Zavrieť

Porady

Pracovník z úradu práce

Súrne potrebujem pomoc:
Akou formou môžem zamestnať človeka z úradu práce? Viem, že má povolené 800,- Sk týždenne. Len Dohodou o vykonaní práce? nemôžem spraviť nejakú zmluvu o sprostredkovaní, aby som sa vyhla fondom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Janette
    Súrne potrebujem pomoc:
    Akou formou môžem zamestnať človeka z úradu práce? Viem, že má povolené 800,- Sk týždenne. Len Dohodou o vykonaní práce? nemôžem spraviť nejakú zmluvu o sprostredkovaní, aby som sa vyhla fondom?
    Uchádzača o zamestnanie, ktorý je evidovaný na úrade práce sa dá zamestnať len na dohodu o vykonaní práce. Má stanovené limity mesačne odpracovať 64 hodín, a maximálny zárobok 3.200,- Sk brutto. Odvody z DoVP sú ÚP a GP.

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    A ešte jedna otázka: Keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný, môžem s ním urobiť ako podnikateľ zmluvu o sprostredkovaní? Podľa občianskeho zákonníka? Ďakujem všetkým za odpovede.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Janette
    A ešte jedna otázka: Keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný, môžem s ním urobiť ako podnikateľ zmluvu o sprostredkovaní? Podľa občianskeho zákonníka? Ďakujem všetkým za odpovede.
    Podľa mňa zmluvu o sprostredkovaní s osobou, ktorá nemá živnostenské oprávnenie a naviac je dobrovoľne nezamestnaná nemožno urobiť. Takáto osoba vystupuje ako fyzická osoba - občan - s ktorým možno takúto odmenu dohodnúť formou závislého príjmu - teda dohodou. Sú aj ostatné príjmy, ktoré nejdú ani do výpočtu poistného, teda odvádza sa z nich len daň - ale nenašla som tam túto možnosť. Podľa mňa sa zaraďujú medzi jednorázové príjmy a odmeny podľa §5 ods.2 zákona o dani z príjmov - teda uskutočnujú sa formou dohody a je tam povinnosť platenia GP a UP.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Janette
    Súrne potrebujem pomoc:
    Akou formou môžem zamestnať človeka z úradu práce? Viem, že má povolené 800,- Sk týždenne. Len Dohodou o vykonaní práce? nemôžem spraviť nejakú zmluvu o sprostredkovaní, aby som sa vyhla fondom?
    S takýmto človekom možno spraviť akúkoľvek zmluvu, napr. príkaznú, mandátnu, nepomenovanú..., musí však byť dodržaná Vami spomenutá zásada o odmene a množstve odpracovaných hodín. Taktiež na strane zamestnávateľa to bude druh závislej činnosti, so všetkými daňovými povinnosťami.

    § 6 odst.2 zákona 5/2004:
    d) vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 64 hodín mesačne a ktorého mzda alebo odmena za výkon tejto činnosti nepresahuje 3 200 Sk mesačne, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu 5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; 13a) skutočnosti o počte odpracovaných hodín a o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie na požiadanie úradu.

    Pričom odkaz 13a je na Obchodný a Občiansky zákonník
    Naposledy upravil JankaO : 30.10.06 at 17:03

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Súhlas s JankaO, a doplním, môže uzavrieť aj pracovnú zmluvu s danými podmienkami.

    Pracovník z úradu práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.