Zavrieť

Porady

Urad prace po Rodicovskej dovolenke

Dobry den,
Prosim o vzacnu radu v mojej nevedomosti.

Na matersku dovolenku som odisla ako zamestnanec (okrem toho mam aj zivnost) v oktobri 2017. Nasledne som poberala rodicovsky prispevok. Pocas toho som opat otehotnela a rodicovsky som prerusila, pebo som nastupovala s druhym dietatkom opat na matersku. V septembri 2023 mi konci rodicovsky prispevok na toto dietatko. Avsak po jeho narodeni, asi pol roka nato mi zamestnavatel oznamil, ze ma nemoze dalej drzat ako zamestnanca a dohodou sme ukoncili pracovny pomer.
Moja otazka znie, ci mam po ukonceni rodicovskeho prispevku (september 2023) narok zaregistrovat na na urade prace s narokom na davku v nezamestnanosti? Samozrejme ze zivnost by som musela prerusit. To ki je jasne.

Nie, ze by som bola leniva a nechcela pracovat. Novu pracu mam viacmenej dohodnutu, ale nastupit mozem az v decembri 2024. Tak aspon na tych par mesiacov by som sa rada zaevidovala, ak je to mozne.

Dakujem krasne za kazdu pomocnu radu.
Miska
veronikasad Kedy skončil pracovný pomer? (Dátum)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Mamičky, ktoré po skončení rodičovskej dovolenky nenastúpia do práce, môžu požiadať o dávku v nezamestnanosti. Potrebné je v deň skončenia rodičovskej dovolenky zaevidovať sa na úrade práce a musia požiadať o dávku v nezamestnanosti. Ak mamička nemá vymeriavací základ po dobu dvoch rokov pre evidenciou na úrade práce, dávka sa vypočíta z obdobia dvoch rokov ešte pred materskou dovolenkou.
    ivka70 Rodicovska dovolenka trva len pocas trvania zamestnania.
    Po skonceni PP uz nie je RD, je len poberatel rodicovskeho prispevku.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Evidovat sa na UP, samozrejme, moze kedykolvek.

    Ak splna zakladnu podmienku :
    - poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti (ďalej len "dávka"), ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (podmienka 730 dní poistenia v nezamestnanosti)
    tak jej aj vznikne narok na davku v nezamestnanosti.

    730 dni treba pocitat pocas trvania zamestnania.
    Ak od ukoncenia zamestnania do evidencie na UP uplynulo viac ako 2 roky, nesplna tuto zakladnu podmienku, narok na podporu v nezamestnanosti jej nevznikne.
    To si musi prepocitat.


    https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=231
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ylangmiss Cize ak spravne rozumiem, tak 730 dni sa pocita aj ten cas, ked som bola evidovana ako zamestnanec pocas MD a RD? Dakujem pekne
    Negoce áno, je to tak, 730 dní z posledných 4 rokov zamestnania (ku dňu prihlásenia do evidencie na UPSVaR)
    Ylangmiss Dakujem pekne. A este otazka. Mam ja vobec narok na podporu z uradu prace? Niekde som citala, ze som si mala.platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Dakujem
    ivka70 Mas, ak splnas podmienku 730 dni PvN v poslednych 4 rojoch pred evidenciou na UP. Ved to tu mas napisane.
    Splnas? Kedy presne skoncil PP a kedy sa zaevidujes na UP?
    veronikasad Kedy skončil pracovný pomer?(dátum)
    Ylangmiss Pracovny pomer mi skoncil 30.4.2021 a zaevidovat sa na Urade prace chcem 1.4.2023.
    veronikasad A začal ? Kedy dovrsi dieťa tri roky?
    Ylangmiss PP zacal v april 2017. Dieta dovrsi 3 roky 14.9.2023
    veronikasad Počas poberania rod.prispevku ťa na UP nezaeviduju. Od 1.4. ho bude poberať otec dieťaťa?
    avalik veronikasad, dáš aj § podľa ktorého poberateľa RP nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie?
    veronikasad avalik, prečo potom mamičky, ktoré chcú poberať dávku v nezamestnanosti, prepisujú rod.príspevok na otca ?
    Alebo teda zaevidujú a nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti ? Osobnú skusenosť nemám ... Dieťa ešte nemá tri roky.
    Ylangmiss Rodicovsky prispevok nie, ale matersku. Chce sa dat s dietatom na matersku na pol roka.
    ivka70 Pri evidencii na UP podpisuje v cestnom prehlaseni okrem ineho aj to, ze ukoncila celodennu starostlivost o blizku osobu.
    Zjavne celodenna, starostlivost o dieta vylucuje zaujem pracovat (ci hladst di pracu) a teda je prekazkou evidencie.
    Ylangmiss Ano, to mi je jasne. Ale ja sa vzdam RP ukoncenim. Na matersku pojde manzel. Aj tak je to problem?
    veronikasad Pokiaľ poberanie RP ukončis a manžel bude poberať materské, problém so zaradením do evidencie uchádzačov nebude. Podmienku 730 dní poistenia by si mala splniť a mal by ti vzniknúť aj nárok na dávku v nezamestnanosti. Jej výšku môže ovplyvniť spôsob čerpania alebo preplatenia dovolenky, na ktorú ti vznikol nárok počas druhej materskej dovolenky.
      zbaliť

    Urad prace po Rodicovskej dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.