Zavrieť

Porady

Auto aj na sukromne ucely

Chcela by som sa opytat, ked zdanujem zamestnancom 1% ceny auta pouziteho aj na sukromne ucely, mam kratit naklady vzniknute pocas roka na auto napr. odpisy, opravy auta? Dakujem
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

podľa mňa nie, opravy a odpisy dávaš do nákladov v plnej výške, nič nekrátiš
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
PORADCA 5-6 r.2006 daň z príjmu (zákon s komentárom)
Poskytnutie motorového vozidla zamestnancovi na služobné aj súkromné použitie.
Toto usstanovenie sa nepoužije na krátenie daňových odpisov motorov.vozidla, ktoré poskytne zamestnávateľ zamestnancovi na služobné aj súkromné účely, ale v týchto prípadoch je postup na účely zákona o dani z príjmov upravený v § 5 ods.3 ZDP, tj. zamestnávateľ je povinný pripočítať ako nepeňažný príjem 1% zo vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely k príjmom zamestnanca. V prípade, že ide o prenjaté motorové vozidlo, na účely výpočtu 1% sa vychádza z obstarávacej ceny u prenajímateľa, a to aj v prípade, že po skončení nájmu dôjde k následnej kúpe mot.vozidla-ak obstar.cene nie je zahrnutá dph, na účely tohoto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši, ……
0 0
Petosev Petosev

Petosev je offline (nepripojený) Petosev

Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac
skaspa Pozri príspevok
podľa mňa nie, opravy a odpisy dávaš do nákladov v plnej výške, nič nekrátiš


A ako sa táto odpoved vysporiada s ustanoveniami par. 2, pism i) a par. 24,ods. 4 ZDP?
Isto netreba rozdeľovať výdavok v tomto prípade na výdavok na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmov a výdavok nedaňový?

Mám teraz totiž podobný prípad.
0 0
Petosev Petosev

Petosev je offline (nepripojený) Petosev

Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac
Renča, co ty ako poradak hovoris na ustanovenia zakona, co som spomenul vyssie? Myslis si i tak ze napriek tomu nie je potrebe upravit danove vydavky? Prave teraz sa zamyslam nad podobnym pripadom a rad by som poznal nazor poradakov.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Petosev Pozri príspevok
A ako sa táto odpoved vysporiada s ustanoveniami par. 2, pism i) a par. 24,ods. 4 ZDP?
Isto netreba rozdeľovať výdavok v tomto prípade na výdavok na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmov a výdavok nedaňový?

Mám teraz totiž podobný prípad.

Daňové výdavky sa krátia v prípade nastania prípadu podľa § 2 písm. c/ zákona o dani z príjmov - a to vtedy, keď sa firemné auto zapožičia ekonomicky prepojenej osobe len na súkromné účely.
0 0
Petosev Petosev

Petosev je offline (nepripojený) Petosev

Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac
Orsz Pozri príspevok
Daňové výdavky sa krátia v prípade nastania prípadu podľa § 2 písm. c/ zákona o dani z príjmov - a to vtedy, keď sa firemné auto zapožičia ekonomicky prepojenej osobe len na súkromné účely.

Nerozumiem, preco par. 2, písm. c)? Ako si prisla prave na toto tvrdenie, ze vydavok sa krati len v tebou uvedenom pripade? Kde je to podlozene?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Petosev Pozri príspevok
Nerozumiem, preco par. 2, písm. c)? Ako si prisla prave na toto tvrdenie, ze vydavok sa krati len v tebou uvedenom pripade? Kde je to podlozene?
V tej literatúre, čo som uviedla v predchádzajúcom príspevku. Ale nechcela som tým povedať, že len v tom prípade. Tvoja odvolávka na §2 ods.i) mi v tomto prípade nesedí, preto som to uviedla ako príklad.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Orsz Pozri príspevok
V tej literatúre, čo som uviedla v predchádzajúcom príspevku. Ale nechcela som tým povedať, že len v tom prípade. Tvoja odvolávka na §2 ods.i) mi v tomto prípade nesedí, preto som to uviedla ako príklad.
V predošlom príspevku si neuviedla literatúru, ale odkaz na paragraf zákona o dani z príjmov. Myslela si asi príspevok v inej duskusii a to tento:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=496698&postcount=15

či nie?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Chobot Pozri príspevok
V predošlom príspevku si neuviedla literatúru, ale odkaz na paragraf zákona o dani z príjmov. Myslela si asi príspevok v inej duskusii a to tento:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=496698&postcount=15

