Zavrieť

Porady

predfaktura v MRP

chcela by som sa opytat nieco ohladom predfaktur SKK, ak uhradzam predfakturu v sume celkom cize aj s danou, v MRP tam dam typ DPH 39 a potom ked ju uhradzam do penazneho denníka dam rozpocitat DPH a typ 10, aby som si DPH uplatnila? Aj ked mi pride neskor FA ale na vypise z uctu budem mat VS predfaktury takze musim zauctovat predfakturu do penazneho dennika. Ako to vlastne je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    No neviem, moj nazor je ten ze uhradou doslej predfaktury si DPH uplatnit nemozes, takze ja by som to v denniku vobec nerozpisovala na zaklad a DPH. Az ked ti pride riadna faktura s rozpisom DPH(vid nalezitosti faktury podla zakona o DPH).

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    vanilka
    chcela by som sa opytat nieco ohladom predfaktur SKK, ak uhradzam predfakturu v sume celkom cize aj s danou, v MRP tam dam typ DPH 39 a potom ked ju uhradzam do penazneho denníka dam rozpocitat DPH a typ 10, aby som si DPH uplatnila? Aj ked mi pride neskor FA ale na vypise z uctu budem mat VS predfaktury takze musim zauctovat predfakturu do penazneho dennika. Ako to vlastne je?
    Pri predfaktúre Ti DPH ani nerozpisuje čiže nemôžeš si uplatniť DPH , až keď príde riadna faktúra - daňový doklad tam je DPH rozpísané.
    Dáš uhradiť a máš tam možnosti, vyberieš si možnosť uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru - daňový doklad.

    vanilka je offline (nepripojený) vanilka

    vanilka
    ani ja to nerozpisujem do dennika ale ked predfakturu uhradim este skor ako mi pride fa na vypise z uctu mam cislo predfaktury a tak uhradu musim urobit cez nu a tam si neviem rady lebo ked to v denniku nerozpisem a nedam 10 zadanitelne obchody uplatni sa mi dph zaevidovanim fa a jej uhradenim ale uz len do zoznamu uhrad aby nebola dvojita uhrada prosim porad ako a co s tym?

    monnica je offline (nepripojený) monnica

    monnica
    Ja to robím tak, že vystavenú a zaplatenú predfaktúru / riadnu faktúru ešte nemám / uhradím v možnosti - uhradiť predfaktúru a uhradím ju riadne dátumom úhrady aj do peňažného denníka
    Potom vystavím faktúru s rozpisom DPH a do faktúry rozpíšem o čo ide a že vystavujem faktúru tej a tej veci na základe predfaktúry číslo......
    faktúru potom uhradím ale už ju dám len do zoznamu úhrad a nie do peňažného denníka. Ono DPH Ti na základe vystavenia faktúry automaticky eviduje - aj bez úhrady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.