Zavrieť

Porady

Oprava DPH na faktúre a dobropise (PÚ)

Dobrý deň,
v priebehu roka sme odberatelovi vystavili:
preddavkovu fakturu (zákazka 1 - jún) = 10 000€
fakturu k prijatej platbe (zakazka 1 - jún) = 10 000€ s DPH
fakturu s prenosom DPH (zákazka 2 - jún) = 28 188 € bez DPH
dobropis k preddavku (zrušená zákazka 1 - september) = - 10 000€ s DPH
zápočet dobropisu a faktúry = 10 000€

Teraz sme zistili (od daňováčky pri miestnom zisťovaní), že ak sme započítali tieto dve zákazky, musíme opraviť faktúru k prijatej platbe a dobropis, aby boli s prenosom DPH. Našla som príručku na stránke KROSu, ale nebola som si tým istá, tak som radšej napísala na finančnú správu.
Odpoveď:
"Dobrý deň, z pohľadu zákona o DPH uvádzame nasledovné:
Platiteľ podá dodatočné daňové priznanie za mesiac jún, kde odviedol daň na riadkoch 3 a 4 a z týchto riadkov vymaže toto dodanie.
Platiteľ opraví pôvodný doklad vyhotovení opravnej faktúry. Opravnú faktúru (dobropis neopravuje), keďže táto sa vzťahuje na pôvodnú faktúru. Opravných faktúr k pôvodnej faktúre môže byť vyhotovených viac. Podľa zákona o DPH opravná faktúra má obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia. Ako dátum vyhotovenia opravnej faktúry uvedie platiteľ deň, kedy túto faktúru vyhotovil. Dátum dodania na opravnej faktúre neuvádza, keďže tento sa nemení a je uvedený na pôvodnej faktúre."

Nerozumiem tej odpovedi. Ako to môžem vymazať z riadkov? Čo s opravnou faktúrou? Vedela by som to vyriešiť ručne v DP a KV, ale musím to mať aj v účtovníctve a poslať to odberateľovi.

Vopred ďakujem za každú radu..
Naposledy upravil Denisa187 : 06.12.21 at 12:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maped je offline (nepripojený) maped

    maped
    Ak mi ich odpoveď nie je jasná, zavolám tam, aby mi to vysvetlili na 048/4317222.
    Skús aj ty.
    Denisa187 Skúšala som, ale iba mi zopakovala to isté

    Oprava DPH na faktúre a dobropise (PÚ)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.