Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť základu dane

V minulom roku som prvé dva mesiace poberal podporu v nezamestnanosti a od marca som mal živnosť.Tú som v druhej polovici roka ukončil a zamestnal sa do novembra.Nemám s tým žiadnu skúsenosť,ale môže si manželka za tohto stavu na mňa uplatniť u zamestnávateľa nezdaniteľnú časť základu dane?
21 komentárov     zbaliť
kn-alka záleží na tom, aký si mal príjem za celý rok: živnosť+podpora+zamestnanie
veronikasad dopln výšku príjmov zo zamestnania a živnosti znížené o zaplatené poistné
bosos Ak som dostal podporu za mesiac december 2020 v január 2021,tiež zarátam alebo nie?A tiež príjem za december 2021 dostanem teraz v januári....
Tweety áno, podporu v januári zarátaš a zarátaš aj príjem zo zamestnania, ktorý dostaneš v januári 2022, ten budeš mať na potvrdení o príjmoch zo ZČ alebo ak bude robiť RZD zamestnáv., ten ho zaráta do príjmu roka 2021.
veronikasad Dávku v nezam. za december, vyplatenú v januári 2022, zahrnieš do vlasného príjmu manžela za rok 2022. Mzda za december patrí do roku 2021
veronikasad U živnostníka sa do vlastného príjmu zahrňa tržba, nie základ dane (zisk)
Tweety Veronika, píše o podpore za dec.2020 vyplatenej v januári 2021, nie o podpore za dec.2021, vyplatenej v januári 2022. Princíp je ale rovnaký.
veronikasad prehliadla som rok - dávka za december 2020, vyplatená v januári 2021 patrí - tak ako píšeš - do roku 2021
bosos Tak približne: -podpora 1160€
-všetjy príjmy zo živnosti na faktúrach 4000€
-príjmy zo zamestnania v čistom aj s vyplatenými daňovými bonusmi 1680€ (nepočítam už výplatu za december 2021,ktorú dostanem teraz v januári).
veronikasad počítaj aj výplatu za december 2021... Keďže nárok máš len na pomernú časť roka - obdobie evidencie na UP - už ďalej nemusíš počítať, nárok ti nevznikne, lebo príjem je vyšší ako ročná NČZD.
Príjem zo zamestnania = hrubá mzda - zaplatené poistné.
Príjem zo živnosti = uhradené faktúry - zaplatené poistné do ZP, SP si zrejme neplatil.
bosos Asi si myslela že nevznikne nárok manželke aby si uplatnila na mňa NZČD,či nie?Ja si na seba hádam môžem uplatniť...
veronikasad ano, nevznikne nárok na NČZD na manžela u manželky - treba to však prepočítať s presnými číslami.
kn-alka bosos - čítal si moju odpoveď? Ty si spravíš vlastné DP (kvôli živnosti musíš) a tam si na seba uplatníš nezd.časť.
bosos Ďakujem.A áno jasné,sebe musím urobiť DP.Ak sa môžem spýtať,za obdobie evidencie na úrade práce a počas živnosti som nemal ani ja ani manželka daňový bonus.Chcem si ho uplatniť práve v mojom DP.Myslíte že na základe mojich čísiel ho dostanem vyplatený?
veronikasad Mas zisk z podnikania?
bosos Tak neviem kedy sa počíta že by som mohol mať zisk....Za necelých 6 mesiacov trvania živnosti som mal dokopy príjmy 4000€ a z toho som zaplatil poistné do zdrav.poistovne 500€.Tak neviem....
veronikasad To my posudiť nevieme, či si budeš uplatňovať zo živnosti paušál alebo skutočné výdavky. Pri výdavkoch paušálom ti zisk vyjde a teda aj nárok na doplatenie DB. Podmienku príjmu (6-násobok min.mzdy) splňaš ...
Pri príjmoch zo zamestnania podmienku na doplatenie DB nesplňaš.
bosos Určite budem uplatňovať paušál.Tak v tom prípade mi vznikne nárok za všetky mesiace čo som ho neuplatnil,napr.aj v období evidencie na úrade práce?A tiež by mi mohol vzniknúť nárok na vrátenie zaplatenej dane zo zamestnania?
veronikasad DP treba správne vyplniť, uplatníš si celoročný nárok na DB a odpočítaš priamo v konkrétnom riadku DP DB vyplatený zamestnávatelom.
veronikasad Rovnako v DP uvedieš daň zrazenú zamestnávatelom. Nerobila som ešte DP za rok 2021 - vlani doplatok DB a preplatok dane vykazovali v dvoch sumách ...
bosos Ďakujem vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Musia byť splnené zákonom stanovené podmienky. U teba teda len za evidenciu na ÚP, teda len za 2mes.
    https://podpora.financnasprava.sk/59...la-za-rok-2021. Ty si môžeš uplatniť celú NČZD. Nezáleží na tom, za koľko mesiacov si dosiahol príjmy.
    Naposledy upravil Tweety : 04.01.22 at 08:21

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ty si musíš podať daňové priznanie za seba a zdaniť príjmy zo živnosti a príjmy zo závislej činnosti, kde si uplatníš na seba celú nezd.časť.

    Ak tvoje príjmy (nie základ dane, ale PRÍJMY) zo živnosti+zamestnanie+podpora sú nižšie ako samotná nezdaniteľná časť, tak si na teba manželka môže uplatniť rozdiel v nezd.časti základu dane a tvojich príjmoch za mesiace, kedy si bol na úrade práce.
    T.j. tvoj príjem za celý rok, delené 12 krát počet mesiacov na úrade práce

    Nezdaniteľná časť základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.