Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Ahojte poraďáci,
som živnostníčka druhý rok. Prvý rok som si uplatnila realne vydavky, pretože som si zriaďovala kanceláriu a oplatilo sa mi to. Tento rok sa mi však viac oplati uplatniť si 40% paušálne výdavky. Musím pred tým urobiť nejaké kroky, niekomu to oznámiť alebo jednoducho na nich prejdem?
Druhá otázka je, ak prejdem na paušálne výdavky, môžem si z danového základu odrátať aj odvody do socialnej a zdravotnej poistovne alebo je to zahrnuté už v tých paušálnych výdavkoch?
Ďakujem
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
alzbetka4
Ahojte poraďáci,
som živnostníčka druhý rok. Prvý rok som si uplatnila realne vydavky, pretože som si zriaďovala kanceláriu a oplatilo sa mi to. Tento rok sa mi však viac oplati uplatniť si 40% paušálne výdavky. Musím pred tým urobiť nejaké kroky, niekomu to oznámiť alebo jednoducho na nich prejdem?
Pozri si § 17/10 ZoDP. Vznikajú Ti tam povinnosti, kt. majú dopad na daň z príjmu.
Druhá otázka je, ak prejdem na paušálne výdavky, môžem si z danového základu odrátať aj odvody do socialnej a zdravotnej poistovne alebo je to zahrnuté už v tých paušálnych výdavkoch?
Uplatňuješ si paušál + odvody. §6/10 ZoDP.
Ďakujem
Odpoveď zvýraznená.
0 0
alzbetka4 alzbetka4

alzbetka4 je offline (nepripojený) alzbetka4

ďakujem pekne....
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.

Tiež som to opravovala. A okrem toho vyhlásenie na SP a RZZP.
0 0
alzbetka4 alzbetka4

alzbetka4 je offline (nepripojený) alzbetka4

Ďakujem pekne za radu, preštudovala som si jednotlivé paragrafy, no usudzujem, keďže nemám žiadne podobné aktivity, ani pohľadávky či záväzky z min. roka, nič robiť nemusím....
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ahojte, prebrala som jedno účtovníctvo SZČO. V r. 2005 si uplatňoval skutočné výdavky a bývalá účtovníčka mu vo Výkaze o majetku a záväzkoch nechala tieto položky:
zásoby: 1200,- Sk
peniaze: 50.000,-
účet v banke: 235.115,-
A neviem prečo, ale do riadku "Záväzky" mu uviedla sumu 15.817 - čo je vlastne výška jeho daňovej povinnosti z daňového priznania.
Tento rok som zistila, že by sa mu viac vyplatili paušálne výdavky. Viem, že musím podať dodatočné daňové priznanie a upraviť ZD o výšku nespotrebovaných zásob, ale čo s tými peniazmi na účte a v hotovosti? S tými sa dúfam nerobí nič? A tiež netuším čo s tou položkou v záväzkoch ?
Viete mi s tým prosím niekto pomôcť?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
S peniazmi na účte a v pokladni nebudeš robiť nič. Základ dane upravíš len o nespotrebované zásoby o sumu 1200,-. Dokonca uvedený záväzok vo výške 15 817,- /daňová povinnosť voči DÚ/ nie je potrebné o tento záväzok upravovať základ dane, pretože úhrada nevstupuje do základu dane.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ďakujem veľmi pekne
Takže podám opravné dodatočné DP (výkazy k nemu nemusím prikladať?), po prepočítaní vychádza doplatiť daň 228,- Sk + 114,- na doteraz zaplatených preddavkoch. Hrozí mi za to z daňového úradu pokuta?
Čo všetko ešte musím spraviť, podať opravný výkaz do SP, RZZP, doplatiť rozdiel na poistnom a to je všetko? Hrozia aj tu nejaké sankcie? Sú naozaj maličké sumy
Naposledy upravil sta : 16.11.06 at 17:43
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
*Ty podáš dodatoč.daň.priznanie a opravíš aj výkazy do SP, prílohy k daň.priznaniu, ako je výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a závazkov. Doplatíš rozdiel v dani z príjmu o nespot.zásoby, rozdiel o výšku poistného do SP a sankcie ti neviem vypočítať a povedať. Vieš , zatiaľ som nebola nútená prepočítavať sankcie, tak to ti hádam niekto iný poradí.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Aj ja ďakujem.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
ak si uplatnujete paušálne výdavky tak žiadne výdavky sa nesmú účtovať, lebo sa učtuje bud klasický výdavok /odvody,PHM,závazky.../ alebo sa uplatní paušálny výdavok, takže bud jedno alebo druhé, nedá sa to kombinovať.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

