Zavrieť

Porady

Okamžitá výpoveď zo strany zamestnanca

Dobrí deň. V októbri som dala zamestnavateľovi návrh na skončenie pracovného pomeru dohodou. Zamestnávaťeľ na dohodu nepristúpil, tak som mu dala výpoveď podla §67 s dvojmesačnou výpovednou dobou. Ešte pred začatím plynutia výpovednej doby som zo zdravotných dôvodov ostala na PN, na ktorej som do dnesného dňa. Zamestnávateľ mi do dnešného dňa nevyplatil mzdu čo je asi mesiac. Keď som sa bola na soc. poisťovni informovať ohľadom nemocenských dávok, tam mi povedali že nie som evidovaná ako práce neschopná ale chodia mi kontroly zo soc. poisťovne aj keď som predtým nemala PN približne 5 rokov. Chcem sa preto opýtať, či môžem dať zamestnávateľovi okamžitu výpoveď aj keď som už dala výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a som na PN. Za vašu pomoc vám vopred ďakujem.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Zákonník práce to umožňuje v týchto prípadoch:
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Myslím, že môžeš použiť tento paragraf a zamestnávateľ ti bude musieť vyplatiť ešte aj náhradu mzdy podľa odseku 4.
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, či môžem dať okamžitu výpoveď aj napriek tomu, že som už jednu výpoved dala a plynie mi výpovedna lehota. A ešte niečo, ako mám riešiť tú socialku, ak ma tam nenahlasil, že som na PN už viac ako mesiac. Ďakujem
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
rastislav242
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, či môžem dať okamžitu výpoveď aj napriek tomu, že som už jednu výpoved dala a plynie mi výpovedna lehota.
Ahoj,

áno, je to možné a úplne oprávnené, aby si uplatnila okamžité skončenie pracovného pomeru a a to aj napriek tomu , že ti už plynie výpovedná doba. ZP nič takýto postup nevylučuje. Koniec koncov,aj počas výpovednej doby máš voči zamestnávateľovi určité povinnosti, napr. dodržiavať prac. disiplínu, pracovať a rovnako je to naopak, zamestnávateľ ťa musí za prácu odmeňovať. Ak ich niektorá strana nedodržiava, nemôže byť druhej strane upierané právo na riešenia takejto situácie a ochranu svojich práv a to aj prostredníctvom inštitúrtu okamžitého skončenia PP.

dana
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

rastislav242
A ešte niečo, ako mám riešiť tú socialku, ak ma tam nenahlasil, že som na PN už viac ako mesiac. Ďakujem
Ak si odovzdala doklad o PN zamestnávateľovi, treba ho vyzvať, aby odovzdal po 10. dni DPN potvrdenie o príjme aj s časťou II. dokladu o PN na Sociálnu poisťovňu. Môžeš to vyžiadať aj ty od zamestnávateľa a odniesť na SP.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Predsa len by som ešte chcela zdôdrazniť, aj keď je to napísané aj v príspevku od Zitky, že podmienkou na to, aby bolo možné uplatniť okamžité skončenie PP je nevyplatenie mzdy, alebo náhrady mzdy, alebo ich časti do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, takže ak máte v pracovnej zmulve alebo kolektívnej dohodnutý ako deň výplaty napr. 11 deň v mesiaci, a ZĽ ju nevyplatí, tak až od tohto momontu sa počíta 15 dňová lehota, a až po jej uplynutí je splnená podmienka podľa § 68 ZP.
Prípadne,ak nemáte splatnosť mzdy dohodnutú, tak platí nasledovné:

§ 129 Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

dana
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli..... Na ktorej inštitúcii možem podať sťažnosť na zamestnávateľa (neplnenie si povinnosti voči zamestnancovi, nevyplatenie mzdy, nezabezpečenie stravy ani stravnych kuponov, nútenie robiť prácu, ktorá nie je uvedená v pracovnej zmluve...)
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Inšpektorát práce
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

[quote=rastislav242]
Keď som sa bola na soc. poisťovni informovať ohľadom nemocenských dávok, tam mi povedali že nie som evidovaná ako práce neschopná ale chodia mi kontroly zo soc. poisťovne aj keď som predtým nemala PN približne 5 rokov.

