Zavrieť

Porady

Nedoplatok na ZP

Milí poraďáci, prosím Vás o radu, ako máme postupovať v takomto prípade: od známeho vymáha nejaká firma nedoplatok na poistnom - zdrav.poisťovňa Perspektíva - medzičasom zanikla. Jedná sa o to, že v tom čase, kedy bol jej poistencom, pracoval v jednej stavebnej firme, ktorá poistné zo mzdy strhla, ale neodviedla. Niekto kúpil nedoplatky poisťovne a teraz ich vymáha aj s penalizáciou spätne za všetky roky. Známy doklady o tom, že mu to bolo zo mzdy stiahnuté, má, avšak nevie, čo má robiť ďalej. Viete mi, prosím niekto poradiť?
Bea
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Ja by som to v žiadnom prípade neplatila, pretože bol zamestnancom a zamestnávateľ mal povinnosť odvádzať príspevky na ZP. On nech im pošle fotokópiu pracovnej zmluvy a aj fotokópiu rozviazania pracovného pomeru.

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Presne to som mu povedala aj ja. Má výplatné pásky, všetky doklady, len mám obavy, či v tomto "kocúrkove" sa pravdy dovolá. Myslím, že tá firma, u ktorej pracoval v tom čase, dnes je zrušená... To som vo svojej otázke zabudla napísať. Človek by občas vyskočil z kože, keď sa mu takéto niečo stane. Tých ľudí mi je skutočne ľúto, lebo doslova prežívajú zo dňa na deň, pracujú obaja, sú tam tri deti, ktoré chodia do škôl a každý takýto výdavok je pre nich poriadna "sekera"...
    Bea

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Ak bol v tom čase zamestnancom, tak mu poistné zo mzdy strhával zamestnávateľ a ten bol povinný tieto platby zaplatiť ZP. Ak tak neurobil, úmyselne sa obohatil a aj keď už neexistuje ako firma tak určite existuje ako občan a toho môže polícia (na žiadosť poisťovne) stíhať za trestný čin umýselného obohacovania. Zažila som to u jedného ZĽ a musel to zaplatiť, inak by šiel sedieť.

    sgm je offline (nepripojený) sgm

    sgm
    Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory. V podstate ste mi len potvrdili to, čo som si myslela aj ja.
    Bea

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.