Zavrieť

Porady

podvojné účtovníctvo

Prosím, ako zaúčtovať predpis vyšlej faktúry za zhotovenie výrobkov/šaty,sukne.../, ak odberateľ si dodá vrchný materiál /látka/ a drobnú a metrovú prípravu /gombíky, zipsy.../ a my z týchto materiálov ušijeme hotové výrobky a odošleme ich odberateľovi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    trina
    Prosím, ako zaúčtovať predpis vyšlej faktúry za zhotovenie výrobkov/šaty,sukne.../, ak odberateľ si dodá vrchný materiál /látka/ a drobnú a metrovú prípravu /gombíky, zipsy.../ a my z týchto materiálov ušijeme hotové výrobky a odošleme ich odberateľovi.
    Vo vašom prípade sa jedná o poskytnutú službu 311/602.

    trina je offline (nepripojený) trina

    trina
    Ak ide o službu, ako potom účtovať o zmene stavu týchto ušitých hotových
    výrobkoch v podvojnom účtovníctve pri spôsobe A.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    trina
    Ak ide o službu, ako potom účtovať o zmene stavu týchto ušitých hotových
    výrobkoch v podvojnom účtovníctve pri spôsobe A.
    Ak účtuješ o službe, nemôžeš účtovať o zmene stavu hotových výrobkov.

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    ja by som si niekde bokom - asi mimo účtovníctva - viedla evidenciu o prijatých a spotrebovaných materiáloch, ale pre Vás je to naozaj len služba, pretože materiál nenakupujete a teda nemáte jeho spotrebu a ani zmenu stavu zásob.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Materiál prevzatý od zákazníka by sa mal evidovať v podsúvahovej evidncii ako majetok prijatý na spracovanie.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Danila
    Ak účtuješ o službe, nemôžeš účtovať o zmene stavu hotových výrobkov.
    Pozor, nedokončená výroba sa môže účtovať aj pri službách. Pozri postupy účtovania pre podnikateľov § 17 ods. 5 posledná veta (aj nedokončené výkony iných činností pri ktorých nevznikajú hmotné produkty).
    Ak účtujú o nedokončenej výrobe architekti, exekútori atď., potom by mali aj audítori, účtovníci a podobne. Aj stavebné firmy poskytujú služby (tržby účtujú na 602) a musia účtovať o NV.
    Prečo by sa potom o NV neúčtovalo pri práci vo mzde pri výrobe odevov?
    Ak nebudú účtovať o NV, tak by museli zaúčtovať do výnosov sumu zodpovedajúcu nákladom (cez časové rozlíšenie ???), alebo časovo rozlíšiť náklady. (To sa mi ale nezdá OK)
    Inak by mali náklady v jednom účtovnom období (mzdy, energie, odpisy, ...) a zodpovedajúce výnosy v inom účtovnom období.
    Skreslili by nielen výsledok hospodárenia ale aj základ dane.
    Monika Kováčová
    hmmmm.... zistila som že si už niekoľko rokov skresľujem výsledok hospodárenia a aj základ dane....
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 30.11.06 at 15:23

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Neviem, či to myslíš vážne alebo ironicky. Ale to čo som napísal naozaj už niekoľko rokov platí.
    Treba dúfať, že DÚ ešte niekoľko rokov budú kontrolovať autorevádzku, repre a podobné "drobnosti".
    Prajem veľa šťastia. (to myslím vážne)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    V prvom rade zareagujem na príspevok mudroš č. 7. Netvrdila som, že v prípade zadávateľky sa nemôže jednať o nedokončenú výrobu. Tvrdila som, že výsledkom služby nebude celkom určite hotový výrobok, a teda sa nebude účtovať o hotových výrobkoch/123,613/ . Ak by aj za danej situácie nedokončená výroba bola reálna, v tom prípade pôjde o účtovanie na účtoch 121,611 v prípade prírastku nedokončenej výroby. Pri predaji služieb po ich dokončení / a sú to služby a nič iné/ a vyúčtovaní odberateľovi 311/602 so zaúčtovaním zmeny stavu nedokončenej výroby 611,121. A k príspevku č. 9. Tak teraz máš pravdu. Platí to niekoľko rokov. A ja nemám výhrady.

    podvojné účtovníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.