Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a nezdaniteľná časť dane

Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok v decembri 2022, SP šetrením zistila že je vdovec a mu priznala starobný dôchodok spätne od 28.10.2021. Rozhodnutie o starobnom dôchodku bolo vystavené 27.2.2023 a doručené 6.3.2023 Ako mám urobiť RZD za rok 2022 /ešte som mu ho neurobila, čakala som na rozhodnutie/ má nárok na NZČD za rok 2022? Keď som sa v Sociálnej poisťovni informovala od kedy je z pohľadu zamestnávateľa starobným dôchodcom bolo mi povedané, že odo dňa vystavenia rozhodnutia, čiže podľa nich má nárok na NZČD na rok 2022.
ivka70 V SP je to kvoli zmene odvodov, tam je to od datumu vydania rozhodnutia, to ale s NCZD nesuvisi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    https://podpora.financnasprava.sk/84...%88ovn%C3%ADka

    Otázka č. 9 - Spätne priznaný starobný dôchodok

    Zamestnancovi bol spätne k 24.12.2021 priznaný starobný dôchodok, čo však zamestnanec oznámil zamestnávateľovi až v máji 2022. Dokedy má zamestnanec nárok na NČZD na daňovníka?

    Odpoveď
    Ak bol zamestnanec poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2022 (resp. mu bol spätne priznaný k 24.12.2021), v roku 2022 nemá nárok na mesačné uplatňovanie na NČZD na daňovníka. Zamestnanec má povinnosť oznámiť zmenu skutočnosti - spätné priznanie starobného dôchodku - jej zapísaním vo Vyhlásení. Ak mal podpísané tlačivo Vyhlásenie, čím si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka mesačne a zamestnávateľ ju uplatnil pri zdanení príjmu za mesiace 1-4/2022, po oznámení zmeny zamestnávateľ vykoná opravu výšky preddavkov na daň za uvedené mesiace bežného kalendárneho roka v súlade s § 40 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov - ak zamestnávateľ nezrazil zamestnancovi preddavok na daň vo výške, v ktorej ho mal zraziť podľa tohto zákona, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka. Tzn., vykoná prepočet preddavkov za 1-4/2022 a sumu rozdielu nedoplatku preddavkov zrazí spolu s preddavkami bežného mesiaca v mesiaci vykonania opravy (napr. vo výplate za 5/2022) a odvedie spolu s ostatnými preddavkami za máj 2022 v prehľade bude nedoplatok preddavkov uvedený v r. 1).
    V r. 2021 má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka za celé zdaňovacie obdobie.

    Starobný dôchodca a nezdaniteľná časť dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.