katarina.j
ak si uplatnujete paušálne výdavky tak žiadne výdavky sa nesmú účtovať, lebo sa učtuje bud klasický výdavok /odvody,PHM,závazky.../ alebo sa uplatní paušálny výdavok, takže bud jedno alebo druhé, nedá sa to kombinovať.
Celkom to neplatí - v §6 ods. 10 ZoDP sa totiž výslovne uvádza:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach
Takže pri uplatnení paušálnych výdavkov sa k %-tom vypočítanej sume ešte pripočítavajú zaplatené odvody.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

renča1
*Ty podáš dodatoč.daň.priznanie a opravíš aj výkazy do SP, prílohy k daň.priznaniu, ako je výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a závazkov. Doplatíš rozdiel v dani z príjmu o nespot.zásoby, rozdiel o výšku poistného do SP a sankcie ti neviem vypočítať a povedať. Vieš , zatiaľ som nebola nútená prepočítavať sankcie, tak to ti hádam niekto iný poradí.
Predsa len sa ešte vrátim k tejto téme. Musím k dodatočnému DP podávať znova aj výkazy (o majetku a záväzkoch a o príjmoch)? Veď ja vlastne opravujem len DP. Tak teraz neviem, či priložiť výkazy také isté ako boli pri riadnom DP, alebo nemusím priložiť žiadne?
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

V zmysle § 38 ZoSDaP je prílohou k daňovému priznaniu účtovná závierka podľa osobitného zákona (z 431/2002) a doklady uvedené v príslušnom tlačive (napr. rodné listy detí, potvrdenia o návšteve školy, potvrdenie o zaplatení životného poistenia...).
Ty budeš podávať dodatočné DP, ktoré rieši § 39. V ňom nie je uvedený spôsob podania ako v § 38, preto si myslím, že § 38 ods. 2 platí nielen pre riadne, aj pre opravné a dodatočné DP. Čiže by som priložila opäť všetko.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Takže na Výkazoch sa zmení len to, že na prvej strane zaškrtnem, že ide o "opakované" podanie výkazu, dám dátum k akému podávam dodatočné DP a to je všetko? Sumy my zostanú rovnaké?
0 0
Vladula Vladula

Vladula je offline (nepripojený) Vladula

Prosim o radu ohladom pausalnych vydavkov-precitala som si prispevky a neviem ci som to spravne pochopila.
V roku 2005 som viedla vydavky normalne.Nemam zasoby,ani zavazky ostala mi len jedna pohladavka,ktora je vyplatena az v 1/2006. To znamena,ze ak chcem prejst na uplatnovanie paus.vyd.40%v tomto roku- musim podať dodatočné DP za rok 2005 a pohladavku,ktorá je vyplatená v 1/2006 tam priratať do ZD za rok 2005?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Presne tak. Sumu pohľadávky zapíšeš do DP_typ_B na r. 40. Úhradu v 1/2006 dáš ako P_NZD.
0 0
Vladula Vladula

Vladula je offline (nepripojený) Vladula

No moc ma to nepotesilo-hlavne to dodatočne DP,ale ja tak dakujem za rýchlu odpoved
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Dobrý deň!
Chcem týmto poprosiť o názor, lebo už asi moc kombinujem a tak potrebujem odobriť svoje úvahy. Príjmy SZČO pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, sú všetky dosiahnuté zdaniteľné príjmy. V prípade, že bol vystavený a uhradený aj dobropis, tak sa príjmy o túto čiastku znížia. Uvažujem správne?
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Anja111
Dobrý deň!
Chcem týmto poprosiť o názor, lebo už asi moc kombinujem a tak potrebujem odobriť svoje úvahy. Príjmy SZČO pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, sú všetky dosiahnuté zdaniteľné príjmy. V prípade, že bol vystavený a uhradený aj dobropis, tak sa príjmy o túto čiastku znížia. Uvažujem správne?
Áno, uvažuješ správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať