Zavrieť

Porady

prestávky na dojčenie

Zamestnankyňa na RD chce nastúpiť do práce, dcéra má 1,5 roka, podľa §170 ZP má matka ktorá dojčí do 6 mesiaca - dve polhodinové prestávky a v ďalších 6 mesiacoch jedna polhodinová, čo v prípade že dojčí a dcéra má 18 mesiacov - má nárok na dojčenie?týka sa jej jedna polhodinová prestávka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zo zákona má nárok na polhodinovú,(na dojčenie) a ak jej pracovná doba je dlhšia ako 6 hod., má nárok aj na prestávku na obed.
    §170 Prestávky na dojčenie

    (1)Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.
    (2)Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.
    (3)Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárob
    Naposledy upravil Tweety : 08.06.22 at 08:20
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 tejto odpovedi ale fakt nerozumiem
    Tweety Prečo? veď sa pýta na prestávku na dojčenie a doplnila som aj prestávku na obed. Akurát som to nedala polopate ale všetko nemusí byť,či? doplnila som aj §170
    ivka70 Ale odkial cerpas informaciu ,ze ma narok na prestavku 1/2 hodiny na dojcenie aj pri dojceni 1,5 rocneho dietata? Aj pri 4 rocnom bude taky narok?
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Po roku veku dietata uz narok na osobitnu prestavku na dojcenie nema.
    Cize ani neriesite v praci, ci este dojci alebo nie.
    Standardnu prestavku v praci ma ako kazdy iny zamestnanec, min. polhodinovu najneskor p o6 hodinach prace.

    (A kazdopade, aj logicky, 1,5 rocne dieta urcite nekoji kazde 4 hodiny, to ak este koji, tak mozno rano a vecer, co by do jej pracovneho casu nemalo zasahovat)
    zze/2001-311/170/2

    prestávky na dojčenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.