Zavrieť

Porady

Môžem vyhodiť doklady do kontajnera?

Mám doklady firmy, ktorá bola vymazana z ORSR, lebo roky bez činnosti a bez konateľa. Doklady ostali u účtovníčky, firma bola vymazana tento rok. Spoločník povedal, že mu jedno čo bude s papiermi, mne sa javí najjednoduchšie hodiť ich do kontajnera. Bola to malá firma za cca 20 rokov existencie je cca 10 fasciklov. Spoločníkovi pred chalupu ich nepoveziem, lebo ich nechce. A ja hľadám najvhodnejšiu cestu pre mňa. Ďakujem za radu.
3 komentárov     zbaliť
misoft Pokiaľ máš na mysli fascikle - teda šanony https://officeland.sk/media/catalog/...6-qc013636.jpg - 10 kusov NIE JE veľa. Stačí ti niekde vo veľkoobchode zohnať vhodnú krabicu, šanony tam naskladať a uložiť niekam, kde nebudú myšami zožraté.
Ja v takýchto mám doma komplet svoje doklady - nájomné, poplatky, energie... a to 10 rokov dozadu (a to som len súkromná osoba) a zaberajú mi 1 (slovom JEDNU policu o dĺžke 1 meter!!!). A veru sa mi to zišlo, keď u MsÚ prišlo upozornenie, že som nejaký poplatok spred ôsmych rokov nezaplatil. A ja som si všetko našiel a dokázal, že oni mali v tom bordel - mal som totiž všetky potvrdenia i výpis bankového účtu....
kopretinka po 8 rokoch ti môžu vieš čo....3 roky je premlčacia doba.
misoft Veď to ja viem... ale často tie úrady buď to nevedia, alebo skúšajú zastrašovať. A) ja mám argument voči ich klamstvám a za B) môžem ich aj žalovať pre pokusy o vydieranie. Zatiaľ som to neurobil, ale hrozba pomohla. Stačilo úradu pohroziť stretnutím na súde a ich obžalobou a bol pokoj. A aj tak - po 10-tich rokoch skartujem - kupil som si takú malú skartovačku - je z tých papierov celkom dobrá papierová výplň do balíkov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Doklady spoločnosti do kontanjera isto nie. Po určitom čase archivácie stanovenej v zákone o účtovníctve môžu byť skartované(nie hodené len tak) ale terazky isto ešte ani to nie.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Benko Ďakujem, len otázka je, že ani účtovníčka ich nechce mať 10 rokov doma.
    Katy a R prečo by ich mala mať učtovníčka - je to záležitosť majiteľa!
    Nandrolon Okrem toho zmluvy a faktúry na nehnuteľný majetok sa neskartujú, takže žiaden kontajner, ale archivácia...
    romana147 Bola by sranda pozerať, ak by nehnutelnosť bolo odporúčané skartovať/ prečo by sa niektoré zmluvy nemohli skartovať?
    Nandrolon Pozri si príslušný zákon a skartačné kódy...
    romana147 Takže niektoré zmluvy sa môžo sksrtovať
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ a platiť za archivovanie bude účtovníčka?
    pavol54 sú veľké povaly
    Nandrolon Presne a môže to slúžiť ako zateplenie! :-)))))))))))))))
    kopretinka účtovníčka to nechce,spoločník to nechce,tak nech to hodí do kontajnera a potom na pokute zaplatí viac.
      zbaliť

    Môžem vyhodiť doklady do kontajnera?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.