Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná čiastka u dôchodcu

Dobrý deň,
dôchodca dostal potvrdenie od sociálnej poisťovne, na ktorom má uvedené starobný dôchodok 2200 e, spätne priznaný dôchodok 1100 e, 13. dôchodok 230 e. Viem, že tieto sčítam a použijem ako nezdaniteľná čiastka.
okrem toho má tu uvedené aj vdovecký dôchodok 2000 e, viem aj toto sa k tomu pripočíta alebo vdovecký už nie.

ďakujem za odpoveď
3 komentárov     zbaliť
veronikasad aký zdanitelný príjem (hrubu mzdu) mal dôchodca ?
Zuzana+íýá 12500e
veronikasad predpokladám, že mu bol spätne priznaný SD od 1.1.2021. Ak to tak nie je, má nárok na celú NČZD a výšku SD v DP neuvádzaš (suma, vrátane spätne priznaného dôchodku nie je vysoká, prever si dátum)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nuž - najistejšie je pozrieť si to na stránke FS (treba si dať tú námahu a skontrolovať) citujem odtiaľ jednu odpoveď:
    "Odpoveď
    Ak úhrn starobného dôchodku vyplateného v roku 2021 nepresiahne sumu 4 511,43 eura, vznikne daňovníčke nárok na uplatnenie NČZD na daňovníka vo výške rozdielu medzi sumou 4 511,43 a úhrnnou sumou vyplateného starobného dôchodku. Vyplatená suma vdovského dôchodku sa do úhrnu vyplatených dôchodkov nezapočítava. "
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad neuviedla výšku príjmu, možno ani žiadny dôchodok riešiť nemusí
    Katy a R pýta sa na NČZD pre dôchodcu (a v doplnení uviedla poznámku k riadku 28 ) tak zrejme musí - hádam by neriešila NČZD, keby bol malý príjem a nebola by jej treba
    kn-alka pri príjme do 2 255,72 nemusí riešiť NČZD pri dôchodcovi
    pavol54 presne ako píše veronika rieši dôchodok ale nepíše či mal príjem a aký a či už bol zdanený. ako zamestnanec dovp som mal príjem 2000 je zdanený a dúfam že sa mi vráti daň ako vlani žiadny riadok 40 som neriešil
    kn-alka áno, pri príjme do 2255€ sa daň dôchodcovi vráti nezávisle na výške jeho dôchodku
    pavol54 aj tebe dám za pravdu, ale veronika sa hned pod otázkou pýta mal zdaniteľný príjem? odpoved nie je, tak je to potom v stave čo by mohlo byť
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dôchodok(ani jeden z uvedených) nie je zdaniteľným príjmom. Do príjmu ho preto neuvádzaš .
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzana+íýá to viem, že je oslobodené,
    myslím, že do riadku 40 DP "A" - Zníženie základu dane podľa § 11 zákona
    ods. 2 - na daňovníka - akú sumu mám viesť
    Tweety Ak má nárok na NČZD (nebol dôchodcom už.1.1)., tak tú ale to nie je suma dôchodkov. NČZD je vo výške 4 511,43 eura..
    Zuzana+íýá dakujem

    a ešte jedna otázočka

    Poberal (a) som na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodok (ky) uvedený (é) v § 11 ods. 6 zákona alebo mi
    bol (i) tento (tieto) dôchodok (ky) priznaný (é) spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia r. 27 ÁNO.

    Úhrnná suma dôchodku (ov) uvedeného (ných) v § 11 ods. 6 zákona za zdaňovacie obdobie v eurách (vypĺňa sa, len ak sa uplatňuje zníženie základu dane) r.28 ?podľa Vás akú sumu mám uviesť
    kn-alka predsa sumu dôchodkov
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    r. 27 ano
    r. 28 3300,00
    r. 40 1211,43
    Naposledy upravil veronikasad : 17.02.22 at 20:45
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 13.dôchodok nei je štátnou sociálnou dávkou, kt. sa nepočíta do výšky poberaného D?
    veronikasad pričom je potrebné upozorniť, že do výšky vyplateného dôchodku na účely výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane sa nezapočítava napr. tzv. 13. dôchodok (vianočný príspevok), nakoľko ide o štátnu sociálnu dávku, či výška poberaného vdovského dôchodku, ktorý sa poberá súbežne napr. so starobným dôchodkom.

    https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...t-zakladu-dane

    opravila som výpočet NČZD
    Katy a R mila - v roku 2020 to bol ešte len tzv 13ty dôchodok - presne to bol "vianočný príspevok". V roku 2021 je to už oficiálny 13-ty dôchodok - ja by som si to veru na jej mieste overila (či to patrí/nepatrí do úhrnu starobného dôchodku)
    Zuzana+íýá ďakujem
      zbaliť

    Nezdaniteľná čiastka u dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.