Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta a preddavok

1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Prosím o pomoc so zaúčtovaním preddavku:
na pracovnú cestu do Čiech som zamestnancovi poskytla preddavok /nemáme valutovú pokladňu/ vo výške 2910 CZK. Po prepočítaní kurzom komerčnej banky som účtovala 335/211 3899 Sk.
Zamestnanec si vyúčtoval cestovný príkaz, účtovala som 512/335 /2910 CZK kurzom NBS/ 3757 Sk. Na účte 335 mi vznikol rozdiel 142,Sk a neviem čo s ním...
Usporiadat
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Je to kurzový rozdiel, účtuj 562/211 = 142 Sk. Pre cudziu menu by si mala mať valutovú pokladňu.
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Ďakujem, urobím to tak
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DušanČ
Je to kurzový rozdiel, účtuj 562/211 = 142 Sk. Pre cudziu menu by si mala mať valutovú pokladňu.
Účet 562 sú úroky, KR je 563. Podľa § 24 opatrenia sa KR zo stavu a pohybu peňažných prostriedkov v CM počas účtovného obdobia neúčtujú.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Tweety
Účet 562 sú úroky, KR je 563.
Sorry, obyčajný preklep a ako to zmení zmysel. Samozrejme 563/335.
Naposledy upravil DušanČ : 13.11.06 at 07:58
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

účet je samozrejme 563 a kurzový rozdiel zaúčtujem k 31.12.2006, je to tak v poriadku?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

1234
účet je samozrejme 563 a kurzový rozdiel zaúčtujem k 31.12.2006, je to tak v poriadku?
V pokladni áno, ale pohľadávku na účte 335 musíš vyrovnať hneď, a to ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. (563/335)
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

A nemala by cesťák prepočítať kurzom komerčnej banky? Kurzom NBS sa prepočítava iba vtedy,ak cestovné náhrady vypláca v SKK. Alebo som zase niečo zle pochopila?
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

DušanČ
V pokladni áno, ale pohľadávku na účte 335 musíš vyrovnať hneď, a to ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. (563/335)
Tiež si myslím, že kurzový rozdiel účtu 335 sa musí vysporiadať pri zaúčtovaní cesťaku - 512,563/335.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pri zúčtovaní poskytnutého preddavku na cestovné výdavky alebo na vyúčtovanie sa použije kurz, ktorým je preddavok v účtovníctve ocenený.
Podľa § 24 opatrenia sa kurzové rozdiely zo stavu a pohybu peňažných prostriedkov v cudzej mene počas účtovného obdobia neúčtujú. Kurzový rozdiel vznikne prepočítaním zostatku záväzkov a pohľadávok k poslednému dňu účtovného obdobia kurzom NBS vyhláseným k tomu dňu.
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Danila, môžeš ma, prosím ťa, nasmerovať na nejaký predpis, kde sa hovorí o zúčtovaní preddavku na cestovné výdavky? Priznám sa, nevedela som to. Tým pádom by som nemusela účtovať ani kurzový rozdiel, pretože suma preddavku na pracovnú cestu v CZK je totožná so sumou vyúčtovania.
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Chcela by som si overiť, či tomu rozumiem správne: na vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty použijem kurz, ktorým som prepočítala preddavok na túto cestu?
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

1234
Chcela by som si overiť, či tomu rozumiem správne: na vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty použijem kurz, ktorým som prepočítala preddavok na túto cestu?
No každý tu tvrdí niečo iné.
Podľa mňa: si povinná vyplatiť a teda aj účtovať preddavok - pokiaľ ide o §-fy, tak zákon o cestovných náhradách č. 283/02 §36ods.2. Pokiaľ ide o účtovanie preddavku tak postupy účtovania §51 ods.3 - účtovanie preddavku. Pokiaľ ide o kurzový rozdiel postupy §24 - pri pohľadávkach a záväzkoch atď. sa účtujú kurzové rozdiely vznikajúce napr. z dôvodu inkasa pohľadávok. Takže ja by som účtoval preddavok 335/211 kurzom v daný deň. Cesťak 512/335 kurzom v deň vyhotovania cestovného príkazu a tiež kurzový rozdiel 563/335.
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

