Zavrieť

Porady

Poskytovanie služieb do Švajčiarska - príležitostný príjem?

Ahojte, prosím Vás o radu. Klient bol do 10/21 zamestnaný na Slovensku. Od 10/21 bol vedený na úrade práce, poberal dávku v nezamestnanosti. Teraz z neho " vypadlo", že od 11/21 ma menší príjem zo zahraničia. Pracuje na dohodu - Letter of intent. Robí nejaké štatistiky pre Švajčiarsko. Poslal mi potvrdenia o prijme čo mu vystavujú, a to sú v podstate faktúry (kde je on samozrejme dodávateľ). Jeho známa mu povedala, že to nemusí riešiť, veď to je len pár 100€, tak neriešil žiadne IČO, DIČ. Čo s takýmto príjmom? Môžem to považovať za príležitostný príjem, a urobiť len DP typ A za príjem zo Slovenska? Ďakujem za každú radu.
6 komentárov     zbaliť
ivka70 ak ma uzavretu zmluvu(Letter of intent), nemoze sa to povazovat za prilezitostny prijem
a problem moze mat aj s evidenciou na UP, kedze akukolvek dohodu musi pred jej zaciatkom hlasit, ak je evidovany
fakturovat tiez ako sukromna osoba len tak nemoze ....
Ricky1 Ďakujem. Veď práve, že on to nenahlásil nikde, veselo si poberal dávku v nezamestnanosti. Teraz sa mi pochválil, že už od februára mu chodí okolo 1000€. :/ Čo by ste mi poradili, ako to čo najlepšie vyriešiť?
ivka70 ma riadny pruser .... zdanit to musi a pravdepodobne ho spatne vyradia aj z UP a bude musiet vracat davky v nezamestnanosti a doplacat si ZP
nehovoriac o nedovolenom podnikani ...
Ricky1 "Zbožňujem" takýchto ľudí. Veď je to len par 100€, musím to tam dávať? No nie nemusíte nič :/.
Ako by ste postupovali s tým rokom 2021? Pošlem ho na živnostenský úrad, nech si založí živnosť čo najskôr.
Mila123 Ak FO nemá oprávnenie na podnikanie, môžete to vysporiadať len cez § 8 ZDP.
Ricky1 Ďakujem veľmi pekne. Tak mu idem teda urobiť DP typ B, a uvidí, čo z toho bude
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ricky1 Ďakujem. Viete mi poradiť čo s tým urobiť? Ako to zaradiť do prijmu, kedže nema IČO ani DIČ a ma vystavené faktúry?
    Tweety Pozri §§6 a 8 Zákona.
    Ricky1 Ďakujem
    Tweety Bude to ale príjem podľa §8.
    Ricky1 Takže daňové typ B. A uvidím, čo z toho bude.
      zbaliť

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    podľa mňa je to príjem podľa §8 - iné, nemá nárok na 500 € odpočet a okrem dane by mal zaplatiť aj odvody na zdravotnú. A zrejme aj to, že je to príjem zo Švajčiarska okrem už spomínaných problémov, môže byť ďalším.
    Ricky1 Ďakujem. Tak mu teda urobím daňové typ B, a uvidí, čo z toho celého bude. Rovno ho pošlem, nech si ide založiť aj živnosť

    Poskytovanie služieb do Švajčiarska - príležitostný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.