Zavrieť

Porady

vyúčt.faktúry - SPP, ZSE - je nutné použiť 383 Výdavky bud.období (zdan.pln. 2021, vystavené 1/2022?

Zaujíma ma, či vyúčt.faktúry zdan.obd. 1-12/2021 dátum vystav. napr. 8.1.22 je nutné zaúčtovať ako výdavky bud.období, alebo môžem priamo do DF prísl.roka 2021, keďže som našla info: Na účte 383 – Výdavky bud. období sa podľa § 56 ods. 7 postupov účtovania v PÚ účtuje časové rozlíšenie nákladov bežného účt. obdobia, ktoré sa týkajú výdavkov v určitých bud. obdobiach.
V prospech účtu 383 sa zúčtujú sumy, ktoré účtovná jednotka neuhradila v bežnom účtovnom období (výdavky sa uskutočnia v budúcich účtovných obdobiach), je známy účel a určitá je aj výška – súvzťažne na ťarchu príslušného účtu účtovnej triedy 5 – Náklady (napríklad nájomné platené pozadu, prémie a odmeny, pokiaľ nárok na ich výplatu prechádza do nasledujúceho roka a je známa ich presná suma, napr. zo zmluvy).

Ale teoreticky nie je známa suma, ide o vyúčtovanie.

Je problém, ak zaúčtujem do 2021 502/321 a nie 502/383, 383/221?

Ďakujem za odpoveď!
4 komentárov     zbaliť
kn-alka ja účtujem cez nevyfakturované dodávky 326
mirkistifi vďaka, zaujíma ma, či by sa to mohlo aj priamo, keďže faktúru mám už zač.januára, ale podľa postupov účtovania to treba rozlišovať... 326 tiež používame pri tovare.
kn-alka ale pri vyúčtovacej faktúre - opravnej faktúre máte nárok na DPH až v januári, preto sa účtuje až v januári a náklady v minulom roku
mirkistifi No super, ďakujem ešte raz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    vyúčt.faktúry - SPP, ZSE - je nutné použiť 383 Výdavky bud.období (zdan.pln. 2021, vystavené 1/2022?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.