Ako Ti môžu chodiť kontroly, keď sociálna poisťovňa neeviduje, že si chorá. Predpokladám, že DPN trvá už viac ako 10 dní.
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Ako Ti môžu chodiť kontroly, keď sociálna poisťovňa neeviduje, že si chorá. Predpokladám, že DPN trvá už viac ako 10 dní.

To som sa ich pýtala aj ja, povedali mi, že marodný lístok od lekára majú, len nemajú od zamestnavateľa. PN trvá už viac ako mesiac.
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Ako mam formovať okamžitú výpoveď ?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
rastislav242
Ako mam formovať okamžitú výpoveď ?
Pozri na tejto stránke, je tam aj vzor pre takýto prípad, len si ho uprav

http://info.profesia.sk/buxus/genera...80cb5f444e29e1
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Dobrý večer. Prosím o radu, zamestnávateľovy som doručila okamžitú výpoveď / §69 ods.1 pís.b) zákona č. 433/2003 Z.z /, keď som sa s ním telefonicky skontaktovala, že kedy môžem prísť podpísať výpoveď, prísť si pre mzdu, ktorú mi dlží za september a október a tiež pre doklad o PN, ktorý mi do dnešného dňa neodniesol na socialnu poisťovňu (na PN som od 16.10.2006 a vraj je to moja povinnosť si to tam odniesť) povedal mi, že táto výpoveď je neplatná, pretože som už jednu výpoveď dala a plynie mi výpovedna doba (1.11-31.12.2006), ďalej povedal, že nebude so mnou komunikovať a zložil mi telefon (to sa stalo už druhý krát po tom, čo som sa s nim chcela stretnuť a normálne dohodnuť). O pol hodinu nato mi volal, aby som si prišla pre výplatu... Má pravdu zamestnávateľ v tom, že je táto výpoveď neplatná, alebo je zákon na mojej strane a môžem trvať na svojej výpovedi? A vôbec, mám si prebrať výplatu, totiž bojím sa toho, aby so mnou nejakým spôsobom "nevybabral", že si ju preberiem a potom by bola výpoveď neplatná. Prosím poradte, ako mám v tomto prípade pokračovať, jediné čo chcem je mať to konečne vybavené... ĎAKUJEM
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Ak dokumenty, ktore si mu dala, splnaju vsetky poziadavky (teda aj okamzite skoncenie) a zamestnávateľ ich preukázateľne prevzal, tak plati "to posledne" - teda okamzite skoncenie.
Vyplatu si samozrejme preber (ked davaju ber), nemalo by to mat vplyv na platnost ci neplatnost okamziteho skoncenia, splnenie podmienok sa posudzuje ku dnu, kedy sa podavalo okamzite skoncenie .
( a propos a len naozaj na okraj, ak by aj z akehokolvek dovodu neplatilo okamzite skoncenie, tak urcite plati vypoved - samozrejme tiez ked splnala zakonne poziadavky a bola dorucena, t.j. najneskor ti pracovny pomer skonci 31.12., ale ak by si uz dovtedy neprisla pracovat, kto by sa s tebou sudil o nahradu skody za tych par dni??)
