Zavrieť

Porady

dátum na začatie sledovanie daňových príjmov?

Dobrý deň, začala som popri zamestnaní vykonávať prácu fin. poradcu a príjmy som mala ešte pred pridelením DIČ (čas odstup do vydania rozhodnutia z DÚ) Od ktorého dátumu si mám brať príjmy do daň. priznania ak si chcem uplatniť do nákladov výdavky spojené so skúškami, aby som mohla prácu poradcu vykonávať.
8 komentárov     zbaliť
veronikasad na základe čoho si vykonávala činnosť pred registráciou ?
matig po zaregistrovaní do registra v NBS som získala IČO. hneď som dala žiadosť na DÚ o registráciu
veronikasad Pred registráciou v NBS si nemala príjmy ?
matig nie
Negoce MATIG: nerieš ten fakt, že si si DIČ vybavila neskôr ako máš licenciu v NBS........podľa zákona máš povinnosť 30. kal. dní od pridelenia (súhlasu) na podnikanie povinnosť vybaviť si DIč.....i keby si si vybavila neskôr ako je 30 dní, príjem zdaníš v § 6 ZDP.......výdavky si môžeš použiť paušálne, t.j. 60% z príjmu......
zver svoje účtovníctvo, či DE alebo paušálne výdavky odborníčke
veronikasad Príjmy mala už pred získaním licencie NBS
Negoce citujem:
"veronikasad (Dnes 16:51) Pred registráciou v NBS si nemala príjmy ?
matig (Dnes 16:59) nie"
matig Ďakujem všetkým
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do DP typu B zahrnieš všetky príjmy a výdavky, súvisiace s činnosťou fin.poradcu, dosiahnuté v roku 2023 - u výdavkov aj tie, ktoré súvisia s činnosťou a boli dosiahnuté pred získaním licencie.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matig ďakujem. Len pre upresnenie som neuviedla, že DIČmi bolo pridelené v polke marca. Mení to niečo na tvojej odpovedi?
    veronikasad marca 2023 ? Mala si výdavky aj v roku 2022 ?
    matig áno marca 2023. áno výdavky aj v roku 2022.
    matig prosím ťa, mám zdaniť príjmy, ktoré som mala pred marcom 2023?
    veronikasad samozrejme, ak boli po registrácii v NBS. Odkedy máš registráciu a odkedy sú príjmy ?
    matig Príjmy som mala v 1/23, registrovana 24.2.
    veronikasad registrácia v NBS ? Ak ano, tak januárové príjmy uvedieš v § 8.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Matig - môžeš si pohľadať usmernenie na stránke FS - že aj výdavky spojené zo vznikom SZČ môžeš uplatniť, ak aj boli predtým zaplatené (aspoň v minulosti to tam mali, teraz sa mi nechce hľadať). Ako ti už veronika napísala.
    no a k príjmom - podľa mňa ich normálne zaraď do § 6 (provízia) . Ak by si ich nezaradila tam, tak by si ich musela uviesť v § 8 - no a to by bolo pre teba podľa mňa nevýhodnejšie. Sú to zdaniteľné príjmy - a sú vyplatené na základe nejakého zmluvného vzťahu
    veronikasad Katy, ak by tie príjmy boli pred získaním licencie - aj keď je to nevýhodné - nemali by byť uvedené v § 6. Ak ide o príjmy z roku 2022, tie v DP za rok 2023 neuvádza, patria do roku 2022 ...
    Katy a R v roku 2022 nepíše o príjmoch (len 1/23) ... tie príjmy sú predpokladám normálna provízia (ešte keď robila pod "dohľadom" na skúšku - určite to má zmluvne ošetrené) - ja by som § 8 neriešila - nuž ale ja to DP nerobím

    dátum na začatie sledovanie daňových príjmov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.