne.
    Aj ho predat, aj darovat komukolvek, o ziadnom podvode sa neda hovorit.
    Podiel na dedicstve 1/3 stale ostava, ak bude co dedit. Dokonca, sa da ziadat zapocitanie daru do podielu surodencov - ale az pri dedeni.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marta1963 Dakujem za komentar, lenze prvom dvojpodlaznom dome s pozemkom je pôvodne moj, ked som bola zivnostnicka, tak to prepisala v dobrej viere na moju mamu
    ivka70 ak si to mame darovala, mozes sa domahat vratenia daru .... ak preukzes:
    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
    https://www.centrumpravnejpomoci.sk/...nie%20daru.pdf
    marta1963 Vdaka za odpoved, idem si to nastudovat. Krasny den
    marjankaj A čo jej vráti, keď to už nevlastní? Že by peniaze, za ktoré to predala?
    marta1963 Dakujem za odpoved. Ja len chcem co je moje, peniaze, ktore som do domu aj pozemku investovala (teda zaplatila) a aj ludskeho pochopenia...!
    buchač Chcieť môžeš....kto ti kázal darovať matke vlastný dom ?
    Ale šak sa skús začať modliť, možno ti dom vrátia...
    Taynee v akej dobrej viere? Ved nechodis do kostola a nemodlis sa ruzenec, tak nespominaj dobru vieru :-)
    buchač Taynee ...si zabila.
    ivka70 v otazke pises o domoch a teraz ze jeden dom bol tvoj a darovala si ho mame? co vlastne chces, vsetky majetjy podelit aj na teba alebo twen jeden, ktory bol tvoj a ktory si sa rozhodla darovat mame, nejako zasa nadobudnut?

    A este, ak ste ten dom postavili s manzelom ,ako si ho ty mohla darovat mame, ked ten dom bol postaveny v ramci BSM?
    marta1963 Nepotrebujem nech ma niekto sudi! Chcela som len poradit!
    buchač Nik ťa nesúdi...ale hentaká situácia je skôr na počudovanie ... prípadne na poľutovanie.
    Lenže tu by neporadili ani najlepší právnici, lebo stav sa proste nedá zmeniť.
      zbaliť

    Podvodom "darovali", vsetok majetok a domy surodencom okrem mna

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.