Zavrieť

Porady

Stravné v zahraničí - musí byť v cudzej mene ?

Zdravím Vás,

chystám sa do ČR. Ako SZČO si môžem účtovať stravné rovnako ako zamestnanec. Mám ešte nejaké české koruny, netreba mi kupovať nové. Ak si chcem zaúčtovať stravné - musím si nakúpiť v banke české koruny alebo môžem dať do nákladov sumu v SK - prepočítanú podľa platného kurzu na deň keď bola vykonaná pracovná cesta ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Zákon o cestovných náhradách hovorí, že stravné v zahraničí aj pre SZCO má byť vyplatené v cudzej mene. Tu vlastne treba vytvoriť pokladňu v zahraničnej mene t.j. Kč, čiže treba mať doklad o nákupe valút. A následne sa po vyučtovaní cestovného príkazu poníži pokladňa.
    Príjem valút sa neprepočítava necháva sa v takom kurze ako sa nakupili valuty. Vydaj t.j. cestovný príkaz sumy sa prepočítavajú kurzom NBS dňom vyučtovania.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Nemôže byť vyplatené v Sk? Nemáme v pokladni valuty, musíme ísť teda nakúpiť ????
    Naposledy upravil Anonymka : 03.03.05 at 07:26

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ja som vyplácala v Sk, s tým že som na cestovný príkaz napísala, že stravné bude vyplatené v Sk, prepočítané kurzom NBS v deň vyúčtovania stravného a dala som to podpisat ako súhlas zamestnanca a zamestnávatela.
    j.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    A daňováci to akceptujú??? V zákone sa píše, že by to malo byť v inej ako slov.mene. Nie som si istá, či je to takto správne, ale nechce sa mi ísť do zmenárne. Jemu je jedno, v akej mene dostane tie peniaze.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Aj my preplácame zahraničné náhrady niektorým zamestnancom ak chcú v SKK. V 1000 riešení 3/2003 príspevok 482 Preplatenie zahraničnej pracovnej cesty, písali presne o tomto prípade a vyjadrili sa že:
    Aby zamestnávateľ mohol zabezpečovať zahraničné pracovné cesty svojich zamestnancov, musí obstarať peňažné prostriedky v príslušnej cudzej mene. V tomto smere treba rešpektovať ustanovenia devízových predpisov.
    Zamestnávateľ by určite nemal trvať na tom, aby si zamestnanec zabezpečil peňažné prostriedky v cudzej mene sám. Ak sa však dohodnú, že zamestnanec bude mať vyplatený cestovný príkaz až po ukončení zahraničnej služ.cesty a zároveň zamestnanec bude súhlasiť, aby mu peňažné prostriedky boli vyplatené po prepočítaní aktuálnym kurzom, nič nebráni tomu, aby tak urobili. Ing. Vanda Mravcová


    Na základe tohoto sme pristúpili k preplácaniu aj v Skk ak to zamestnanec žiada.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Podľa mňa sa stravné môže po dohode so zamestnancom prepočítať na SKK. Vypýva to zo zákona o cestovných náhradách § 36 ods. 6, ktorý hovorí:

    " Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok pri zahraničnej

    pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca,

    poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v inej

    ako slovenskej mene alebo po dohode so zamestnancom

    v slovenskej mene."

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Vlastne to vyplýva aj zo zákona. Ale čo ak nedávame preddavky??????? Však aj v tom prípade je to možné???

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Dievčatá a chlapci, v každom prípade v zahraničnej mene. Mali sme tento prípad, a po porade s právnikom nasledovné vysvetlenie. Podľa zákona o cestovných náhradách treba vyplácať diety v mene štátu, kde zamestnanec vykonáva pracovnú cestu. Ak sa zamestnanec so zamestnavateľom dohodne, môže byť aj písomne, je to v rozpore so zákonom. Daňováci Vám to nenapadnú, lebo nákladová položka sa nijako nezmení. Je tu ale riziko, že Vás dá zamestnanec k súdu a v tomto prípade Vám nepomôže ani písomná dohoda. Treba uvážiť, čo je pre Vás výhodnejšie. Vy ste ho sice o nič neukrátili, lebo ste mu zahraničnú dietu prepočítali kurzom , či Vám dá niekto pokutu za porušenie zákona, to už neviem.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Ja keď potrebujem cudziu menu a kasička euráčová či aká je prázdna, tak to riešim cez osobný vklad konateľa (neviem či neporušujem devízový zákon ) ale prečo by nemohol konateľ dať svoje z vrecka, keď sa mu potom vrátia? No a po nejakom čase sa dá predsa zohnať nejaké potvrdenie zo zmenárne od známych, širokej rodiny a pod. - akože firma v hotovosti kúpila a konateľovi vrátila.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    rosemary prečo by nás zamestnanec ktorý chce náhradu v SKK dával na súúd to je trošku pritiahnuté za vlasy....

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    Poraďáci podľa mňa je skôr diskutabilný ten prepočítací kurz z jedného prostého dôvodu. Ak pôjdem nakúpiť valuty do peňažného ústavu, tak určite kurz, ktorým mi budú prepočítavať valuty nebude kurz NBS!Z tohoto dôvodu sa skôr prikláňam k názoru,že by sa mali vyplácať valuty.V prípade, že by organ. chcela používať spôsob prepočtu na Sk, mala by mať vo svojej vnútropodnikovej smernici uvedené aký kurz a hlavne akej banky bude používať.Príjemné popoludnie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.