Zavrieť

Porady

Opatrovateľské a ZŤP

Dobrý deň,

mám zdravotne postihnutého syna a poberám opatrovateľské vo výške 6000,- Sk. Môžem popri opatrovateľskom príspevku pracovať? A do akej výšky?

Ďakujem vopred za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Pokiaľ viem tak opatrovateľský je viazaný práve na podmienku že nemáš iný príjem zo závislej činnosti, ani z podnikania. Nedávno sme vybavovali opatrovateľský príspevok na našu babičku a poberá ho vnučka, ktorá sa o babku stará, musela zdokladovať rok 2006 s tým, že nepracuje, ona bola evidovaná iba na úrade práce a pracovala na DoVP.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Peňažný príspevok za opatrovanie možno poskytnúť, len ak fyzická osoba uvedená v odseku 2(opatrovník) nemá v čase opatrovania odčana odkázaného na opatrovanie mesačný príjem podľa osobit.predpisu presahujúci dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom. - Zákon č. 195/1998 o sociálnej pomoci §64a ods. (12)
    Čiže mi z toho vyplýva, že môžeš mať "príjem" do 9960, keďže v súčasnosti je životné minimum 4980 x 2 = 9960. Ak by však opatrovená osoba navštevovala iné "zariadenie soc. služieb, školy..." viac ako 20 hodín týždenne, byde sa krátiť peňažný príspevok za opatrovanie na 5300,- Sk.
    Naposledy upravil Evaman : 19.10.06 at 05:58

    mimi je offline (nepripojený) mimi

    mimi
    Ďakujem za odpovede.

    Ale mám ešte otázku.
    Ten príjem do 9960 / teda dvojnásobok životného minima / je príjem z trvalého pracovného pomeru alebo je to dohoda o vykonaní práce?

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ten "príjem " ako sa uvádza v zákone je mesačný príjem podľa osobitného predpisu t.j. zákona č.595/2003 o Dani z príjmu v širšom slova zmysle povedané zdaniteľný príjem v "hrubom" treba preštudovať § 5 a § 6 daného zákona. Ak nemáš zákon , nájdi si ho v dokumentoch aby som to tu nemusela lepiť, je toho dosť.
    Naposledy upravil Evaman : 19.10.06 at 08:57

    Opatrovateľské a ZŤP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.