Presne takto to robím aj ja. Preto ma prekvapila odpoveď od Danily.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Zdá sa mi, že niektorí pri odpovediach si riadne neprečítali zadanie problému. Ja som v rýchlosti tiež najprv vyrobil škriatka. Reakcie viacerých sa týkali kurzových rozdielov vo valutovej pokladni. Tam sa kurzové rozdiely počítajú tak ako viacerí uvádzali len k účtovnej závierke k 31.12. Iné je to pri kurzových rozdieloch na pohľadávky (je to aj tento prípad). Tento vzniká z rozdielu kurzov zahraničnej meny pri vzniku pohľadávky (335/211) a pri jej vyrovnaní (512/335). Ten sa počíta ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, v danom prípade ku dňu vyúčtovania pracovnej cesty (upresnenie pre Kirk) a účtuje 563/335 alebo 335/663, podľa jeho povahy.
Zadávateľke 1234 doporučujem si zohnať Finančného spravodajcu č. 6/2006, kde sú uvedené najnovšie postupy účtovanie zverejnené v Opatrení č. 41 MF SR, podľa ktorého sa treba riadiť. Tento problém, ktorý tu rozoberáme je v § 24 Opatrenia.
0 0
1234 1234

1234 je offline (nepripojený) 1234

ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
DušanČ
Zdá sa mi, že niektorí pri odpovediach si riadne neprečítali zadanie problému. Ja som v rýchlosti tiež najprv vyrobil škriatka. Reakcie viacerých sa týkali kurzových rozdielov vo valutovej pokladni. Tam sa kurzové rozdiely počítajú tak ako viacerí uvádzali len k účtovnej závierke k 31.12. Iné je to pri kurzových rozdieloch na pohľadávky (je to aj tento prípad). Tento vzniká z rozdielu kurzov zahraničnej meny pri vzniku pohľadávky (335/211) a pri jej vyrovnaní (512/335). Ten sa počíta ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, v danom prípade ku dňu vyúčtovania pracovnej cesty (upresnenie pre Kirk) a účtuje 563/335 alebo 335/663, podľa jeho povahy.
Zadávateľke 1234 doporučujem si zohnať Finančného spravodajcu č. 6/2006, kde sú uvedené najnovšie postupy účtovanie zverejnené v Opatrení č. 41 MF SR, podľa ktorého sa treba riadiť. Tento problém, ktorý tu rozoberáme je v § 24 Opatrenia.
V prvom rade Ťa chcem ubezpečiť, že som si príspevok prečítala veľmi podrobne. V druhom rade iba pripomeniem, že skôr ako príspevok napíšem a po doterajších skúsenostiach so spôsobom oponovania si ich z niekoľkých zdrojov preverím. A tak mi dovoľ už odcitovať len Ing. Cenigovú na str. 172 z publikácie Podvojné účtovníctvo podnikateľov/preštudovala som aj jej spôsob účtovania a nielen jej/.Pri zúčtovaní poskytnutého preddavku zamestnancom kurzový rozdiel nevzniká.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Danila
V prvom rade Ťa chcem ubezpečiť, že som si príspevok prečítala veľmi podrobne. V druhom rade iba pripomeniem, že skôr ako príspevok napíšem a po doterajších skúsenostiach so spôsobom oponovania si ich z niekoľkých zdrojov preverím. A tak mi dovoľ už odcitovať len Ing. Cenigovú na str. 172 z publikácie Podvojné účtovníctvo podnikateľov/preštudovala som aj jej spôsob účtovania a nielen jej/.Pri zúčtovaní poskytnutého preddavku zamestnancom kurzový rozdiel nevzniká.
Milá Danila,
nie som hádavý ani hašterivý typ človeka a keď sa mýlim, nehanbím sa to priznať. Nechcem týmto úvodom naznačiť, že len ja musím mať v tomto probléme pravdu. Tvoj zdroj informácie je veľmi hodnoverný, ja si p. Cenigovú veľmi vážim, lebo nebyť toho, že začala svojho času vydávať svoje publikácie "Podvojné účtovníctvo podnikateľov," nebol by som teraz tam kde som a možno ani účtovníkom. Myslím si, že každý, kto prispieva svojou radou do porady sa opiera pri svojom názore o nejaký poznatok, resp. zdroj poznania. Ja som svoj názor oprel o v predošlom príspevku citovaný § 24 Opatrenia MF SR č. 41, kde sa hovorí ako účtovať o kurzových rozdieloch. Je tam dokonca citácia, kedy kurzový rozdiel nevzniká, no bohužiaľ tento prípad tam uvedený nie je. Je tu teda problém. Účet 335 je aj pohľadávka, ale aj preddavok. Tak ako s tým naložiť. Pre zadávateľku je tu podstatné to, že pri naznačenom zaúčtovaní (podľa môjho názoru správnom), jej na účte 335 vznikla v cudzej mene 0, no v Sk jej zostal zostatok. Kurzovým prepočtom pri účtovnej závierke to nepôjde, lebo nie je čo prepočítať.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Zadávateľka mala účtovať: Ing. Cenigová str.336
poskytnutý preddavok-kurz účtovného ocenenia 335/211 3899.-
Vyúčtovanie- v ocenení preddavku 512/335 3899.-
0 0
Anulka Anulka

