Zavrieť

Porady

Výpočet materskej

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s výpočtom materskej. Kamarátka je niekoľko rokov SZČO a platí odvody. Zároveň je od 01.03.2024 aj zamestnanec. Termín pôrodu, je júl. Akým spôsobom sa jej bude vypočítavať materské? Bude to súbeh SZČO a PP, alebo každé zvlášť? Resp. keď jej PP vznikol len teraz a pred tým bola len SZČO, bude mať nárok na materské aj z PP, alebo len zo živnosti?
Ďakujem veľmi krásne za pomoc ????.
9 komentárov     zbaliť
veronikasad živnosť počas poberania materského bude trvať ?
ninka24 Zatiaľ trvá. Ale, zvažuje pozastavenie.
ninka24 Ak by si živnosť ponechala, ako by sa jej počítalo?
ninka24 Tú tému s odpoveďou som už čítala. Ale čo nastane v prípade, ak si tú živnosť bude musieť ponechať?
Negoce prečo si ju musí ponechať?
nárok na MD bude mať iba zo zamestnania, nie z oboch poistení (predpokladám, že VZ zo zamestnania je podstatne vyšší ako z podnikania), teda musí žiadať MD iba zo zamestnania a musí vyhlásiť, že osobne nepodniká (nemusí prerušiť či ukončiť podnikania, pritom z podnikaniam môže mať príjem , napr. môže mať zamestnancov, môžu jej v podnikané pomáhať spolupracujúce osoby ai.) síce sa menil zákon o soc poistení, ja som zmenu nezaregistrovala......
veronikasad Nebude mať náhodou nárok na materské z oboch nem.poisteni, keď do 270 dní sa započítava aj neukoncene poistenie?
Negoce nebude mať 2x270 dní
ninka24 Takže vlastne ak tomu správne rozumiem - živnosť si môže ponechať, ale samotnú prácu za ňu musí vykonávať niekto iný. A o materské zažiada len z PZ po 90 tich dňoch bez PN - teda prerušenia ( áno, má tam úplne iný príjem ako zo živnosti). Je to tak správne ? Komu podá vyhlásenie, že prácu ako SZCO nevykonáva osobne? Ďakujem ????
veronikasad Vyhlásenie sa predkladá SP, aby počas poberania rodičovského príspevku, pokiaľ trvá povinná registrácia v SP, nemusela platiť odvody
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.