Zavrieť

Porady

Odpredaj obchodného podielu

Ahojte,

už mi začína z toho šibať, tak sa radšej obrátim na vás všetkých.
Konteľ s.r.o. odpredal časť svojho podielu. Základné imánie sa nemenilo.
Do spoločnosti pristúpil nový spoločník. Mám zmluvu o prevode obchodného podielu aj úplne znenie Zakladateľskej listiny, kde už je aj nový spoločník. Nemám ale ešte urobenú zmenu v OR. Nový spoločník zaplatil vklad na účet. Ako to zúčtovať? Zatiaľ som vklad nového spoločníka zaúčtovala na účet 413.
Naposledy upravil 4326 : 28.09.06 at 06:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    4326
    Ahojte,

    už mi začína z toho šibať, tak sa radšej obrátim na vás všetkých.
    Konteľ s.r.o. odpredal časť svojho podielu. Základné imánie sa nemenilo.
    Do spoločnosti pristúpil nový spoločník. Mám zmluvu o prevode obchodného podielu aj úplne znenie Zakladateľskej listiny, kde už je aj nový spoločník. Nemám ale ešte urobenú zmenu v OR. Nový spoločník zaplatil vklad na účet. Ako to zúčtovať? Zatiaľ som vklad nového spoločníka zaúčtovala na účet 413.
    Dobre si prečítaj Zmluvu o prevode obch.podielu. Obchodný podiel neprevádza konateľ , ale spoločník (aj keď môže ísť o tú istú osobu). Obchodný podiel prevádza ako občan, takže príjem z prevodu obch.podielu je jeho príjem ako fyzickej osoby a zdaňuje ho v rámci svojho DP podľa § 8 ods.1 písm.f / Zákona o dani z príjmov. Do účtovníctva s.r.o. tento príjem nepatrí. Peniaze mu treba vrátiť .

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Zmluva o odpredaji obchodného podielu je medzi fyzickou osobou a novou firmou. Rozdelilo sa základné imánie a čast ktorá odpovedá hodnote základaého ímania novej firmy bola ňou vložená na účet. Kúpna cena obchodného podielu bola vysporiadaná mimo firmu medzi fyzickými osobami.
    Takže mi ide v podstate o základné ímanie, ktorého výška sa nemenila len sa rozdelila na dvoch a výška nového spoločníka bola vložená na účet spoločnosti.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    4326
    Zmluva o odpredaji obchodného podielu je medzi fyzickou osobou a novou firmou. Rozdelilo sa základné imánie a čast ktorá odpovedá hodnote základaého ímania novej firmy bola ňou vložená na účet. Kúpna cena obchodného podielu bola vysporiadaná mimo firmu medzi fyzickými osobami.
    Takže mi ide v podstate o základné ímanie, ktorého výška sa nemenila len sa rozdelila na dvoch a výška nového spoločníka bola vložená na účet spoločnosti.
    Tučne vyznačené je úplne zle. Valné zhromaždenie mohlo rozdeliť jeden obchodný podiel, napr. v hodnote 200 tis. na dva po 100 tis.
    Spoločník ako majiteľ obchodných podielov sa rozhodol jeden v účtovnej hodnote 100 tis. podiel predať. O tom je Zmluva o prevode obch.podielu a z pohľadu účtovníctva s.r.o. je jedno za koľko ho predal.
    Ale ZI sa nemení a je už dávno splatené, takže na účet nemal nový spoločník čo vkladať. Jediné, čo je treba v účtovníctve urobiť, je v rámci analytickej evidencie rozčleniť ZI podľa výšky rozdelených podielov.
    Predávajúci si musí uvedomiť, že peniaze, ktoré vložil do s.r.o. na splatenie ZI, dostal naspäť pri prevode obchodného podielu .
    Pozri aj http://www.porada.sk/t30794-uctovani...n%E9ho+podielu
    alebo http://www.porada.sk/t3580-p2-odpred...o-podielu.html
    Naposledy upravil Johanka : 28.09.06 at 11:30

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Johanka díky za vysvetlenie. Takže ak sa nebude meniť základné ímanie zaúčtujem vklad ako finančnú výpomoc - pôžičku firme. Ak sa základné ímanie bude zvyšovať - čo bude mať za následok zmeny v OR zaúčtujem sumu ako vklad nového spoločníka do zakladného ímania spoločnosti. Dúfam, že som to pochopila správne.

    Odpredaj obchodného podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.