Zavrieť

Porady

Materska u szco

Dobry den, viete mi niekto pekne polopatisticky vysvetlit ako sa vyratava materska u szco? Idealne aj s nejakym konkretnym pripadom...
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Odkedy platí povinné poistenie SZČO v Soc.poistovni?
juuliusgee Od jula 22
veronikasad Platila si z minima? Akú sumu?
juuliusgee Ano, minimalne. Nejakych 187
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si dlhodobo poistená - tak RO je minulý rok - teda sa počíta z VZ, z ktorého sa platia odvody za minulý rok .
    Ak si poistená od júla 22 - tak RO je ten polrok 2022.
    zze/2003-461/54/6

    ešte doplním, že samozrejmosťou je 270 dní poistenia za posledné 2 roky (do pôrodu)
    Naposledy upravil Katy a R : 02.04.23 at 07:16

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre vznik nároku dávky materské potrebuješ 270 kal.dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch.
    Materské bude SP počítať z podielu súčtu mesačných základov, z ktorých si platila poistné a počtu kal.dni nem.poistenia za rok 2022. Ak si bola PN, toto obdobie je vylucitelna doba, do 270 dní sa započítava.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    juuliusgee A tie mesacne zaklady najdem kde? Ako ich vypocitam?
    veronikasad Orientacne 75 perc. z 566.50€. Dávka nebude každý mesiac rovnaká. Vypláca sa za kal.dni
    juuliusgee Dakujem. A keby som chcel zvysit?
    veronikasad Už je tehotná?
    juuliusgee Uz je to aj narodene pytam sa za seba
    veronikasad To si mal napísať v zadaní témy, že chces poberať materské ako otec...
    Ak pôjdeš až od januára 2024, vymeriavacím základom bude rok 2023. Tiež je možné na tri mesiace sa zamestnať s vyššou mzdou a pozastaviť živnosť počas poberania materského.
    veronikasad Kedy bude mať dieťa tri roky?
    juuliusgee Nepisal som, lebo ved na vypocte sa nic nemeni, nie?
    veronikasad Výpočet a podmienky nároku sú rovnaké, len ty si chces vymer.zaklad zvýšiť, preto je dôležité kedy o materské poziadas
    juuliusgee V auguste 24. Cize este pol roka v tomto roku by som si mal platit vysie odvody?
    veronikasad Zo živnosti si sám vymeriavací základ nemôžeš zvýšiť. Vyriešiť to môžeš jedine viac ako 90 dnovym zamestnaním a pozastavením živnosti počas poberania materského .
    Dobrovoľne nemocenské poistenie v súbehu s povinným tiež nie je možné
    veronikasad Vyššie odvody od 1.7.2023 budeš platiť len ak si mal zo živnosti vyšší príjem. Ale o materské musíš požiadať až od 1.1.2024. od 1.1.23 sa zvýšil aj minimálny vymeriavací základ na 605.50€, tak aj z minima bude materská v roku 2024 trochu vyššia
      zbaliť

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    tipoval by som, že KORELUJE s DP z P PO.
    Katy a R tak netipuj a zbytočne nemýľ zadávateľa/ku - môžeš sa realizovať v iných témach (čo sem pletieš DP PO, také szčo nerobí)
    mari2x katuška NEMUDRUJ !
    SZČO je asi PO
    suma DP z P asi niekde ohraničuje odvody SP

    a materská sa asi neráta podla horoskopu !

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.