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Dobrý večer. Riadila som sa tým, čo ste mi tu poradili, na moje otazky a mám znova problém, zamestnavateľ mi na moju výpoveď odpovedal následovne, citujem: Vašu výpoveď podľa §69 odst.b) Zákonníka práce nemôžeme akceptovať pre nenaplnenie obsahu ustanovenia daného predpisu. Podľa §69 odst.b) Zákonníka práce môže zamestnanec skončiť pracovný pomer, ak mu zamestnavateľ nevyplatil mzdu, alebo jej časť do 15 dni po uplynutí jej splatnosti. Mzda za prislušné mzdové obdobie bola riadne zúčtovaná, odvodové povinnosti v čas splnené a na vyplatenie doplatkov miezd bola vyhotovená výplatná listina. Na prevzatie mzdy ste boli telefonicky vyzvaná, ale do dnešného dňa ste si mzdu neprevzali ani nezabezpečili prevzatie splnomocnenou osobou, takže nedošlo k jej prevzatie z Vašej strany nie k nevyplateniu mzdy zo strany zamestnávateľa. Z uvedeného vyplýva, že nebola splnená podmienka na uplatnenie skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa §69 odst.b) Zákonníka práce. V súčastnom období zároveň evidujeme vašu výpoveď z pracovného pomeru na základe §67 Zakonníka práce. Výpoveď bola doručená 19.10.2006 v čase, kedy ste bola dočastne uznaná za práceneschopnú pre chorobu z toho dôvodu vypovedna doba začne plynuť prvým dňom po ukončení práceneschopnosti. Nakoľko ste v ochrannej dobe, počas ktorej nieje možné vykonať žiadne zmeny ani úpravy v pracovnoprávnom vzťahu z dôvodu ochrany zamestnanca. Táto výpoveď je aktuálna, zamestnavateľ ju akceptuje a jej naplnenie bude v súlade s pracovnoprávnymi predpismi. koniec citátu. Prosím o vyjadrenie k takejto odpovedi. A čo sa týka toho, že ma telefonicky vyzval, tak neviem, či zamestnávateľ k tomu počita to, že mi telefonoval po dobe, čo je viac ako 30 dni od uplynutia splatnosti vyplatenia mzdy za september, ked mi už mal vyplatit mzdu aj za okróber. Nebolo jeho povinnosťou to, čo sa píše v §130 odseku 4 Z. z. (Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.) Inak sme sa nedohodli a ked som mu volala ešte v čase, ked mala byť vyplatená mzda za september, kedy si môžem prísť pre výplatu, povedal, že ako si môžem prísť pre mzdu, ked som PN a že mi ju vyplati ked nastúpim do práce a zložil, resp. buchol telefonom. Podľa mňa to nie je z jeho strany veľmi korektný prístup. Za vyjadrenie ĎAKUJEM.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
rastislav242
Vašu výpoveď podľa §69 odst.b) Zákonníka práce nemôžeme akceptovať pre nenaplnenie obsahu ustanovenia daného predpisu. Podľa §69 odst.b) Zákonníka práce môže zamestnanec skončiť pracovný pomer, ak mu zamestnavateľ nevyplatil mzdu, alebo jej časť do 15 dni po uplynutí jej splatnosti. Mzda za prislušné mzdové obdobie bola riadne zúčtovaná, odvodové povinnosti v čas splnené a na vyplatenie doplatkov miezd bola vyhotovená výplatná listina. Na prevzatie mzdy ste boli telefonicky vyzvaná, ale do dnešného dňa ste si mzdu neprevzali ani nezabezpečili prevzatie splnomocnenou osobou, takže nedošlo k jej prevzatie z Vašej strany nie k nevyplateniu mzdy zo strany zamestnávateľa.
Z uvedeného vyplýva, že nebola splnená podmienka na uplatnenie skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa §69 odst.b) Zákonníka práce.

Myslím,že zamestnávateľ sa mýli,pretože v prípade PN by sa malo postupovať nasledovne, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa doteraz mzda vyplácala (na ruku /na účet)

§ 130

(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.


IMHO, zamestnávateľ bol povinný zabezpečiť doručenie mzdy a ak to neurobil ide o pochybenie z jeho stranz a zároveň o nevyplatenie mzdy v lehote splatnoasti. Takže pravdaje na tvojej strane, a podmienky na okamžité skončenie PP boli splnené.

BTW, Doteraz sa akým spôsobom vyplácala mzda? Posielal ju ZĽ na účet,mali ste nejakú dohodu?

V súčastnom období zároveň evidujeme vašu výpoveď z pracovného pomeru na základe §67 Zakonníka práce. Výpoveď bola doručená 19.10.2006 v čase, kedy ste bola dočastne uznaná za práceneschopnú pre chorobu z toho dôvodu vypovedna doba začne plynuť prvým dňom po ukončení práceneschopnosti.
toto je úplná hlúposť, zamestnanec môže dať počas trvania PN výpoveď, rovnako može okamžite skončiť PP, nie je v tomto smere nijakým spôsobom obmedzený.
Nakoľko ste v ochrannej dobe, počas ktorej nieje možné vykonať žiadne zmeny ani úpravy v pracovnoprávnom vzťahu z dôvodu ochrany zamestnanca.
Platí vyššie uvedené, zákaz výpovede sa vzťahuje len na prípady, ak by výpoveď bola daná zamestnávateľom.

Táto výpoveď je aktuálna, zamestnavateľ ju akceptuje a jej naplnenie bude v súlade s pracovnoprávnymi predpismi. koniec citátu.

Na základe vyššie uvedeného je účinné okamžité skončenie PP.

M.


Odpovede sú zvýraznené

dana
0 0
rastislav242 rastislav242

rastislav242 je offline (nepripojený) rastislav242

Zamestnávateľ vyplacal mzdu na ruku k poslednému dňu v mesiaci. Dohoda nebola žiadna. Ešte jedna otázočka: v prípade ak ukončim PN a nepridem do práce, môže zamestnavateľ odomňa žiadať náhradu škody? Ďakujem za vaše vyjadrenie, rozhodla som sa túto jeho odpoveď napadnúť a riešiť ju právnou cestou. Ešte raz ĎAKUJEM.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
rastislav242
Ešte jedna otázočka: v prípade ak ukončim PN a nepridem do práce, môže zamestnavateľ odomňa žiadať náhradu škody? .
V prípade, ak je okamžité skončenie PP oprávnené, tak nie.

dana

P.S: daj vedieť, ako to všetko dopadlo.
0 0
plecho plecho

plecho je offline (nepripojený) plecho

mam problem môžem dat okamžitu vypoved ,ked mam važny rodiny problem,musim sa starat o otca ,ktori važne ochorel a bez cudzej pomoci sa nezaobide.zamestnavatel mi nechce dat ani neplatene volno na 2 mesiace
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
plecho
mam problem môžem dat okamžitu vypoved ,ked mam važny rodiny problem,musim sa starat o otca ,ktori važne ochorel a bez cudzej pomoci sa nezaobide.zamestnavatel mi nechce dat ani neplatene volno na 2 mesiace
Myslím, že to máš veľmi vážny problém, s ktorým ZP ako s výpovedným dôvodom pre okamžité ukončenie pracovného pomeru nepočítal. Asi to budeš musieť riešiť prostredníctvom opatrovateľskej služby, prípadne ochotnej osoby. Alebo pokusom nájsť u zamestnávateľa ústretovosť s presvedčivými dôkazmi v rukách. Možno Ti ostatní poradia zo skúseností niečo optimistickejšie. Ja Ti držím palce.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

plecho
mam problem môžem dat okamžitu vypoved ,ked mam važny rodiny problem,musim sa starat o otca ,ktori važne ochorel a bez cudzej pomoci sa nezaobide.zamestnavatel mi nechce dat ani neplatene volno na 2 mesiace
Ak je to trvalý stav a vieš, že do práce už nebudeš môcť nastúpiť, tak treba skutočne uvažovať o skončení PP. Predpokladám, že zamestnávateľ nesúhlasil so skončením PP dohodou, preto by som Ti doporučil nasledovný postup.

Podaj riadnu výpoveď s 2 mesačnou výpovednou dobou. Kým bude plynúť výp. doba, nechaj si u lekára vypísať OČR (ošetrovanie člena rodiny) § 141 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Nevýhodou toho je, že ošetrovné dostaneš len za prvých 710 dní neprítomnosti (vypláca to Soc. poisťovňa). Ale na zvyšú dobu Ti zamestnávateľ bude musieť poskytnúť voľno, hoci to bude bez náhrady mzdy. A za ten čas Ti uplynie výpovedná lehota a PP skončí. Možno zamestnávateľ pochopí, že nemá význam Ťa držať 2 mesiace, keď aj tak neprídeš do práce a skončí dohodou.

Opravil som, 7 dní bolo kedysi.
Naposledy upravil Chobot : 15.12.06 at 13:24
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať