Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie na prenajatom majetku

Ahojte,
potrebovala by som poradiť ohľadne technického zhodnotenia na prenajatom majetku..
S prenajímateľom po vzájomnej dohode sme sa rozhodli urobiť technické zhodnotenie na prenajatom majetku. Prenajímateľ nám poskytne zľavu z výšky nájomného avšak len do polovice z ceny prerábky.
On odpisovať ani navyšovať cenu majetku nebude.
Pokiaľ bude cena za technické zhodnotenie vyššia ako 1700 EUR, môžem po dohode s prenajímateľom odpisovať celú sumu alebo mám odrátať zľavu, ktorú mi poskytne prenajímateľ vo forme zníženého nájomného?
Čiže v tomto prípade, ak by som odrátala zľavu, by som už mala cenu nižšiu ako 1700EUR a išlo by mi to len do nákladov.
Uvažujem správne?
Ďakujem za reakcie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Pre účely technického zhodnotenia prenajatého majetku musíš mať písomný súhlas prenajímateľa. V ňom by mala byť uvedená aj jeho výška /nejaký rámec/a informácia, že to budeš odpisovať ty /tá je kľúčová/.
    Tým pádom faktúry musia byť na vás, nájomcu.
    Daňovo to musíš zaradiť do skupiny, v ktorej prenajímateľ odpisuje budovu, či administratíva, alebo prevádzka. O účtovných odpisoch rozhoduje účtovná jednotka, je to dobré uviesť do smernice. Účtovné odpisy by mali odrážať reálny stav, takže ak máte zmluvu o nájme na 10 rokov, tak nastaviť účtovné odpisy na 10 rokov. To ale nie je povinnosť.
    A na záver to hlavné. NIKDY nespájať žiadné odpisovanie s výškou nájmu. Reálne sa to síce deje, ale "na papieri" to nemá súvisieť.
    Dobré by bolo v písomnej forme aj dohodnúť vysporiadanie TZ po ukončení nájmu. Nikto to nerobí a potom sú len problémy a obchádzanie zákonov...
    dadulcek Ďakujem, všetko toto mi je jasné, písomný súhlas, odpisovanie..
    Len som nevedela, či sa to nejak pomerne kráti, keďže prenajímateľ nie je ochotný preplatiť náklady spojené s TZ, dá iba zľavu z výšky nájmu a to len polovicu ceny TZ.

    Technické zhodnotenie na prenajatom majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.