Zavrieť

Porady

Vymeriavací základ

Prosím Vás o informáciu výpočtu výšky vymeriavacieho základu, resp. so zamesnávateľom som rozviazal pracovný pomer na základe dohody v zmysle paragrafu 60 ZP. Dohodli sme sa na výške odstupného a preplatenia zvyšku dovolenky. Problém je v tom, že pri kontrole výplatnej pásky som zistil, že odstupné mi započítal do vymeriavacieho základu a ja sa domnievam, že to urobiť nemal. Potrebujem radu, či sa mám odvolať , alebo zamestnávateľ urobil správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    toni73
    Prosím Vás o informáciu výpočtu výšky vymeriavacieho základu, resp. so zamesnávateľom som rozviazal pracovný pomer na základe dohody v zmysle paragrafu 60 ZP. Dohodli sme sa na výške odstupného a preplatenia zvyšku dovolenky. Problém je v tom, že pri kontrole výplatnej pásky som zistil, že odstupné mi započítal do vymeriavacieho základu a ja sa domnievam, že to urobiť nemal. Potrebujem radu, či sa mám odvolať , alebo zamestnávateľ urobil správne.
    Odstupné podlieha dani z príjmu zo ZČ, ale nevchádza do VZ pre výpočet poistného /ani SP ani ZP/.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Pri skončení PP dohodou podľa § 60 nie je nárok na odstupné (viď nižšie). Zamestnávateľ Ti zrejme sumu vo výške odstupného vyplatil ako odmenu a vtedy je to VZ pre výpočet poistného.

    Odstupné a odchodné
    (1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

    kunecka je offline (nepripojený) kunecka

    kunecka
    ahojte, PLZ odchodne je predpokladam rovnaka davka ako odstupne a nevstupuje do VZ pre SP a ZP? Iba to zdanim 19%?

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    kunecka
    ahojte, PLZ odchodne je predpokladam rovnaka davka ako odstupne a nevstupuje do VZ pre SP a ZP? Iba to zdanim 19%?
    Áno. Odchodné sa nezahŕňa do VZ pre SP (§138 ods.2) ani do VZ pre ZP (§13 ods.4a)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.