Zavrieť

Porady

Účtovanie miezd

Chcem sa informovať, či mzdy z 12/2005, ktoré boli vyplatené v 01/2006 mám účtovať v JU ako predpis v záväzkoch, alebo sa účtuje v záväzkoch len od 01/2006, ale podľa mňa by sa mal účtovať aj 12/2005, lebo potom s čím by som tú uhradu mzdy sparovala? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Mzdy aj odvody za 12 mesiac účtujem do záväzkov k 31.12. Tak sa mi započítajú aj do výkazu o majetku a záväzkoch.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Chcem sa ešte opýtať, ako to mám urobiť, ak napr. mzdy za december boli vyplatené 27.01.2006, a ako sa to dá zaúčtovať do roku 2005 s akým dátumom ich by som mala zaúčtovať?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    SMartina
    Chcem sa ešte opýtať, ako to mám urobiť, ak napr. mzdy za december boli vyplatené 27.01.2006, a ako sa to dá zaúčtovať do roku 2005 s akým dátumom ich by som mala zaúčtovať?
    Ako píše Marína, v r. 2005 ich uvádzaš vo výkaze o majetku a záväzkoch . V r. 2006 potom:
    výplata = VOZD - mzdy, odvod poistného za zamestnanca = VOZD- mzdy, odvod predd. na daň = VOZD- mzdy, odvod poistného za zamestnávateľa = VOZD - poistné.

    Účtovanie do záväzkov závisí od SW, ktorý používaš.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Účtujem v Alfe. Možno sa Vám to bude zdať hlúpe, ale neviem, čo znamená VOZD, prosím ak máte trpezlivosť, tak mi to vysvetlite, lebo nechcem urobiť chyby v účtovníctve, preto informujem.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Martina, takže podrobnejšie. Neviem, ako je to v Alfe rozdelené, ale ak máš možnosť ostatných záväzkov, tak zaraď mzdy(výplaty), odvody a daň do tejte evidencie, ak nie, tak zaraď do riadnych záväzkov(ďalej ZA). Ja to do ZA zaraďujem zvlášť pre zdravotnú poisťovňu(ZP) a zvlášť pre Sociálnu poisťovňu(SP). Dokonca to delím na ZA odvody zamestnancov((mzdy) a odvody zamestnávateľa za zamestnancov(poistné). Ak máš viac ZP, tak budeš mať aj viac ZA. Robím to kvôli tomu, že mi to vyhovuje v programe(v ňom už mám v ZA definovanie na poistné, mzdy, daň, réžia, materiál,tovar, ...atd.). Súčasne ako ZA zadám aj mzdy(výplaty). Do evidencie ZA(nie v programe, ale v šanóne) ako záväzok založím jeden ZA výplatnú listinu, ako ďalšie ZA (viď priložený súbor) odvody a daň. Tie sú, ako vidíš zhrnuté na jednom liste, kde len doplním údaje-dátumy, sumy ZA, čísla ZA,špecifický symbol(ŠS). Vytlačím a ten istý papier vložím do tlačiarne, kde naň vytlačím z miezd tabuľku odvodov(určite aj Ty máš takýto výstup v Alfe). Túto tabuľku mám preto nastavenú až od 26 riadku, aby sa mi nad to zmestila tá tabuľka z miezd. Tým, ak to takto zaevidujem, mám všetko v ZA a program mi ich načíta do Výkazu o majetku a záväzkoch. 27.1.2006, keď vyplatenú mzdu, odvody a daň budeš účtovať, všetko napáruješ na ZA. Snažila som sa Ti podrobnejšie napísať, ako to robím ja a dúfam, že som Ťa nedoplietka.<o></o>

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Ahojte. Chcela by som to zhrnúť, či to správne chápem. V roku 2005 by mal byť zaúčtovný predpis s výplatami z roku 2005 a úhrady od 01 do 11/2005. V roku 2006 by som mala zaúčtovať predpis na výplatu od 01 až 12/2006. Mzda z 12/2005, ktorá bola vyplatená napr. 27.01.2006, zaúčtujem ju v 01/06 ako výdavok ovpl. zákl. dane. Ďalšie úhrady výplat 01,02..... už spárujem s predpisom z roku 2006. Chápem to správne. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.