Zavrieť

Porady

Pracovny uraz

Ahojte,
kto mi moze poradit ohladom pracovneho urazu? Nas zamestnanec utrepel pracovny uraz, avsak bol len osetreny u lekara a nevyzadovalo si to aj liecenie doma, cize nedoniesol PN. Ako je to s oznamenim na Inspektorat prace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    ahoj ivanaj
    kedže zamestnanec pri utrpení pracovného úrazu nebol pn dlhšie ako 3 dni
    tento úraz nepodlieha registrácii,z toho vyplýva, že tento úraz na Inšpektorát práce nenahlasuješ.
    Tento úraz treba evidovať v knihe malých úrazov,z dôvodu jeho možného preklasifikovania na pracovný úraz,ale k tomu dochádza štrašne málo krát.
    s pozdravom karol

    ivanaj je offline (nepripojený) ivanaj

    ivanaj
    diky Karol :-)
    ale vcera ten zamestnanec neprisiel do prace a dnes tiez nie, to som teda zvedava ci zostal na PN kvoli tomu, lebo potom by sa to uz muselo nahlasovat, ze?

    zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

    zuza 74
    Ja som vcera vypisovala v suvislosti s prac.urazom ziadost o nahradu prijmu, a uviedla som za prve tri dni PN 25 pecent DVZ. A teraz neviem ci je to spravne.Viem, ze dakedy to bolo tak, ze za tie prve tri dni sa nekratila PN. Neviete mi poradit,ci som to urobila dobre? V zakone o nahrade prijmu som nenasla, ze by sa to nemalo kratit. Dakujem

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    Ja mám otázku týkajúcu sa prac.úrazu, pravdepodobne došlo k vyššie spomínanému prekvalifikovaniu - naša zamestnankyňa si pri práci poranila zápästie, zapísalo sa to do knihy malých úrazov. Avšak dnes po 2 týždňoch nám prišla z poisťovne žiadosť o zaslanie záznamu o pracovnom úraze...Ale ako spomínam, máme len zápis v knihe malých úrazov, zamestnankyňa nám následne ani nič nehlásila.
    Je prosím Vás možné teraz vystaviť ten záznam spätne?? Alebo ako máme postupovať?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Pracovníčka sa preukázala prekvalifokovaním úrazu od lekára a bola v súvislosti s PÚ aj na PN?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Spíšte teda Záznam o úraze (pozor už je nové tlačivo), a kontaktujte pracovníčku aspoň telefonicky. Pokiaľ ale viem, tak PN musí preukázať do určitej doby do 3 dní-keď sa mýlim prosím personalistov o opravu..

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    willma
    Spíšte teda Záznam o úraze (pozor už je nové tlačivo), a kontaktujte pracovníčku aspoň telefonicky. Pokiaľ ale viem, tak PN musí preukázať do určitej doby do 3 dní-keď sa mýlim prosím personalistov o opravu..
    Je to tak, ale skutočnosť býva iná. Ale dôležité je, aby si Ty odovzdala DPN po 10.dni na sociálnu poisťovňu spolu so "záznamom o úraze".
    Spísaný záznam o úraze spolu so sprievodným listom sa odosiela do 8 dní Inšpektorátu práce, na vedomie sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni /v ktorej je zamestnanec poistený/ a aj samotnému pracovníkovi.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Už sa o odovzdaní tej PN-ky písalo. Všade doteraz vládol názor, že na to nie je žiaden paragraf, teda nie je nikde napísané, dokedy musí ZC odovzdať PN-ku.
    Veronika6, kde sa môžeme o tom dočítať?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Gabi03
    Už sa o odovzdaní tej PN-ky písalo. Všade doteraz vládol názor, že na to nie je žiaden paragraf, teda nie je nikde napísané, dokedy musí ZC odovzdať PN-ku.
    Veronika6, kde sa môžeme o tom dočítať?
    Naozaj o tom žiadny paragraf nehovorí, všade sa píše len o termínoch, dokedy treba PN odovzdať na SP.

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    karol.za Pozri príspevok
    ahoj ivanaj

    kedže zamestnanec pri utrpení pracovného úrazu nebol pn dlhšie ako 3 dni
    tento úraz nepodlieha registrácii,z toho vyplýva, že tento úraz na Inšpektorát práce nenahlasuješ.
    Tento úraz treba evidovať v knihe malých úrazov,z dôvodu jeho možného preklasifikovania na pracovný úraz,ale k tomu dochádza štrašne málo krát.
    s pozdravom karol

    Konečne sa našla podobný prípad môjmu, chcem sa však ešte bližšie spýtať:
    Zamestnanec na stavbe spadol do šachty, v podstate skoro nikomu nič nepovedal a na druhý deň išiel k lekárovi, od ktorého mám ambulatnú správu, v ktorej je uvedené, že sa mu úrad stal pri práci. Zamestnanec však pracuje ďalej a nie je na PN-ke; na inšpektorát práce teda nemusím nič hlásiť (ako vyplýva z vyššie uvedeného) a teda zavediem knihu malých úrazov - táto sa dá kúpiť niekde vo formalizovanej forme alebo je možné ju viesť nejakým iným spôsobom?

    A ešte mám jednu otázku: netreba to nahlásiť aspoň na SP ako Oznámenie o poistnej udalosti?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Pokiaľ zamestnanec riadne nastúpil do práce, jeho pracovný úraz len eviduješ v knihe drobných úrazov- môže to byť obyčajný zošit, v ktorom uvedieš dátum, meno zamestnanca, stručný opis úrazu a podľa možností aj svedkov. Nemusíš ho podľa môjho názoru nahlasovať nikde inde, ak sa v tejto vete mýlim, prosím skúsenejších nech ma opravia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.