či nie?
Áno, máš pravdu - Petosev sa pýtal na to isté v dvoch témach, tak som sa ocitla naraz v obidvoch . Dík za upozornenie .
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Zamestnancovi sa zdaní 1 % obst.ceny. A ako zaplatí spotrebované pohonné látky? Ako to robíte v praxi? Má niekto vyrobené tlačivo?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vama Pozri príspevok
Zamestnancovi sa zdaní 1 % obst.ceny. A ako zaplatí spotrebované pohonné látky? Ako to robíte v praxi? Má niekto vyrobené tlačivo?
Na koci mesiaca vykáže, koľko km najazdil súkromne a spotrebu PHM za súkromné jazdy sa im strnú zo mzdy (majú podpísanú dohodu o zrážkach).
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Zamestnanec nemusí mať podpísané žiadne tlačivo, resp. dohodu o zverení vozidla? Stačí súhlas zamestnávateľa na použitie vozidla na súkromné účely - jednorazovo? Spotrebu vypočítam podľa technického a ceny z bločku o nákupe PHM, ktorý predloží zamestnanec? Keď tento zamestnanec ako jediný vo firme používa vozidlo na firemné účely musí mať spísanú nejakú dohodu o zverení vozidla, alebo nie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
vama Pozri príspevok
Zamestnanec nemusí mať podpísané žiadne tlačivo, resp. dohodu o zverení vozidla? Stačí súhlas zamestnávateľa na použitie vozidla na súkromné účely - jednorazovo? Spotrebu vypočítam podľa technického a ceny z bločku o nákupe PHM, ktorý predloží zamestnanec? Keď tento zamestnanec ako jediný vo firme používa vozidlo na firemné účely musí mať spísanú nejakú dohodu o zverení vozidla, alebo nie?
Keď je jediný, kto s tým autom disponuje, tak by som dal podpísať hmotnú zodpovednosť. Prípadne aj poistenie zodpovednosti by som uzavrel.
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

otazka - ak dostanem auto prve 3 mesiace (cize pocas skusobnej) na sukromne ucely, ale toto auto je po kolegovi a ma rok vyroby 2004 tak obstaravacia cena vozidla je pre mna aka na vypocet 1 percenta dane? je obstaravacou cenou ta spred 4 rokov alebo hodnota vozidla v case, ked som ho dostala? a teda ako ja pridem k tomu, ze platim rovnaku dan ako kolega, co dostal nove auto? pocas skusobnej mam toto stare a po skusobnej dostanem nove a vtedy som ochotna platit 1 percento z obstaravacej ceny.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marwiny Pozri príspevok
otazka - ak dostanem auto prve 3 mesiace (cize pocas skusobnej) na sukromne ucely, ale toto auto je po kolegovi a ma rok vyroby 2004 tak obstaravacia cena vozidla je pre mna aka na vypocet 1 percenta dane? je obstaravacou cenou ta spred 4 rokov alebo hodnota vozidla v case, ked som ho dostala? a teda ako ja pridem k tomu, ze platim rovnaku dan ako kolega, co dostal nove auto? pocas skusobnej mam toto stare a po skusobnej dostanem nove a vtedy som ochotna platit 1 percento z obstaravacej ceny.
Obstarávacia cena je obstarávacia cena. Je to cena, za ktorú ho obstarala firma a platí, kým ho má v majetku. Pri výpočte 1% sa neberie ohľad na to, aké staré je to auto. Je to v zmysle zákona a zamestnávateľ s tým neurobí nič. Jedine môžeš odmietnuť auto.

Myslím, že pre zamestnanca je jedno, či je to auto nové alebo má 4 roky, môže ho využívať na súkr. účely v rovnakom rozsahu ako ten kolega nové. Zamestnanec s ním nemá žiadne náklady (okrem úhrady spotrebovaných PHM).
Naposledy upravil Chobot : 19.03.08 at 10:50
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

diky..nie nie je to jedno....z hladiska uzivania to nie je jedno...ale na to zakon nepozera, ale uz sme nasli riesenie.

a nabuduce chobot keby tvoja reakcia mala menej arogantny nadych tak by sa to lepsie citalo:-) dik
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marwiny Pozri príspevok
diky..nie nie je to jedno....z hladiska uzivania to nie je jedno...ale na to zakon nepozera, ale uz sme nasli riesenie.

a nabuduce chobot keby tvoja reakcia mala menej arogantny nadych tak by sa to lepsie citalo:-) dik
Niekedy možno volím nesprávne slová. Vyzerá upravený príspevok prijateľnejšie?

A ako ste to vyriešili?
0 0
pcapek pcapek

pcapek je offline (nepripojený) pcapek

Mám dotaz z jiného soudku - nějak se mi nepodařilo najít odpověď. Mám možnost využívat služební vozidlo pro soukromé účely. Jak se přesně dle slovenských pravidel vypočítává cena za soukromě projeté km? Předem dík.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pcapek Pozri príspevok
Mám dotaz z jiného soudku - nějak se mi nepodařilo najít odpověď. Mám možnost využívat služební vozidlo pro soukromé účely. Jak se přesně dle slovenských pravidel vypočítává cena za soukromě projeté km? Předem dík.
Nevypočítava sa. ZA súkromné km platí zamestnanec, ktorému bolo pridelené auto, iba náhradu za spotrebované PHM.

Okrem toho sa mu navyšuje základ dane o 1% z obstarávacej ceny auta.
0 0
pcapek pcapek

pcapek je offline (nepripojený) pcapek

Dík. A jak se určí cena za soukromý km, pokud na jednu či více plných nádrží se najede mix služebních a soukromých cest? Dá se to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať