Zavrieť

Porady

Do akého termínu SZČO platí preddavky na ZP?

Zdravím, mám takýto prípad, pán si založil živnosť v 9/2022, zdravotná poisťovňa mu dala 200€ mesačné preddavky. Otázka je či tých 200€ bude platit len za mesiace roku 2022 alebo až do podania daňového priznania za rok 2022? Ďakujem
6 komentárov     zbaliť
ivka70 preco ma take vysoke preddavky? predtym podnikal v roku 2020, 2021 alebo tak odhadol predpokladany VZ zo zivnosti?
Benko Ivka, pôsobil v zahraniči ako hráč - profisportovec na naše DIČ. Od 1.1.2022 je už iba klasický zamestnanec na Slovensku a živnosť si založil lebo sa mu sem tam natrafí urobiť nejaký rozvoz tovaru. Preto sú tie preddavky také vysoké. Žiadosť o zníženie mu zamietli.
veronikasad Do konca roku 2022 platí preddavky z príjmu roku 2020, od 1.1.2023 z príjmu roku 2021. Ich výšku zistíš z RZZP za rok 20.21
Benko Pochopila som, len mne to nejde do hlavy, v roku 2022 má zo živnosti príjem len cca 800€ za tie štyri mesiace a platí preddavky 200€. V roku 2023 bude mať cca mesačný príjem zo živnosti 200€ a platiť bude preddavky cca 350€, lebo v 2021 mal vysoký príjem zo zahraničia. To si bude brať pôžičku na tie preddavky alebo je lepšie ich neplatiť lebo je poistený ako zamestnanec alebo zrušiť živnosť a robiť načierno? Fakt mi to nedáva zmysel.
veronikasad Bohužial, preplatok sa mu vráti až po vykonaní RZZP za rok 2022 a rok 2023. Môže skúsiť požiadať o zmenu vymeriavacieho základu pre platenie preddavkov na príslušnej pobočke ZP (píšeš, že mu to zamietli).. Pri subehu zamestnania a podnikania nemusé platiť preddavky z minima, ale zo skutočného VZ, čo ale nie je jeho prípad, jemu z RZZP vychádzajú preddavky vyššie ako minimum.
Katy a R nuž platí preňho ten istý zákon, ako pre ostatných - musí s tým počítať. Keď mal vyššie príjmy a platil nižšie preddavky - to bolo OK? Možno niečo doplatil neskôr. v budúcnosti mu zase niečo vrátia - len tiež to bude neskôr.
nemusí mať živnosť celý rok 2023, - napr 2-3-4 mesiace - ak tie odvody budú preňho "likvidačné"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Keďže má vyššie preddavky, ako minimálne, tak zrejme mu to počítali z predchádzajúceho príjmu(VZ) v DP 2020. Zmena je v vždy k 1.1. - takže rok 2023 bude mať preddavky podľa DP za rok 2021 (možno budú aj minimálne, možno vyššie ?) v každom prípade mu ZP dá včas vedieť - resp si to pozrie v svojej EP. . Alebo si vypočíta podľa DP.
    Naposledy upravil Katy a R : 02.12.22 at 13:36

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zmena preddavkov na ZP je vzdy od 1.1. nasledujuceho roka po podani DP a rocnom zuctovni ZP.
    Cize by mi to vychadzalo az do decembra 2023.

    Do akého termínu SZČO platí preddavky na ZP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.