Zavrieť

Porady

Domáca vegeta

Zdravím všetky kuchárky - poraďáčky. Chcem Vás poprosiť o recept na dobrú domácu vegetu. Kúpila som si novú sušičku (tak už máme tri a elektrárne z našich faktúr budú mať radosť, lebo suším všetko odušu). Mám nasušenej mrkvy, petržlenu, zeleru, vňatiek a chcela by som to dať do podoby vegety. Vopred ďakujem. Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hucman je offline (nepripojený) hucman

    hucman
    ingrediencie:1 kg mrkvy, 1 kg petržlenu, 0,5 kg kalerábu, 0,5 kg zeleru, 0,5 kg cibule, 1-2 hrste sušenej petržlenovej vňate, 1-2 hrste sušenej vegety (ligurček voňavý), 1 kg soli

    postup:Čerstvú zeleninu pomlieť na mäsovom mlynčeku a miešať so soľou. Rozložiť na cca 4-5 plechov a dať sušiť, hoci aj na radiátor. Ráno a večer zamiešať. Vysušiť by sa mala do 3-4 dní. Potom pridať petržlenovú vňať a vegetu a znova pomlieť na mlynčeku. Kto chce, môže pridať cesnakový prášok a hubový prášok. Táto vegeta je vhodná aj na maslový chlieb a do pomázánok, do mäsa, do polievky. Obsah soli po vysušení je okolo 30-40%.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Ja som robila podobne, len som tam pridala ešte sušený pór a pažítku. Sekali sme to v mixéry - 2x a dosoľovali morskou soľou - kvôli deťom menej. Tá vegeta je taká výborná, že by sme už z obchodu ani nechceli. Teraz ju musím robiť každý rok. Ingrediencie mi už klíčia v záhrade. Eva

    Anezka5 je offline (nepripojený) Anezka5

    Anezka5
    Ahojte
    mozete mi prosim vas poradit co je to ten ligurček voňavý? Viem ho kupit v obchode(pretoze uz som sa nan pytala a predavackam to nic nehovorilo)?
    Dakujem za odpoved.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Darina1234 Pozri príspevok
    je to rastlinka, my ju volame magy, rastie v zahradke ako trvaly koren
    A ja zas americký zeler, ale neviem prečo.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Anezka5 Pozri príspevok
    Ahojte
    mozete mi prosim vas poradit co je to ten ligurček voňavý? Viem ho kupit v obchode(pretoze uz som sa nan pytala a predavackam to nic nehovorilo)?
    Dakujem za odpoved.
    Ligurček sa hovorovo volá aj magi (ako tekuté korenie Maggi). Listy po pošúchaní voňajú ako to korenie.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Anezka5 Pozri príspevok
    Ahojte
    mozete mi prosim vas poradit co je to ten ligurček voňavý? Viem ho kupit v obchode(pretoze uz som sa nan pytala a predavackam to nic nehovorilo)?
    Dakujem za odpoved.
    Ja som Ligurček kúpila asi pred mesiacom v Bille

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    babi2 Pozri príspevok
    Ja som Ligurček kúpila asi pred mesiacom v Bille
    Niet nad čerstvý. V záhrade rastie ako lopúch

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Silvernola Pozri príspevok
    Niet nad čerstvý. V záhrade rastie ako lopúch
    Veď čerstvý, ten čo som kúpila je v črepníku a keďže nemám záhradu :-(, tak ho mám na balkóne :-)

    Anezka5 je offline (nepripojený) Anezka5

    Anezka5
    Dik za radu idem mrknut do Billi kedze nemam zahradku. Milujem vegetu musi byt vsade ked varim, tak som sa konecne odhodlala vyskusat ju zdravo urobit.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Možno trochu už existuje aj "vegeta", ktorá neobsahuje glutaman sodný.

    Ale samozrejme niet nad domácu.

    Anezka5 je offline (nepripojený) Anezka5

    Anezka5
    Dik za radu bola som v bille a bol tam posledny tak som ho kupila. Chcem sa ta opytat netreba ho presadit v tom crepniku uz neni volneho miesta tolko tam toho je. A mas to na okne? Alebo kde sa mu dari?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Blankake Pozri príspevok
    Možno trochu už existuje aj "vegeta", ktorá neobsahuje glutaman sodný.

    Ale samozrejme niet nad domácu.
    Áno existuje a volá sa Dobrotka, je aj v 1kg balení ale aj v menšom.
    K ligurčeku, mám ho doma za fúrik, odkiaľ si, môžem ti podarovať.

    Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

    Maruška54
    ondrejvla Pozri príspevok
    Áno existuje a volá sa Dobrotka, je aj v 1kg balení ale aj v menšom.
    K ligurčeku, mám ho doma za fúrik, odkiaľ si, môžem ti podarovať.
    aj Solčanka je bez glutamanu a sú dva druhy...s morskou soľou a ten druhý už neviem

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Anezka5 Pozri príspevok
    Dik za radu bola som v bille a bol tam posledny tak som ho kupila. Chcem sa ta opytat netreba ho presadit v tom crepniku uz neni volneho miesta tolko tam toho je. A mas to na okne? Alebo kde sa mu dari?
    Ja som ho presadila a mám ho na balkóne, ktorý mám na západnej strane, čiže slnko tam páli od obeda do večera, tak ho nemám na okne, ale nižšie na poličke, treba dávať pozor aby nebol veľmi prepolievaný

    mikichan je offline (nepripojený) mikichan

    mikichan
    Ligurcek lekarsky - Libecek lekarsky (Levisticum officinale) je liečivá rastlina často používaná ako korenie. Paradoxom je, ze sa mu hovori maggi alebo vegeta, ked prave on je tou prisadou resp. aromou v tychto chemikaliach. viac info v knihe knih o liecivych rastlinach Jaroslav Kresanek: Atlas liecivych rastlin a lesnych plodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Braček mi dal solídny recept .

    Zloženie :
    Mrkva , petržlen , kaleráb , zeler , pór , brokolica , karfiol , kapia , petržlenová vňať

    Použitá soľ :
    Gemma di mare ( Compania Italiana Sali S.p.a. )
    Fine seasalt ( Warwickshire Salt, Ireland )
    Meerzalz feinkorning ( Schneekoppe , Austria )
    Prešovská soľ ( pôvod Austria )

    Pridané látky :
    Uhličitan vápenatý
    Uhličitan horečný
    Fluorid sodný
    Jodid draselný
    Ferro kyanid
    Glutaman sodný
    Dusičnan draselný
    Modifikovaný škrob
    Farbivo - žlté , červené , modré , zelené , fialové
    E 202,211,558,679
    BXLmiami Ano.Toto všetko treba dať do jedla koré jedia naše deti a následne sa s otvorenými ustami čudovať prečo sú choré.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.