Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie vyúčtovacej faktúry

Účtujem s.r.o. v sústave podvojného účtovníctva a mám nasledovný problém :

V priebehu roka 2005 som zaúčtoval faktúry za dodávky médií (voda,plyn) od dodávateľa - štandardne 502/321. V tej dobe ešte s.r.o. nebola platiteľ DPH.
V júli 2006 sa táto s.r.o. stala platiteľom DPH.
V auguste 2006 nám dodávateľ médií zaslal vyúčtovanie za dodané médiá roka 2005 a aj s DPH, výsledkom čoho bol preplatok.

Teda :
1. Ako zaúčtovať tento preplatok v roku 2006,
2. Čo s DPH v tejto faktúre nakoľko tu ide o vyúčtovanie dodávok z roku 2005

Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    kardos
    Účtujem s.r.o. v sústave podvojného účtovníctva a mám nasledovný problém :

    V priebehu roka 2005 som zaúčtoval faktúry za dodávky médií (voda,plyn) od dodávateľa - štandardne 502/321. V tej dobe ešte s.r.o. nebola platiteľ DPH.
    V júli 2006 sa táto s.r.o. stala platiteľom DPH.
    V auguste 2006 nám dodávateľ médií zaslal vyúčtovanie za dodané médiá roka 2005 a aj s DPH, výsledkom čoho bol preplatok.

    Teda :
    1. Ako zaúčtovať tento preplatok v roku 2006,
    2. Čo s DPH v tejto faktúre nakoľko tu ide o vyúčtovanie dodávok z roku 2005

    Dík
    Pri tejto jednej fa postupuj ako neplatiteľ DPH, nakoľko sa týka obdobia, keď si ešte nebol plátcom.(Z pohľadu DPH)
    A zaúčtovanie 502/321 - xxx,- SK (mínusom)

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    V texte si uviedol, ze vam v auguste 2006 dodavatel medii zaslal vyuctovanie za dodane media roku 2005. Predpokladam, ze dodavku medii mate s dodavatelom zmluvne riesenu, a samozrejme, v zmluve by nemalo chybat ustanovenie, tykajuce sa sposobu a obdobia vyuctovania dodavky medii.

    Na zaklade uvedeneho som toho nazoru, ze v decembri 2005 (v ramci uzavierkovych uctovnych operacii) si mal zauctovat tvorbu zakonnej rezervy na nevyfakturovanu dodavku medii (552/323), ktora je z danoveho hladiska danovo ucinna, cim by bolo zabezpecene zuctovanie nakladov na predmetne media v beznom uctovnom obdobi (t.j. roku 2005). Uctovanie by si realizoval cez interny doklad.

    V nasledujucom uctovnom obdobi (r. 2006) by si na zaklade doslej vyuctovacej faktury zauctoval 502/321 a cez interny doklad by si zuctoval rezervu (323/652). Rozdiel uctov nakladov a vynosov v roku 2006 je danovo ucinny.

    Zaúčtovanie vyúčtovacej faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.