Zavrieť

Porady

účet 474-nutná analytika?

Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tatoo81
    Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.
    § 4 Opatrenia MF-postupov účtovania, sa pri vytváraní analytických účtov zohľadňuje hľadisko doby splatnosti pohľ. a záväzkov.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    tatoo81
    Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.
    Ja vediem každý majetok obstarávaný leasingom zvlášť na analytickom účte.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Na konci roka zhodnocuješ vždy zostatkovú dobu splatnosti k 31.12. daného roka. Pri uzávierke musíš previesť v dlhodobých záväzkoch na osobitné analytické účty tie sumy splátok, ktorých doba splatnosti je menej ako 1 rok a tieto splátky sa vykazujú v súvahe v krátkodobých záväzkoch, aj keď v účtovníctve zostávajú naďalej na účtoch dlhodobých záväzkov tak, ako boli zaúčtované pri prijatí úveru.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    V záujme vlastného prehľadu v účte používajte analytické členenie a to dosť podrobné, nakoniec vám to uľahčí práce na roč. závierke.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    tatoo81
    Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.
    Na účte 474 vždy len dlhodobé záväzky z nájmu.
    Ja člením každé auto na inú analytiku, aby som si vedel odkontrolovať na konci roka, či mi sedí zostatok. A tiež pri ukončení leasingu viem, že sa mi má účet vynulovať. Odporúčam, lebo keď budeš mať v jednej kope všetky auta, tak v tom budeš mať chaos.

    účet 474-nutná analytika?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.