Zavrieť

Porady

Prízemný byt - nájazd pre invalidov pod oknom - skúsenosť

Dobrý deň,
bytové spoločenstvo odsúhlasilo v jednom hlasovaní rekonštrukciu schodov a zároveň prístavbu - tzv nájazd pre invalidov a kočíky. Invalid vo vchode nie je. Nesúhlasili sme v hlasovaní ako vlastník prízemného bytu, nakoľko je zabradlie nalepené na parapetu jednej izby a prejazd vedie aj pod oknom druhej izby. Predseda ma vyprašil s tým, že ma prehlasovali, že s tým nič neviem urobiť.
Nemá niekto skúsenosť aké práva máme? nesúhlasím s tým aby mi dakto klopal a nakúkal do okna, otec kúpila byt bez schodiska pod oknom.Nemali by mať súhlas predovšetkým od nás, jedna vec je súhlas s cenou a potrebou obyvateľov a druhá vec je naše vlastníctvo, to akože za oknom končia naše práva? aspoň ten meter odstup...smutné je že ono to tam už stojí, ja som sa o tom dozvedela až po smrti otca keď sme prišli pozreť v jeden deň byt, majiteľmi sme sa stali až nedávno a medzitým si spoločenstvo vybudovalo schodisko, kolaudačné ešte nemajú nakoľko sme žiadali o posunutie, ale dnes to vlastníci kedže by to boli ďaľšie náklady zamietli. Neviem ako napísať odvolanie, či vôbec má zmysel, niečo ako v zmysle Žiadosť o odstránie stavby, kedže sme sa na posunutí nedohodli.
Ďakujem pekne za praktické odpovede príp postupy.
Naposledy upravil ivancicka : 09.04.24 at 16:48
misoft "druhá vec je naše vlastníctvo, to akože za oknom končia naše práva?" - nuž tvoje právo tvojho vlastníctva bytu končí práve v polovici hrúbky obvodového múru! Tá druhá polovica je spoločná - polopatisticky povedané. A tam rozhoduje väčšina!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Presne ako píšeš, za oknom končia tvoje práva. Ani v byte nemáš neobmedzené práva. Bývaš v bytovom dome, ktorý je v spoluvlastníctve X vlastníkov. Nehnuteľnosť sa spravuje v súlade s rozhodnutím väčšiny.

    Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v zmysle § 14a ods. 8 dáva prehlasovanému vlastníkovi možnosť dať podnet na súd. Toto právo má ale iba do 30 dní od oznámenia výsledku hlasovania:

    8) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od oznámenia výsledku hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu.15a) Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa potrebná väčšina podľa § 14b nedosiahne, rozhoduje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

    Podľa toho, čo si napísala, tak hlasovanie už bolo dávno, takže musíš rešpektovať rozhodnutie väčšiny.

    Niekoľko postrehov - to, že je to prízemný byt, ste predsa vedeli už dávno, takže klopať a nakúkať do okna ti môže ktokoľvek, kto pôjde okolo aj bez toho, aby si tam tú rampu mala.

    A to, že nie je nikto v dome ZŤP neznamená, že vlastníci rampu nemôžu nainštalovať. Naopak, podľa mňa je to veľmi ústretový krok voči ZŤP návštevám, prípadne budúcim vlastníkom, ktorí by mali záujem kúpiť byt v dome, ktorý s kľudným svedomím môžete označiť ako bezbariérový. Rampa môže tiež slúžiť pre rodičov s detským kočíkom.

    Takže záujmy viacerých ľudí určite prevýšia záujmy jedného vlastníka jedného bytu. Ak chceš mať viac súkromia, treba si kúpiť byt na vyššom poschodí.

    Prízemný byt - nájazd pre invalidov pod oknom - skúsenosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.