Anulka je offline (nepripojený) Anulka

Pri tejto Vašej debate si môžete pomôcť aj Usmernením Daňového riaditeľstva SR k účtovaniu kurzových rozdielov obcí, viď vložený link http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/kurz_obc.doc
Nečudujte sa, čo to tu odporúčam, ale je tam v podstate tiež odvolávka na zákon o účtovníctve § 24 ods.2 až 4, ktorý je spoločný aj pre podnikateľské aj nepodnikateľské účtovné jednotky. Je tam aj príklad na zúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty, samozrejme, že sú uvedené účty, ktoré používajú obce, ale pokec k zákonu o účtovníctve je podľa mňa použiteľné aj pre podnikateľov. V súvislosti so zaúčtovaním zahraničnej pracovnej cesty je tu uvedené:
"V zmysle 24 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „ zákon“) sa majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a k inému dňu v priebehu účtovného obdobia, ak tak vyžaduje osobitný predpis..
Ďalej podľa § 24 ods. 3 zákona sa kúpa a predaj cudzej meny za slovenskú menu oceňuje hodnotou, za ktorú bola skutočne nakúpená alebo predaná, to znamená komerčným kurzom.
Poskytnutie preddavku zamestnancovi v cudzej mene z valutovej pokladne sa prepočíta na slovenskú menu v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky:
a) úbytok valút sa ocení cenou, keď prvá cena ocenenia prírastku sa použije ako prvá cena ocenenia úbytku t.j. spôsob FIFO,
b) úbytok valút v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien,
c) kurzom NBS, nakoľko poskytnutie preddavku zamestnancovi sa považuje za deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Vyúčtovanie preddavku je dňom uskutočnenia účtovného prípadu a preto spotrebované valuty a vrátené valuty obec prepočíta na slovenskú menu v deň predloženia vyúčtovania kurzom vyhláseným NBS.
Záver : nákup valút sa prepočíta komerčným kurzom, poskytnutie preddavku sa podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky prepočíta v tomto prípade buď komerčným kurzom, za ktorý valutu nakúpila alebo kurzom NBS platným v deň poskytnutia preddavku. Vyúčtovanie spotreby valút a vrátenie nespotrebovaných valút zamestnancom sa prepočíta na základe vnútornej smernice kurzom, za ktorý bola valuta nakúpená alebo kurzom NBS platným v deň predloženia vyúčtovania. Predaj valút komerčnej banke sa prepočíta hodnotou, za ktorú sa valuty predali. V príklade je použitý úbytok valuty v ocenení spôsobom FIFO."

0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

Danila
Zadávateľka mala účtovať: Ing. Cenigová str.336
poskytnutý preddavok-kurz účtovného ocenenia 335/211 3899.-
Vyúčtovanie- v ocenení preddavku 512/335 3899.-
Myslím, že matematicky to vyjde rovnako.
Spôsobom podľa Cenigovej sa dostane do nákladov 3899 Sk.

V druhom spôsobe (335/211 a 512,563/335) sa dostane do nákladov 3757 Sk+kurzová strata 142 Sk=3899 Sk, čiže rovnako.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať