Zavrieť

Porady

absencia

Uff, toto je dobre zamotane. Dnes mi doniesli vykazy dochazdky, zistila som ze jednemu zamestnancovi dali absenciu od 13. do 17.9.2006. Lenze ide o to, ze zamestnanec je odmenovany hodinovo a ma nerovnomerne rozvrhunuty pracovny cas. Ale celkovo ma za 9/06 odpracovaných 191h. Je hlupost aby som mu zaplatila, fond na pocet odpracovanych dni a zvysok nadcasy a nadcasy by som mu znizila o hodiny za ktore mal absenciu? Neviem co mam s nim robit. Samozrejme do SP nikto nenahlasil prerusenie a mne sa podklady dostali na stol dostali dnes. Co je najlepsie urobit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    MS77
    Uff, toto je dobre zamotane. Dnes mi doniesli vykazy dochazdky, zistila som ze jednemu zamestnancovi dali absenciu od 13. do 17.9.2006. Lenze ide o to, ze zamestnanec je odmenovany hodinovo a ma nerovnomerne rozvrhunuty pracovny cas. Ale celkovo ma za 9/06 odpracovaných 191h. Je hlupost aby som mu zaplatila, fond na pocet odpracovanych dni a zvysok nadcasy a nadcasy by som mu znizila o hodiny za ktore mal absenciu? Neviem co mam s nim robit. Samozrejme do SP nikto nenahlasil prerusenie a mne sa podklady dostali na stol dostali dnes. Co je najlepsie urobit?
    Ak nadriadený trvá na absencii aj keď má pracovník nadčasové hodiny v takom prípade by som dodatočne nahlásila prerušenie na SP z dôvodu absencie, o tie dni by som znížila fond prac.času a ostatné hodiny ponechala v nadčasoch. Za absenciu sa mu samozrejme kráti dovolenka v zmyse §109 ZP.
    V prípade, ak by už nadčasy presahovali povolenú maximálnu hranicu v zmysle §97 ZP, započítala by som uvedené hodiny miesto absencie.Teda znížila by som absenciu o nadpracované hodiny. Samozrejme so súhlasom nadriadeného.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Tiež by som to riešila tak, že by som absenciu vykryla odpracovanými hodinami. Zamestnávateľ nebude musieť preplácať nadčasy.
    A upozorni ho aj na to, že začiatok aj konciec absencie treba hlásiť na SP do 8 dní. Za neskoré oznámenie absencie hrozí od SP pokuta.

    MS77 je offline (nepripojený) MS77

    MS77
    Dakujem za dobre rady. Uz som zacala riesit s nadriadenym. A este mam len dvoch zamestnancov odmenovanych hodinovo a mam z nich chaos. Ako je to s preplatením sviatokov? Ak ho odpracuje ma narok na mzdu + % za pracu vo sviatok, ak ho neodpracuje má nárok na preplatenie sviatku priemernou mzdou?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    MS77
    Ako je to s preplatením sviatokov? Ak ho odpracuje ma narok na mzdu + % za pracu vo sviatok, ak ho neodpracuje má nárok na preplatenie sviatku priemernou mzdou?
    Je to tak ako píšeš.

    danastefan je offline (nepripojený) danastefan

    danastefan
    Zamestnanec nastúpil 06.03.2006 dalej odpracoval celý 04.05.06.07,v auguste mal absenciu,v septembri mal paragraf,1 deň absencie a k 28.09.2006 výpoved.Kolko mal nárok na dovolenku , kolko mu preplatím?Dakujem

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    danastefan
    Zamestnanec nastúpil 06.03.2006 dalej odpracoval celý 04.05.06.07,v auguste mal absenciu,v septembri mal paragraf,1 deň absencie a k 28.09.2006 výpoved.Kolko mal nárok na dovolenku , kolko mu preplatím?Dakujem
    Z Vašej otázky nie je jasné aký je jeho ročný nárok na dovolenku (20 alebo 25 dní ročne), ale napr. ak je 25 - dňový.
    Odpracoval viac ako 60 dní takže mu vzniká nárok na dovolenku na pomernú časť počas trvania PP a to za každý celý kalendárny mesiac trvania PP - 25/12*5(4,5,6,7,8)=10,5 dňa je jeho nárok.
    Za každý deň absencie mu môžte tento nárok krátiť v zmysle §109 odst.2 o 1-2 dni. to znamená maximálne -4 dni za 2 dni absencie v 8 a 9 mesiaci.
    Takže mu zostáva 10,5 - 4 dni = 6,5 dňa (k preplateniu keďže mu končí PP).

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    danastefan
    Zamestnanec nastúpil 06.03.2006 dalej odpracoval celý 04.05.06.07,v auguste mal absenciu,v septembri mal paragraf,1 deň absencie a k 28.09.2006 výpoved.Kolko mal nárok na dovolenku , kolko mu preplatím?Dakujem
    Odpracoval celých 5 mesiacov (4 - 8), pri nároku 20 dní má nárok na dovolenku 20/12*5 = 8,5 dňa. Za dobu absencie mu však môžeš podľa zákona krátiť dovolenku za každý deň o 1 až 2 dni.

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    danastefan
    A ak mal v auguste absenciu 7 prac.dní mam mu ju krátit celú?
    V zmysle §109 odst.2 ZP, takže aj celú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.