Zavrieť

Porady

Účtovanie miezd a odvodov v jednod.účt.

AHT AHT

AHT je offline (nepripojený) AHT

Prosím Vás poraďte mi ako mám rozúčtovať mzdy v jednoduchom účtovníctve, resp. do ktorého riadku sa dáva daň, odvody do poisťovní.
Ďakujem pekne. Prajem príjemný deň.
Usporiadat
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

do položky mzdy ide čistá mzda, daň zo závislej činnosti a odvody, ktoré platí zamestnanec. Odvody, ktoré platí zamestnávateľ idú do položky odvody do fondov. Ak sa mýlim, tak ma opravte.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

len doplním, kontrolujem stĺpec mzdy na hrubé mzdy pracovníkov, nie na cenu práce.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
aj:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=217880&postcount=3
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako účtujete v JU danový bonus - myslím, ked účtujete mzdy, je mi jasné, že dan z príjmu ide do kolónky mzdy, ale napríklad, danový bonus je vyplatený z prostriedkov zamestnávateľa 540,- dan z príjmu je napr. 40,- čiže bonus z prostriedkov zamestnávateľa je 500,-. Ako zaúčtujete do penažného denníka tú daň z príjmu a daňový bonus?
Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Do stĺpca MZDY.
Beriem to ako súčasť čistej mzdy, nijako zvlášť DB v rámci peňažného denníka nesledujem.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ano, je mi jasne že do miezd, ale naúčtuješ sumu 500 teda DB-daň, alebo 540,-Sk? Toto mi nie je jadné, lebo nejak mi nesedia mzdy, ked mi DU vrati DB tak ho účtujem do kolónky mzdy s mínusom
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Daňový úrad vráti bonus zamestnávateľovi, nie zamestnancovi. Tomu si daňový bonus vyplatila už v mzde z prostriedkov zamestnávateľa, nemôžeš preto vrátený bonus účtovať zamestnancovi ešte raz.
Príjem z DÚ - daňový bonus - účtujeme ako príjem neovplyvňujúci daň.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ved ale DB máš zarátaný v čistej mzde, tú účtuješ do kolónky mzdy, to je jasné, a ked ti ten DB vrátia, tak ho musíš z miezd zasa dostať preč, myslím, že sa to už tu niekde royoberalo, a bolo to správne - kolonka mzdy so znamienkom mínus, skôr mi ide o to či zaúčtovať celý DB alebo DB mínus dan z príjmu.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

No neviem, ale ked si zadáš do hladania účtovanie DB, tak ti nájde porady kde sa to rozoberalo, a účtuujú to tak ako som spomínala - do miezd so znamienkom mínus, mala som aj kontrolu z DU a bolo to v pohode.
Len mne nesedia mzdy, ale niečo som tam zvrzala s tou danou z príjmu, nie z DB
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Akurát som pozerala príručku mzdovej účtovníčky a tam je to tiež zaúčtované ako mzda s mínusom
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
lydinka
Akurát som pozerala príručku mzdovej účtovníčky a tam je to tiež zaúčtované ako mzda s mínusom
Aj ja to tak robím....našla som to v niektorej odbornej literatúre.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

OK, Danielka, aspon niekto, ale prosím ta porad, nesedia mi tie mzdy, niečo som tam dovrzala s tým DB a danou zo mzdy. Ked účtuješ mzdy do denníka v JU, tak čistá mzda - kolónka mzdy, odovdy zamestnanca - kolonka mzdy, odvody zamestnávatela - kolonka fondy, ale nie je mi jasné to s tou danou a DB, ked napríklad DB je 540 ale vysla mu dan 40,- sk, tak ako to zaúčtuješ do pen. denníka?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Keď zaúčtuješ čistú mzdu, v tom je už aj daňový bonus 540 Sk.
Ak by zamestnávateľ odvádzal daňovému úradu nejaký preddavok na daň, zaúčtovala by si ho zase do stĺpca MZDY pri úhrade. V tomto prípade ale žiadny výdaj z banky nebude ...
Ak daňový úrad vráti 500 Sk, ktoré zamestnávateľ vyplatil zo svojich prostriedkov, zaúčtuješ ich mínusom do stĺpca MZDY.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Fajn, takto to aj mám, môžeš mi ale povedať ako si odkontroluješ zaúčtovanie miezd? Čo s čím kontroluješ, aby si vedela, či ti to sedí?
Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Toto sa v JÚ kontroluje ťažko, keďže účtujeme o pohybe peňažných prostriedkov. Ak zamestnávateľ nezaplatí odvody, dane , príp. nevyplatí mzdy, neskontroluješ nič.
Bežne sa mi stáva, že dobrodruh v platení odvodov zaplatí do pokladne sociálnej poisťovne napr. 20 tis. a z úsmevom mi dá potvrdenku....
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A ked má SZČO vyplatené všetko a načas, skús poradiť, aký systém by som mala použiť na odkontrolovanie? Ide mi hlavne o ten DB a dan z príjmu, DB je zahrnutý v čistej mzde, to viem, do záväzkov dám mzdu, odvody a dan, ked je napríklad DB 540 a dan 40,- , tak do yáväzkov dám 500 s mínusom, o toto mi ide, nejak sa z tojho nejdem vymotať, díky
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Myslím, že treba brať do úvahy, že DB dáva štát, nie zamesnávateľ.Teda v kolónke mzdy by to malo sedieť na mzdy vyplatené zamestnávateľom, ktoré ovplyvňujú ZD. Napr.:
Mzda po znížení odvodov do poisťovní je Sk 1000,-
- daň zo mzdy Sk 190.-
-------------------------------------------------
spolu Sk 810,-
+ daňový bónus Sk 540,-
-------------------------------------------------
k výplate Sk 1,350,-/plusom do miezd/
--------------------------------------------------
daňový úrad mi vráti Sk 350,-/mínusom do miezd/
To znamená, že v kolónke mzdy v peň.denníku mi ostane výdavok OZD Sk
1000,-,čo predstavuje Sk 810,- + 190,-. Takto by to malo sedieť.
/Nebrala som do úvahy odvody za zamestnancov, ktoré účtujem tiež do kolónky mzdy./
Naposledy upravil tinaM : 12.12.06 at 12:02
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobre, ešte raz na konkrétnom príklade:

hrubá mzda: 8857
odvody SP zamestnanec: 834
odvody ZP zamestnanec: 355
odvody SP zamestnávateľ:2234
odvody ZP zamestnávateľ: 886
dan: 64
cistá mzda: 7604
danový bonus: 540
k výplate 8144

čistú mzdu účtujem ako VOZD v kolónke mzdy
odvody do fondov za zamestnanca účtujem ako VOZD v kolonke mzdy
Odvody do fondov za zamestnávateľa účtujem ako vOZD v kolonke fondy

a teraz mi ide o to ako zaúčtujem ten DB a dan, dDB je 540 a dan je 64, čiže zaúčtujem rozdiel 540-64ˇ= 476 ako čo?
Dúfam, že nikoho neotravujem ale fakt som sa nejak domotala, lebo hrube mzdy mi nesedia s výsledkom v penažnom denníku, za rady dakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ide mi hlavne aj o to, či to zapisujete do knihy pohladávok a závazkov, alebo kde, aby to proste bolo účtovne ok?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lydinka
sumu 8144,- Sk zaúčtuješ mzdy-k výplate /v tom je už aj DB aj daň/
keď mi príde z DÚ daň.bonus, tak ho zaúčtujem ako mínus mzdy-DB / u teba je to mínus 476,- SK/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať