Zavrieť

Porady

Zmena pracovnej zmluvy

Dobrý deň,
chcela by som Vás porosiť o radu. Vo firme kde pracujem spracúva mzdy iná spoločnosť externe ja vediem ako-tak personalistiku. Chcem sa opytať : našim zamestanncom sa od oktobra meni fond pracovného času, prechádzajú z 7,5 hod. na 8 hod. pracovný čas.Iným zamestancom sa idú meniť mzdové platové podmienky. Robí sa to formou Dodatku k pracovnej zmluve alebo Dohodou o zmene pracovnej zmluvy? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    Milí poraďáci a ako postupovať v prípade, že zamestnávateľ mení pracovnú dobu, ktorá je stanovená v pracovných zmluvách ako pevná pracovná doba na pohyblivú pracovnú dobu. Je to ošetrené smernicou, s ktorou boli oboznámení všetci zamestnanci, ktorých sa zmena dotýka. Je potrebné robiť aj zmenu pracovnej zmluvy. Ďakujem.

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Píšeš, že máte v pracovných zmluvách stanovenú pevnú pracovnú dobu.
    Určite by som v tomto prípade mala radšej podpis zamestnanca na papieri, t. z. že by som mu urobila dodatok k pracovnej zmluve.

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    danielko
    Píšeš, že máte v pracovných zmluvách stanovenú pevnú pracovnú dobu.
    Určite by som v tomto prípade mala radšej podpis zamestnanca na papieri, t. z. že by som mu urobila dodatok k pracovnej zmluve.
    a to aj v prípade, že zamestnanci sú preukázateľne oboznámení so smernicou, čo na základe pokynu GR potvrdzujú svojim podpisom?

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Ja som ti ponúkla svoj názor, ako by som to riešila ja.
    Nemusíš so mnou súhlasiť. Skôr si myslím, že je to už v tomto prípade skôr otázka pre právnika(?), čo bude postačujúce alebo potrebné v prípade nejakého sporu.

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    Je mi to jasné a za Tvoj názor samozrejme ďakujem. Najhoršie je, že ja sa s Tvojim názorom stotožňujem, ale nejak sa mi do tých dodatkov nechce. Takže asi som chcela odpoveď, že nemusím. Ale asi sa tomu nevyhnem. Pekný a príjemný posledný pracovný deň v tomto týždni a krásny víkend.

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Verím, Ľudka, že sa ti do toho nechce, ale moje skúsenosti ma naučili, že radšej vyrobím ten jeden papier, aj keď sa mi nechce, ako mať problém s človekom, ktorého niekto po čase poučí, ako sa dá z niečoho vykľučkovať. Nehádžem všetkých zamestnacov do jedného vreca, v žiadnom prípade, ale výnimka potvrdzuje pravidlo. (Minulý rok sa mi takýto prípad stal.)
    Ale skús ešte počkať, čo na to ďalší poraďáci.
    Aj ja uvítam ďalší názor.

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    Ešte by som chcela poznať Tvoj názor (keďže máš zlú skúsenosť už za sebou), či do tej zmeny PZ zapracovať celé nasledovné znenie asi takto:

    Pracovný čas
    1. Pracovný čas zamestnanca je 40 hodín týždenne, pričom rozvrhnutie pracovného času sa dojednáva na pondelok až piatok ako pružný pracovný týždeň.
    • Pri uplatnení pružného pracovného času si zamestnanec volí sám začiatok a koniec pracovného času v jednotlivých dňoch v rámci časových úsekov určených zamestnávateľom (voliteľný pracovný čas). Medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (základný pracovný čas). V rácmi pracovného týždňa je zamesntnanec povinný odpracovať celý určený týždenný fond pracovného času.
    • Základný pracovný čas sa určuje takto:
    • pondelok – piatok 9.00 hod. do 14.00 hod.
    • Voliteľný pracovný čas sa určuje v čase od 6.00 hod. do 9.00 hod. a od 14.00 hod. do 18.00 hod., v ktorom si zamestnanec (po dohode s vedúcim pracoviska) volí začiatok a koniec pracovnej doby s prihliadnutím na plnenie pracovných úloh.
    • Za správne využitie pracovného času na plnenie pracovných úloh je zodpovedný okrem zamestnanca jeho bezprostredný vedúci, ktorý je súčasne povinný v tomto smere vykonávať kontrolu.
    • Prestávka na obed a odpočinok je v rozsahu 30 minút v čase od 11.30 hod. do 14.00 hod. Jej začiatok a koniec určuje zamestnanec po dohode s príslušným vedúcim zamestnancom. Nezapočítava sa do pracovného času.
    [/I]
    [/COLOR]


    alebo bude iba stačiť nejaká jedna - dve vety, že pracovný čas sa mení na pružný pracovný čas s uvedením pevnej a pohyblivej časti pracovnej doby a odvolaním sa na príslušnú smernicu.

    Ďakujem.[/FONT][/I]

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Myslím, si že tak ako to píšeš je to každému jasné a zrozumiteľné. Ja by som to ponechala takto pekne vysvetlené a rozpísané. Odvolanie sa na príslušnú smernicu môžeš uviesť v zátvorke.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    To je veľmi zaujímavý pracovný čas. Koľko máte preboha zamestnancov a kto to skontroluje, či vlastne tí ľudia dodržiavajú pracovný čas?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.