Zavrieť

Porady

Ako mám v peňažnom denníku učtovať?

Ako mám v peňažnom denníku v jednoduchom účtovníctve zapisovať vývery z bankomatu platby kartou-keďže je to súkromne, ako živnostník použivam súkromny účet a neviem tieto platby či majú isť aj cez pribežne položky, ako ich číslovať v peňažnom denníku, ako ich označovať?
18 komentárov     zbaliť
veronikasad Ako osobnú potrebu podnikateľa (VNZD)
Peňažný denník robíš ručne alebo máš účtovný softvér?
kolkomat Dakujem za odpoveď, Peňažný dennik robím ručne.Akou skratkou mám v peňažnom denníku označiť napr. výber z bankomatu je PPD a aké číslo priradím? to číslo musí byť niekde zaevidované. , alebo po poradí?s pribežnými položkami viem robiť.,ked tuto platbu zaučtujem VBU musi to mať take iste čislo ako PPD? neviem aku skrátku ma platba kartou súkr..
kn-alka ak účtuješ v banke výber ako osobnú spotrebu konateľa, tak už neúčtuješ o príjme do pokladne, lebo tie peniaze do pokladne nevložil
máš len jeden zápis - výber z bankového účtu ako výdavok neznižujúci základ dane
neúčtuješ na priebežné položky
kolkomat ´dakujem. Veľmi tomu nerozumiem, lebo každy na internete to vníma inak. Takže platbu kartou, výbery z bankomatu, ked ide o súkromne pohyby nezapisujem do pribežných položiek,, PLATbu kartou uvediem v denniku ak výber z banky a tak isto aj výber z bankomatu? ale ako to označim akou skratkou v denniku? a ked vložím súkromne peniaze na účet tie idú z pokladne?
veronikasad Zdá sa, že nemáš ani šajnu o účtovaní v JU. Ak nechceš platiť pokuty, venuj sa podnikaniu a účtovníctvo zver niekomu kto tomu aspoň trochu rozumie. Dnes už ucto v ručnom peňažnom denníku nerobia ani študenti obchodnej akadémie, šetris na nesprávnom mieste
kolkomat Ano, to máš pravdu....lenže je to trošku inak, učtovníctvo už dávam inej účtovničke , kde budem viesť daňovú evidenciu , lenže musím peňažny dennik za rok 2022 po bývalej účtovníčke správne dať do poriadku.
veronikasad Netráp sa s papierovým peňažným denníkom, ak nemáš veľa položiek, stiahni si bezplatnú verziu JU, napr. Alfa plus od firmy Kros
veronikasad V tomto sw sa dá viesť aj daňová evidencia
kolkomat no neviem, či to budem vedieť.. ja to nahadzujem do peňažneho denníka v exeli, len mám veľmi veľa súkromných výdavkov, platby kartou a to neviem ako zaučtovať, či v deň kedďvýber uskutočnil, alebo v deň ked je to zaevidované na účte a či mám isť cez priebežne položky
veronikasad Platby kartou sú súkromné nákupy?
kolkomat ano sú to súkromne nákupy kartou, súkromne výbery z bankomatu, sukromna platba z účtiu
veronikasad máš to v prvom mojom komentári, súkromné platby učtješ rovnako
kolkomat Takže všetky súkromne platby aj výbery označujem VNZD a k tomu žiadne poradové čísla?
veronikasad O akých poradovych číslach točis? Uctujes pohyby na bankovom výpise chronologicky za sebou. Ak budeš robiť v účtovnom sw, automaticky ti bude priradovať poradové čísla
Negoce Veronika, tak ako si čísluješ PPD a VPD, pýta sa či sa nečíslujú extra výbery?......
u nás si čísluje výbery iba jeden notár, ktorému vedieme DE, prečo si čísluje? lebo on má pracovníčku s hmotnou zodpovednosťou, tak jej dáva lístok kde si uvedie, že si vyberá X.- € a podpisuje sa...(čísluje si ich sám aj z dôvodu predchádzania podozrievania výberu € z pokladne)......
veronikasad Prepáč, nerozumiem aké ďaľšie číslovanie pohybov na BU treba robiť, pokiaľ účtuje chronologicky o každej položke
Negoce ja rozumiem v prípade notára (my to jeho číslovanie neberieme do úvahy, ale ak kontrolujeme pokladňu pri inventúre, kontrolujeme aj číslovanie, či máme v DE všetky výbery notára)
veronikasad Na výberový lístok si môže poznačiť čo chce, keď bude chcieť, napisem mu to aj do popisu v peňažnom denníku, ale s účtovaním to nemá nič spoločné, hlavne ak je to živnostník a súkromné výbery alebo platby
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    či už platby bankou, platby kartou, výbery z bankomatu, ktoré sú súkromné, účtujeś len na bankovom výpise.. buď podľa poradia, ako sú vo výpise, alebo si súkromné platby spočítaj, a zaúčtuj jedným zápisom ku koncu mesiaca ako osobná spotreba.
    čiže zapíšeš do výdavkov v banke a v tom istom riadku aj do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, buď tam máš stĺpec osobná spotreba, alebo stĺpec iné.. závisí od peňažného denníka.
    súkromné platby/výbery neúčtuješ cez pokladňu.
    Naposledy upravil Žabinka : 22.09.23 at 10:08
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Danka, robí v exceli, "opravuje" rok 2022 po uctovnicke
    kolkomat ďakujem,, si mi to veľmi dobre napísala skusim to raz za mesiac a ake označenie dám za vklad a aké označenie za výber, teda všetko súkromne..musi to mať aj nejaké poradové číslo?
    kn-alka čo máš stále s tým poradovým číslom? poradové číslo čoho? máš predsa číslo zápisu a číslo dokladu - bankového výpisu - NEÚČTUJEŠ NIČ CEZ POKLADŇU !!!!
    marjankaj A prikazuje ti niekto účtovať súkromné platby pri DE? §6/11b ti nič nehovorí?
    veronikasad Janko, on sa pýta na jednoduché účtovníctvo za rok 2022 - DE mu robí účtovníčka za rok 2023 - obávam sa, že rozdiel medzi tým nepozná ...
    kolkomat No myslel som napriklad Došlu fa označujem DFA.......výdavkový doklad cez pokladňu značim VD01,VD 02 atď, ale ako označim súkromny výdaj, a súkromny prijem . Učtuje sa to v exceli. Ja sa snažim za rok 2022 opraviť peňažny denník po účtovníčke.
    Negoce OMG, ty si teda účtovník
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    pohyb v banke napr. - 100,00 eur súkromná platba alebo výber z účtu
    č. dokladu napr. v tvare VBU-01-003
    kde VBU znamená výpis z bankového účtu,
    01 - január
    003 - 3. položka výpisu za január
    popis - napr. osobná spotreba
    do stĺpca výdavok 100,00
    a aj do stĺpca Výdavok neovplyvňujúci základ dane zapíšeš 100,00

    na podnikanie je najlepšie používať samostatný účet a nebudeš musieť súkromné platby evidovať

    Ako mám v peňažnom denníku učtovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.