Zavrieť

Porady

účet 413

Prajem všetkým dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Na účte 413 mám z minulých rokov zaúčtovaný čiastku, ktorá sa týka pôžičiek spoločníkov do firmy v peňažnej aj nepeňažnej forme. Je možné tento účet nejako vynulovať?
Je tam napríklad evidovaný stroj, na ktorý mám riadnu faktúru, ale ku koncu roka bol záväzok z 321 preúčtovný na 413, asi preto lebo to bola faktúra od spoločníka. Ako zlikvidovať účet 413?
Naposledy upravil 4326 : 23.10.06 at 08:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Laura* je offline (nepripojený) Laura*

    Laura*
    Ahoj, prečo sa pôžička účtovala na 413? Ak to chcú späť t.z. že tie peniaze dali ako pôžičku malo sa to zaúčtovať na 365 - Záväzoky voči spoločníkom. 413 je kapitálový fond, t.z. že sa navyšuje aj znižuje na základe rozhodnutia majiteľov (zápisnica z VZ). Ale pozrela by som sa na tieto operácie aj z daňového hľadiska preúčtovanie záväzku na kapitálový fond by sa podľa mňa dalo chápať aj ako dodatočný vklad spoločníka, ale overila by som si či nejde o odpustenie záväzku, pretože odpustenie dlhu je nepeňažným príjmom a ten je predmetom dane. Neviem presne ako je to v tomto prípade (keď sa záväzok preklasifikuje na vklad nad rámec ZI), ale napríklad ak by bol záväzok odpísaný z titulu prevzatia novým dlžníkom, tak sa do základu dane nezahŕňa (ZDP §17 ods. 3 pis f).
    No z účtovné hľadiska, je riešenie podľa mňa v znížení vlastného zdroja (kapitálový fond), a so súvzťažným zníženie niektorej položky aktív, resp. by sa ešte dala navýšiť niektorá položka záväzkov napr. 365 (to ak by sa z toho kap.fondu urobila pôžička, čo by zrejme zodpovedalo realite).

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Myslím, že ani nebol dôvod účtovať pôžičky na účet 413 - malo to ísť na 365, ak to bola pôžička od spoločníka. Prijatá faktúra mohla kľudne ostať na 321. Na tieto účty to aj preúčtujte ako opravné zápisy.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ide tu konkretne o to, ze tieto úhrady boli v rámci navysovanie ZI, ale spoločníci na účet vlozili viac ako je v zápisnici z VZ.
    Mám osobný názor, že to preúčtujem na účet 365 ako potom splatím ako pôžičku. Ale čo so záväzkom, ktorý je na tomto účte z titulu nákupu stroja?
    Ako potom zlikvidovať záväzok na účte 321?

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Prosim poraďte mi ak viete, lebo som v koncoch či sa to dá takto zaúčtovať. Ďakujem................

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    To prvé tvrdenie - že ide o pôžičku - odporuje tomu druhému - že ide o vklad spoločníkov. Ťažko riešiť účtovanie, keď človek nevidí do zmluvy. Ale: pokiaľ nejde o pôžičku, ale o vklad spoločníkov nad rámec ZI tak potom by tam mohol ostať ten účet 413 a nie je dôvod niečo preúčtovať. Do roku 2006 sa tam totiž práve tieto prípady účtovali. Ak ide o pôžičku - tak 365 a jej prípadné odpustenie je výnosom .

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ono to je totiž tak, že žiadna zmluva nie je. Jednoducho prišlo na účet o niečo viac peňazí a predošlá účtovníčka to zúčtovala v prospech účtu 413.
    Tak isto je len na základe ID, ktorý nie je ničím podložený preúčtovaný záväzok z 321 na 413. Teraz to chce šef zlikvidovať a ja nieviem ako postupovať.

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    To poznáme, najťažšie sa riešia veci, keď nie sú zmluvy,doklady,podklady a ešte keď treba riešiť to, čo bolo. Ak nie je jasná podstata, nie je jasné ani účtovanie. Bolo by dobré mať podklad o tom, že išlo o vklad spoločníka do firmy a že rozdiel medzi ZI a vkladom je nenárokovateľným darom pre firmu a potom ten rozdiel ostane na 413, alebo zmluvu o pôžičke - potom 365... alebo dohodu o odpustení dlhu - potom výnos... Apropos - viem,že je to v praxi ťažké, ale pre zaúčtovanie nie je smerodajné želanie šéfa. Radšej nech sa postará o podklady. Mimochodom, nechápem prečo mu tá 413 tak vadí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.